LIFX Beam е спектакуларен нов интелигентен систем за осветлување [Анализа]

Во гаџетот Актуелиадад продолжуваме силно да се обложуваме на IoT и паметниот дом за да можете да си го олесните и олесните животот и да го искористите времето во она што навистина е важно. Уште еднаш имаме меѓу нас производите на Lifx важен бренд за паметно осветлување што нуди максимална компатибилност со Алекса, асистентот на Google и секако HomeKit на Apple, ви оставаме претходна анализа на овој линк за да може да погледнете.

За оваа анализа имаме LIFX Beam, нов комплетен систем за осветлување на паметни шипки со RGB LED диоди и висока компатибилност. Останете со нас и откријте ги сите можности на она што може да биде еден од нај изненадувачките системи за осветлување што поминаа низ нашата табела за анализа.

Ние се соочуваме со многу лажен производ, но тоа може да го оживее и пред сè да го персонализира вашиот дом до граници што не можете да ги замислите, Тоа е производ што е виден, но кој изгледа крајно далечен, нешто како дизајнирано за јутјубери или креатори на содржини, но реалноста е дека можете совршено да го комбинирате во вашиот дом за да му дадете личен допир благодарение на можностите што ги нудат системите магнетизиран и со многу можности за конфигурација. Можете да го добиете овој модел директно во неговиот веб-страница од 149,99 за почетниот комплет кој вклучува шест решетки и агол.

Дизајн и материјали: Lifx продолжува да нуди врвни производи

Ако имаме нешто јасно за Lifx, тоа е дека тој директно се спротивставува на Philips и неговиот опсег Hue, што е над нивото на компатибилност и пакување на другите традиционални брендови што веќе ги анализиравме тука. Наоѓаме кутија со трезен дизајн како и секогаш, но со лесно отворање и облога што гарантира совршена состојба на сите решетки за осветлување. Имаме материјали со врвен квалитет и во составот на шесте решетки и во аголот. Има доволно долг кабел за да се поврзе со струјата, бидејќи имаме 0,5 метри до адаптерот, а потоа 2 метри со контролното копче директно во единицата Зрак. Сите овие кабли се бели, квалитетни и лесни за прилагодување за нашите потреби и за мебелот, без сомнение.

 • Вкупна должина: 6 x 30 см
 • Должина на мрежен кабел: 2,5 метри
 • Копче за контролер
 • Адаптер за напојување компатибилен со сите системи (достапни адаптери)

Од своја страна имаме решетки, со еднонасочни магнетизирани краеви, со вкупна големина од 11,8 x 1,37 x 0,78 инчи, за тежина од 95 грама одделно. Сите заедно нудат 1,80 метри вкупна должина, на кои ќе го додадеме аголот во случај да сакаме да му дадеме одредена форма. Се разбира, какви можности ќе имаме. Мора да нагласиме дека има 3M лента на задната страна, за да можеме да ја залепиме каде сакаме. Малку е да се каже повеќе на ниво на материјали и дизајн, каде благодарение на минимализмот и белата боја, Lifx уште еднаш дава непогрешливо чувство за квалитет.

Технички карактеристики и компатибилност

Започнуваме со поврзување, истакнувајќи дека како и огромното мнозинство на овие производи, имаме WiFi конекција од 2,4 GHz (не е компатибилна со 5 GHz) и Секоја од овие ленти од триесет сантиметри има десетина области што можат да се контролираат, така што можеме да управуваме и конфигурираме подвижни слики, на пример кои даваат потполно спектакуларно чувство, создавајќи пријатно опкружување. На ниво на потрошувачка, имаме вкупно 27 W кога шесте зраци се со максимална моќност, бидејќи осветленоста е целосно прилагодлива, нудејќи многу висока разлика помеѓу минималната осветленост од 1% и максималната 100%, па затоа го прави идеален за спални и канцеларии. Капацитетот на осветлување е секогаш релевантен за Lifx, во овој случај имаме 1.200 лумени ниту повеќе ниту помалку.

 • 16 millones де Colores
 • 10 зони за осветлување на секои 30 сантиметри
 • Постепена контрола на осветленоста
 • Проценето времетраење од 22 години осветлување

Како и секогаш, апликацијата Lifx зазема централно место, практично Plug & Play бидејќи треба да кликнеме само на „+“ за да додадеме нов уред и тој автоматски ќе го открие за употреба од првиот момент. Откако ќе ја користиме апликацијата Lifx, ќе можеме целосно да управуваме со боите, осветленоста, околината, па дури и со распоредот, ова е несомнено една од нејзините јаки страни, бидејќи апликацијата Lifx е една од најкомплетните на пазарот, бидејќи е и компатибилноста на вашите производи. Преку оваа апликација станува збор за Beе можеме да ги активираме гласовните асистенти што ги има овој зрак LIFX: Google Home, Apple HomeKit и Amazon Alexa, секако целосно интелигентно осветлување.

Прилагодување и инсталација

Имаме почетен комплет од шест решетки и агол, целосно проширен онолку пати колку што сакаме преку додатоцитеБидејќи се магнетизирани, нема проблеми да се прошири или намали инсталацијата на незамисливи граници, бидејќи едниот крај содржи влезен магнет, а другиот содржи излезен магнет, невозможно е да се направи грешка при инсталирање, на ист начин како и вашата леплива лента одзади, обезбедува едноставност кога ги оставате таму каде што сакаме.

Говорејќи за додатоците, Секој агол чини 9,99 УСД додека секој додаден Зрак ќе чини 29,99 УСД, цени слични на оние на секоја паметна сијалица. Во принцип, вклучениот систем ни овозможува да монтираме фигура во форма на «L» што можеме да ја прилагодиме во насоката што ја сакаме.

Мислење на уредникот

Најлошото

Contras

 • Цена на екстензии
 

Бидејќи секогаш ќе започнеме со најлошото од производот, во овој случај тешко ми е да ги земам предвид негативните поени кога го споредувам овој спектакуларен производ со конкуренцијата, да бидам искрен. Можеби, да се стави некои, но цената може да се прилагоди (149 €) и сè уште не е достапна во Амазон Шпанија. 

Најдобро

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Персонализација
 • Лесна инсталација
 • компатибилност
 • Овој производ има многу поени во своја корист, почнувам со фактот дека зоните за осветлување се персонализирани до исцрпеност, создавање дури и подвижни слики ако сакаме. Од друга страна, апликацијата Lifx, која е скоро совршена, е главно виновна за ова. Од друга страна лесната инсталација и фактот дека тие се магнетизирани тоа е скоро ексклузивно.

  LIFX Beam е нов интелигентен систем за осветлување
  • Оценка на уредникот
  • 4.5 ratingвезден рејтинг
  149
  • 80%

  • LIFX Beam е нов интелигентен систем за осветлување
  • Преглед на:
  • Објавено на:
  • Последна измена:
  • Дизајн
   Уредник: 95%
  • Potencia
   Уредник: 95%
  • компатибилност
   Уредник: 95%
  • Инсталација
   Уредник: 95%
  • Потрошувачка
   Уредник: 100%
  • Преносливост (големина / тежина)
   Уредник: 95%
  • Квалитет на цената
   Уредник: 85%

  Без сомнение е еден од најквалитетните производи за паметно осветлување што ги сретнав, со компатибилност за скоро сите системи. Можете исто така да добиете други производи на Lifx директно во оваа врска до Амазон така се надеваме дека ви се допадна нашата анализа и да не оставите во полето за коментари за какви било прашања.

  Добрите

  • Материјали и дизајн
  • Персонализација
  • Лесна инсталација
 • компатибилност
 • Contras

  • Цена на екстензии

  Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

  Биди прв да коментираш

  Оставете го вашиот коментар

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

  *

  *

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.