Ние го анализираме Asus ROG Strix G531, лаптоп за најмногу гејмери

Знаеме дека повеќето пуристи не размислуваат за „лаптоп“ гејмер, сепак, овој производ се повеќе се зголемува заради потребите и подвижноста и зголемениот квалитет на компонентите што фирмите како Alienware и ASUS ги монтираат во овие многу критикувани тимови пред време. ASUS сака да ги отежни работите за оние кои ги критикуваат овие производи. Во нашата најнова соработка со ASUS го имаме во наши раце ROG Strix G531, гејмер лаптоп, кој благодарение на своите карактеристики има за цел да привлече добри приврзаници. Доколку сакате да знаете како се брани и кои се нејзините главни карактеристики, останете во нашата анализа со отклучување.

Како и во многу наврати, решивме да ја придружуваме оваа анализа со видео што ќе ни помогне да видиме како работи овој гејмер лаптоп и како се брани во сите свои аспекти, Затоа ве покануваме да го погледнете видеото што служи како заглавие на оваа анализа и да ја искористите пишаната верзија за деталите дискутирани во него. Покрај тоа, во полето за коментари на нашето видео на YouTube, ние ќе одговориме на сите ваши прашања во врска со производот, со тоа што ќе можеме да ја зголемиме заедницата на Gadget Actualidad со Like и споделување на видеото. Ако сте биле iousубопитни, Можете да го купите од 1.199 евра на овој линк до Амазон каде што ќе имате бесплатна испорака и двегодишна гаранција (ЛИНК).

Првото нешто што ќе направиме е да ги разгледаме техничките спецификации на овој лаптоп, Овој пат ASUS ни даде модел кој ја имаше деветтата генерација Intel Core i7, графичката NVIDIA GeForce GTX 1660Ti и 16 GB RAM меморија меѓу другите додатоци, па затоа ќе се фокусираме на специфичниот анализиран модел.

Технички спецификации

Технички спецификации на Asus ROG Strix G531
Бренд Asus
Модел ROG Strix G531
Платформа Windows 10 Pro
Екран 17.3-инчен FullHD IPS LCD (ултра-широк)
Процесор Intel i7 9750H или i5 9300H
Графичкиот процесор NVIDIA GeForce GTX 1660Ti
RAM меморија 16 GB DDR4 SDRAM
Внатрешно складирање 1ТБ SSD
Звучници Стерео 2.0 од по 4W и пасивен сабвуфер
Поврзувања 1x USB-C 3.2 - 3x USB-A 3.1 - 1x HDMI - RJ45 - Jackек 3.5 mm
Conectividad 2x 802.11a / b / g / n / ac WiFi - Bluetooth 5.0
Други карактеристики Quad LED систем
Batería  Околу 5 часа
Димензии 399 x 293 x 26
тежина 2.85 кг

Софтверот и огромна количина светла

Започнуваме со точката што ASUS сака да ја потенцира можеби над другите, Има двоен вентилатор, овојпат центриран и има два ладилници од задната страна и предниот излез. Овие вентилатори се директно прилагодливи според нашите потреби преку посветено копче на тастатурата, обично ни овозможува да избереме помеѓу: Тивок, стандарден и турбо. Постои голема разлика помеѓу режимите и тивок режим се цени. Сосема е евидентно дека режимот Turbo генерира поефикасна вентилација, сепак, штом бараме повеќе од компјутерот, тој автоматски ќе управува соодветно со моќноста и перформансите на вентилаторите.

Имаме и „Аура“, софтвер што Asus го интегрира во лаптопот и кој исто така има свое специјално копче во кои ќе можеме да генерираме одредени работни профили, но во кои системот за управување со LED осветлување се издвојува пред сè, Не само што имаме LED диоди под копчињата, туку имаме и четири ленти за осветлување од сите страни на лаптопот што го прават да изгледа како вистинска дискотека за одење, но дека најмладите од „гејмерската“ околина се откачени, јас исто така малку, нема да го негирам тоа.

Голем екран и добра поврзаност

Кога имаме уред со овие карактеристики, кој има значителни пропорции и тежина, можеби е подобро да се определиме за поголема големина на екранот, да се добие извонредна преносливост во овие термини не е логично. Затоа ја има верзијата што ја тестиравме 17,3 инчи ултра-широк панел, Така, тој монтира IPS LCD панел кој нуди брзина на освежување од 144Hz и одговор од 3ms со 100% од опсегот sRGB и резолуција од Full HD. Можеше да се очекува поголема резолуција, но сигурно ќе ги загрози температурата и перформансите на уредот, како додаток, за 17,3 инчи можеме да живееме со Full HD. Сепак, HDR и Dolby Vision не се споменуваат, не успеавме да ја извршуваме, па разбираме дека ја нема оваа интересна карактеристика во одредени видео игри. Тука мора да ги потенцираме оние што ќе ве натераат да се сомневате дали навистина доаѓа директно од лаптопот.

 • Bluetooth 5.0
 • 1xRJ45
 • 1x HDMI
 • 1x USB-C
 • 3x USB-A 3.2
 • 3.5 мм комбо приклучок (за микрофон)

Во однос на поврзаноста, ние користиме прилично стандардна основа, нема недостаток на врски и тие се правилно поделени помеѓу задната и левата страна, нудејќи удобен пристап и овозможувајќи директни врски со етернет и HDMI што нè потсетува уште еднаш дека дури и да е лаптоп, тој не е дизајниран да се преместува премногу. Во врска со безжичното поврзување имаме Двојна антена WiFi компатибилна со опсегот од 2,4 GHz и 5 GHz што во нашите тестови даде одлични перформанси, како и Bluetooth 5.0, не испуштаме ништо, искрено.

Агресивен дизајн и белези

Направени сме во црна пластика, оставајќи го целото осветлување веднаш на дното. Тоа е прилично удобно, има нумеричка тастатура и копчињата WASD се про transирни, гејмер намигнување. Од своја страна, имаме добар потпирач за раце, можеби би рекле дека во него trackpad е дури и мал. Имаме 360 х 275 х 26 милиметри за вкупна тежина не помала од 2,85 килограми, како што рековме, тоа не е најпреносливото нешто што ќе го видите.

Навистина ми се допадна овој лаптоп што софтверот ги придружува функционалностите и не е инертна сума како што се случи во други брендови што ги тестиравме. Но, пред сè, најинтересен е фактот дека го дава токму тоа што го ветува. Сепак, пронајдов неколку негативни точки, најважна е trackpad, која како што обично се случува со ASUS е мала, непрецизна и со две копчиња со неточна патека. Ова е во контраст со правилното движење на копчињата и остатокот од копчињата на компјутерот.

Можете да го набавите од 1.199 евра директно на Амазон,Иако имате широк спектар на прилагодување за да го направите тоа по ваш вкус, за тоа можете да ја посетите страницата веб-страница што ASUS ја додели на производот.

Мислење на уредникот

Ние го анализираме Asus ROG Strix G531, лаптоп за најмногу гејмери
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
1199
 • 80%

 • Ние го анализираме Asus ROG Strix G531, лаптоп за најмногу гејмери
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • софтвер
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 50%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Одлични опции за прилагодување и перформанси на акорд
 • Iousубопитен систем за осветлување и наменски софтвер
 • Моќен звук и ефикасен дисплеј
 • Квалитетна тастатура

Contras

 • Trackpad не е до гребење
 • И покрај рачното управување, навивачите се гласни
 • Палетата на производи е малку обемна и неуредна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.