Идните Google Pixel (Sailfish) и Pixel XL (Marlin) ќе користат камери на Sony

HTC Nexus Sailfish

Додека тие се согласуваат за името со кое новите терминали конечно ќе излезат на пазарот под името Google, но кои ќе бидат произведени од HTC, малку по малку имаме повеќе информации за внатрешните компоненти на уредот. Овој пат потеклото на ова истекување е LlabTooFer, вообичаен извор на информации кога зборуваме за паметни телефони произведени од HTC. Преку Твитер наведува дека и задните и предните камери на двата терминали ќе бидат произведени од Sony, како и некои од претходните модели на Nexus.

Според изворот, Сони ќе биде производител на предната и задната камера што се користат во Pixel и Pixel XL. Поточно сТоа ќе биде камера од 12 мегапиксели што го носи кодот IMX378. Моделите Nexus 5X и Nexus 6P исто така интегрираа камера од јапонскиот производител со различен код IMX377. Сето ова во однос на задната камера на уредот. Сега е ред на водството.

Предната камера на идните Pixel и Pixel XL ќе ни понуди камера исто така произведена од Sony од 8 мегапиксели, што доаѓа со шифра IMX179, камера нешто подобра од моменталниот интеграл Nexus 5, Huawei P9 и Nexus 6P. Јасно е дека камерата ќе биде една од ретките компоненти што ќе ги имаат заеднички двата уреди кога ќе стигнат на пазарот, барем засега, бидејќи главната разлика помеѓу двата терминала може да се види во големината на истата, батеријата живот, големина на екран ...

Сони работи многу добро во однос на фотоапаратите за паметни телефони во последните неколку години. Всушност, многу се производители кои избираат да ги користат камерите на јапонскиот производител, благодарение на квалитетот и издржливоста што ги нудат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.