Како да избегнете блокирање на вашиот профил на Инстаграм?

Тоа што вашиот профил на Инстаграм е блокиран и не можете да го користите може да биде фрустрирачки.

Дали сте се обиделе да ја внесете вашата сметка на Инстаграм и дали ја најдовте пораката Оваа сметка е блокирана? Дека вашиот профил на Инстаграм е блокиран и не можете да го користите, може да биде фрустрирачки и негативно да влијае на вашето искуство на платформата.

Ако водите деловен профил или сте славна личност на Интернет, која се потпира на профилот на Инстаграм за работа, треба да бидете двојно внимателни. И додека можете да отворите нова сметка, враќањето на ангажманот е тешко.

Постојат повеќе решенија што можете да ги примените за враќање на вашиот профил, без разлика дали блокирањето е привремено или трајно. Но, подобро е да имате добри практики за користење на Инстаграм и да се спасите од неизвесноста.

Значи, ако сте нови на Instagram или не сте запознаени со неговите политики, знаете како да избегнете блокади на оваа платформа. Следејќи ги овие совети, ќе имате непречено и задоволувачко искуство.

Последици од блокирање на вашиот профил на Инстаграм

Може да го изгубите пристапот до важни моменти што сте ги споделиле на платформата.

Блокирањето на Инстаграм може да ви донесе сериозни последици. Од една страна, може да изгубите следбеници и да ви биде тешко да ги вратите, што негативно ќе влијае на вашата способност да ги споделувате вашите објави.

Покрај тоа, Нема да можете да објавувате нови фотографии или да ги гледате објавите на другите корисници. Ова може да ви пречи на поврзувањето со вашите пријатели и семејството кои живеат далеку од вас.

Блокирањето може да ја наруши и вашата репутација. Може да го изгубите пристапот до важни моменти што сте ги споделиле на платформата. Затоа, ви препорачуваме да преземете мерки за да избегнете блокирање, што ги опишуваме подолу.

Разберете ги политиките за содржина на Инстаграм

Познавањето на политиките за содржина на Instagram е од суштинско значење за да се избегне блокирање на платформата. И тоа е дека Instagram има јасни упатства за тоа што се смета за соодветна содржина, а што не.

Познавањето на политиките за содржина на Instagram е од суштинско значење за да се избегнат блокадите.

Пред сè, од витално значење е да ги прочитате упатствата за содржината на Инстаграм, за да разберете што е дозволено, а што не е дозволено на платформата. Овие политики можете да ги најдете во „Помош“ на апликацијата, покрај тоа што редовно се ажурира.

Исто така, Инстаграм забранува насилни, сексуално експлицитни или дискриминаторски содржини. Како корисник на оваа социјална мрежа, погрижете се вашата содржина да не ги прекршува овие правила и да е погодна за сите возрасти.

Инстаграм исто така забранува објавување спам или погрешна содржина, како што се несакани пораки или измами. Така, треба да внимаваш што објавуваш и погрижете се вашата содржина да не ги доведе во заблуда другите корисници.

Позитивно комуницирајте со другите корисници

Позитивното ангажирање на Инстаграм не само што ја прави платформата попријатно место за секого, исто така ви овозможува да стекнете нови пријатели, покрај тоа што ќе добиете можности во иднина. Ништо не ве спречува да бидете добар дигитален граѓанин.

Ништо не ве спречува да бидете добар дигитален граѓанин.

Важно е да имате почит, бидејќи почитта е основата на секоја позитивна врска и тоа не се разликува на Инстаграм. Кога комуницирате со други корисници, погрижете се да ги почитувате нивните мислења, верувања и начини на живот.

Во случај на негативни или навредливи коментари, тие можат да бидат штетни за емоционалната благосостојба на другите луѓе, затоа секогаш обидувајте се да ги избегнувате. Ако имате нешто негативно да кажете, задржете го за себе.

Покрај тоа, вознемирувањето и нападите се акции присутни на социјалните платформи, вклучувајќи го и Инстаграм. Ако сте во искушение да вознемирувате или нападнете некого, застанете за момент и размислете како би се чувствувале кога би биле третирани на ист начин.

Друг аспект што треба да се земе предвид е да се цени и вреднува содржината на другите. Инстаграм е место за споделување и ценење на содржината на другите корисници, затоа погрижете се да го направите тоа. Ако ви се допаѓа нешто што некој го споделил, ве молиме оставете позитивен коментар или дајте како.

Како да се грижите за приватноста и безбедноста на вашата сметка на Инстаграм

Одржувањето на безбедноста на вашата сметка на Инстаграм е од суштинско значење за да бидете безбедни на интернет.

Грижата за приватноста и безбедноста на вашата сметка на Instagram е од суштинско значење за да се заштитат вашите податоци и да бидете безбедни на интернет. Ако ги следите овие совети, можете да бидете сигурни дека вашата сметка ќе биде безбедна:

Поставете ја приватноста на вашата сметка

Можете да одлучите кој може да ги гледа вашите објави и коментари на Instagram со поставување на приватноста на вашата сметка. Ако сакате да споделувате само со вашите пријатели, можете да ја направите вашата сметка приватна. Но, ако сакате да споделите со поширока публика, можете да го направите јавно.

Користете силни лозинки

Важно е да користите силни лозинки за да ги заштитите вашите онлајн сметки., вклучувајќи ја и вашата сметка на Инстаграм. Бидете сигурни да користите лозинка која е лесна за запомнување, но тешко за другите да ја погодат.

Проверете ја безбедноста на вашите врски

Не заборавајте да ја проверите безбедноста на вашите врски пред да се најавите на Instagram од уред или мрежа што не ја контролирате. Ако се поврзете на необезбедена мрежа, голема е веројатноста хакерите да пристапат до вашата сметка.

Избегнувајте споделување чувствителни лични информации

Не споделувајте чувствителни лични информации, како што се вашата адреса, идентификациски броеви или телефонски броеви, на Instagram. Во спротивно, оваа информација може да ја користат бескрупулозните луѓе да извршите измама или да ја хакирате вашата сметка.

Чувајте ги вашите детали за плаќање безбедни

Ако користите Инстаграм за купување или продавање производи, не заборавајте да ги чувате вашите податоци за плаќање безбедни. Избегнувајте да ги споделувате броевите на вашите кредитни картички или банкарски информации со кој било на платформата.

Важноста на добро користење на Инстаграм

Ако ги почитувате другите корисници, ќе имате непречено и позитивно искуство.

За да го извлечете максимумот од Инстаграм, треба да ги следите сите овие совети за да не бидете блокирани. Без разлика дали знаете правила за содржина или ја заштитувате вашата приватност и безбедност, ќе бидете подготвени да уживате во платформата без проблеми.

Запомнете дека Instagram е алатка за поврзување со луѓе за кои се грижите, споделување посебни моменти и откривање нови работи. Ако ги почитувате другите корисници, ќе имате непречено и позитивно искуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.