Спречете протекување на вода да биде поголем проблем со стиховите W1

Паметните уреди постепено доаѓаат во нашите домови за да станат уште еден елемент со кој ќе комуницираме: сијалици, брави, камери, звучници ... но ние не сме секогаш принудени редовно да комуницираме со нив. Паметните уреди исто така ни овозможуваат да контролираме различни елементи од нашиот дом во секое време, како што се аларми за упад, истекување на вода, бранови на струја, аларми за пожар ...

Во зависност од видот на паметни уреди што сме ги инсталирале во нашиот дом, можеме да ги конфигурираме така што тие ќе ни испраќаат известувања само кога навистина ќе се случи нешто важно. Денес зборуваме за Lyric W1, паметен уред кој ќе нè предупреди во секое време кога ќе се појави истекување на вода или открие замрзнување на кој било од елементите во кои се наоѓа.

Благодарение на стиховите W1 можеме веднаш примајте сигнали на нашиот паметен телефон ако водата во машината за перење истекла, нешто премногу вообичаено за жал, ако има истекување на вода што го поплавува подот со ризик да заврши на соседот, ако нашиот фрижидер / замрзнувач почнува да се замрзнува повеќе од потребното, ако цевките почнуваат да се замрзнуваат поради студот надвор ...

Како работи лиричкиот W1

Lyric W1 открива преку уредот какво било истекување или замрзнување на вода каде што се наоѓа уредот, или можеме проширете го опсегот на откривање благодарение на кабелот за откривање вклучени во секој уред, за, на пример, поставување на подот каде што машината за перење, фен, машина за миење садови ...

Lyric W1 работи со батерии безжично, така што не бара поврзување со електрична енергија и ни овозможува ставете го каде било во куќата подложно на протекување на вода или замрзнување на цевки. Во рамките на апликацијата што ни овозможува да управуваме и контролираме со уредот, можеме да пристапиме до историјата на известувања, во која можеме да видиме кога алармот е активиран и кога е физички запрен / откриен.

Известувања на мобилен

Lyric W1 е уред што еднаш го инсталирал, ни нуди целосен мир и ќе се сетиме само дека го имаме поврзано кога ќе се вклучи алармот. Овој уред се поврзува со wifi мрежата на нашиот дом, и преку него Ни испраќа известувања до мобилниот кога ќе се појави откривање. Покрај тоа, известувањето се прави и преку е-пошта, за да знаеме во секое време дали треба да известиме роднина или сосед да дојде во нашата куќа.

Ако одиме на пат неколку дена и веројатно е дека ќе се исклучиме целосно, од самата апликација можеме да ја конфигурираме така што известете ги луѓето кои имаат клуч за нашата адреса, за да дојдат брзо и да се обидат да го решат проблемот. Но, не само што ни испраќа известувања до мобилниот, туку и емитува акустично предупредување од 100db, да не известат ако сме дома, каде во ретки прилики секогаш го носиме паметниот телефон со нас.

Траење на батеријата

Една од предностите што ни ја нуди Lyric W1 е тоа што неговото работење е преку батерии, што ни овозможува да го поставиме во кој било дел од куќата, каде што очигледно пристигнува интернет-врската. Траењето на батеријата на овој уред е 3 години, а преку самата мобилна апликација можеме да го провериме нивото на батеријата или да добиеме известувања кога е на критично ниво и мора да продолжиме да го менуваме.

Интеграција со системите за автоматизација

Но, ако опциите за предупредување што ги нуди Lyric W1 ви се чинат малку, благодарение на системот за автоматизација IFTTT можеме да креираме сопствени сигнали преку рецепти, така што на пример бојата на паметните светилки Philips Hue варира доколку се открие истекување или е откриен потенцијален ризик од смрзнатини.

Приклучете и играјте

За разлика од другите видови паметни уреди, Lyric W1 не бара нема мост за да се поврзете на Интернет и да бидете во можност да комуницирате со него. Од самата апликација можеме директно да пристапиме до уредот и да управуваме со сите информации што ни ги нуди. Lyric W1, покрај откривањето на протекување, не информира за температурата во областа каде што се наоѓа, како и за влажноста.

Димензии на уредот

Лирика W1 има многу мали димензии, 8 cm x 8 cm x 3 cm, што е дозволете ни да го поставиме практично каде било. Задниот дел на уредот, на кој го поставувате уредот и каде се наоѓаат сензорите за влага и температура, е направен од гума и совршено го штити уредот од можни протекувања на вода, освен ако тоа не е резултат на скршена цевка и водата излегува под притисок.

Цена и достапност

Honeywell Lyric W1 е достапен преку Амазон по цена од 79 евра, повеќе од разумна цена за паметен уред што може да ни помогне да избегнеме поголеми зла во нашиот дом. Имајќи предвид дека истекувањето на вода може да ги понесе не само нашите најскапоцени спомени, туку и да предизвика значителна штета на нашиот дом, Lyric W1 на Honeywell е повеќе од препорачан, не само за нашиот дом, но исто така и ако имаме втор дом, живеалишта кои обично не ги посетуваме секој месец.

Honeywell Lyric W1 - Детектор за протекување и замрзнување на вода од Wi-Fi, бело
Лирика W1 - детектор за истекување на вода и замрзнување
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
75 a 79
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 100%
 • Автономија
  Уредник: 100%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%
 • Големина
  Уредник: 90%

Добрите

 • Траење на батеријата
 • Вклучен е продолжен кабел за откривање на истекување
 • Моќен звучен сигнал од 100dB

Contras

 • Уредот може да биде нешто потенок, но имајќи предвид дека задниот дел е подготвен за уредот да открие протекување додека е заштитен, дебелината е доволно.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.