Дајте им на блиските до вас да знаат дека сте во ред со доверливите контакти на Google

Доверливи контакти

Да се ​​има GPS на паметен телефон значи дека во секое време можеме да ја знаеме локацијата во кои се наоѓаме, како и можеме да знаеме кој било контакт што го имаме, преку апликации како WhatsApp и тој начин на споделување на локацијата, така што тој пријател ќе стигне до нашата позиција.

Оваа гео-локација е една од најдобрите квалитети на друга апликација што ја лансираше Google и има за цел да оствари некој од нашите доверливи контакти може да ја побара нашата точна позиција ако не одговориме на вашиот повик за пет минути. Специјална апликација наречена Доверливи контакти, која беше лансирана од големиот Г пред само неколку дена.

Доверливите контакти е нова апликација на Google, како што беше Allo пред 2 месеци, што ви овозможува да ја споделите вашата локација со вашите пријатели или семејство во сите оние ситуации во кои итни случаи може да се случи, како што е екскурзија во која било кој од тие контакти може да ја побара нашата локација во кое било време.

Откако ќе се инсталира апликацијата, мора додели статус „доверлив“ на кој било од вашите пријатели и семејство што го имате во списокот со контакти. Тие ќе можат да ја видат вашата активност за статус додека неодамна сте се преселиле и сте на Интернет. Ако тие ја побараат вашата локација и не сте во можност да одговорите на разумно време, вашата локација ќе се сподели автоматски и вашите роднини ќе можат да одлучат што да прават за да дојдат до вас во најкус можен рок или да се јават на телефонски број за итни случаи.

Оваа апликација е посветена на посебни околности и да има поголема безбедност доколку некој член на семејство или пријател треба да бидеме внимателни кон нив. Исто така, ќе имате можност за промена на „доверливи“ контакти или споделете ја вашата локација. Се разбира, на апликацијата и треба активирање на GPS за да работи целосно.

Доверливи контакти
Доверливи контакти
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дафт dijo

  Безбедноста не може да се остави на електрониката. Тоа е контрадикција само по себе.

 2.   Ебат компјутер dijo

  Дафт не е да се остави безбедноста во рацете на електрониката. Станува збор за ДОДАВАЕ на слоеви на безбедност.
  Повеќе слоеви, сигурно, повеќе успех.