Се зголемуваат извештаите за кршење на стаклото во камерата LG V20

Фото: Андроид орган

Фото: Андроид орган

Има сè повеќе извештаи регистрирани од LG за корисници кои имаат еден од новите модели на LG, LG V20 што се известување за кршење на стаклото што го штити сензорот на задната камера. Понекогаш не сме целосно свесни за важноста на овој дел од уредот бидејќи секогаш гледаме дека екранот е заштитен со добро стакло, но камерата е уште една важна точка во сегашните мобилни уреди и понекогаш не сме целосно свесни колку е важен е на телефонот.

Задниот дел е местото каде што моменталните уреди најмногу се фокусираат бидејќи се претпоставува дека најголемиот напредок се наоѓа најмногу во камерата на овие, што ги прави задните да претрпат важни естетски промени оставајќи го фотоапаратот премногу изложен и принудувајќи ги производителите да се грижат малку повеќе за компонентите што ги покриваат, во овој случај стаклото на LG V20 претрпува премногу кршење.

Многу производители, знаејќи од прва рака што може да се случи со овие заштитни очила толку изложени на удари или гребнатини, одлучуваат да монтираат чаша Corning Gorilla Glass или сафир за ублажување на проблемите. Но, понекогаш ова не работи и можеме да видиме како неколку корисници страдаат од овој вид на кршење на стаклото оставајќи го фотоапаратот скоро целосно бескорисен.

Неколку корисници на Reddit предупредуваат на овие проблеми и други гледајќи што се случило известуваат дека би било добро да го остават заштитниот лист што доаѓа од фабриката на уредот што го покрива стаклото на задната камера. Ова очигледно не веруваме дека тоа е од голема помош во случај на удар, но евидентно е дека ако го носиме овој уред без капак на задната страна сме нешто повеќе изложени на ова што ни се случува. LG од своја страна воопшто не даде официјална изјава, но ако тоа продолжи да се случува, можеби ќе мора да постапат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.