Екстракција на серија лозинки на компресирани датотеки во Виндоус

отпакувајте ги датотеките во серија со лозинка

Оваа задача може да им биде потребна на оние луѓе кои се навикнати да преземаат голем број датотеки од различен вид од Интернет, каде што луѓето што ги објавија обично ги делат на неколку делови за да можат постепено да се преземаат. За жал, овие типови датотеки обично доаѓаат со одредена лозинка, која ќе треба да се внесе во секој од деловите и парчињата што се дел од целата датотека.

За да мора да избегнувате да ја пишувате лозинката што го откопчува секој од овие делови и парчиња во секој момент, ќе ви предложиме подолу неколку алатки што можете да ги користите со таа цел, т.е. треба само да го ставите тој клуч за еднаш и оставете ја предложената алатка, дејствува автоматски со други датотеки.

Конвенционални алтернативи за откопчување датотеки со лозинки

Без сомнение, една од најдобрите алтернативи за извршување на оваа задача е со Winrar меѓу другите, што има можност да ни помогне да ја извлечеме целата содржина на компресирана датотека на која и е поставена лозинка. Ако ја користите оваа алатка, нужно ќе треба да ги имате сите преземени датотеки на едно место (папка или директориум) и треба да се обидете да ја отпакувате првата на списокот. Кога ќе ја побарате лозинката, ќе мора да ја напишете во соодветниот простор, така што остатокот од датотеките ќе бидат синџири автоматски. Повеќето датотеки прифаќаат ваков тип на постапка, иако има и некои корисници кои сакаа да ги комплицираат работите со барање оваа лозинка да биде напишана за секој од деловите и парчињата што ја сочинуваат целата општа датотека.

1. Отпакувајте го мониторот

Нашата прва алтернатива има функции кои ја надминуваат можноста за декомпресирајте датотека што е поделена на неколку делови и има лозинка. Откако ќе ги увезете секој од деловите и парчињата во интерфејсот на оваа алатка, ќе мора да ја дефинирате соодветната лозинка.

неотпакувач

Можете да наредите датотеката што произлегува веднаш да се изврши (на пример, во случај на инсталерот), да се подигне на ftp сервер или да се копира во одредена папка. Компатибилноста е повеќекратна, бидејќи оваа алатка може да работи без проблем со оние од типовите 7Z, RAR, ZIP, ISO, tar и gzip.

2. JDownloader

Ова е уште една интересна Алатка заснована на Java, што има можност да ви помогне да ги преземете датотеките од кој било сервер каде што се. Во рамките на конфигурацијата на оваа алатка мора напишете ја лозинката што ќе ви помогне автоматски да ја извлечете содржината.

jdownloader

На овој начин, ако сте наредиле оваа алатка да презема околу 100 датотеки (со вклучена лозинка), треба само да го напуштите компјутерот целосно само за подоцна да го видите резултатот од наведената екстракција. Бидејќи алатката работи со Java, можете да ја користите на Windows, Linux или Mac.

3. Извадете сега

Едноставноста е дел од интерфејсот на оваа алатка, каде што треба само изберете датотеки што претходно сте ги преземале на персонален компјутер и повлечете ги на интерфејсот; подоцна треба да отидете во конфигурацијата за да ја дефинирате лозинката што ќе ви помогне автоматски да ги отпакувате во пакет сите овие вметнати датотеки.

извади

Најважната погодност за користење се базира на неговата компатибилност со повеќе од 40 типа на компресирани датотеки, што е карактеристика што многу малку алатки со слични карактеристики можат да ја имаат.

4. Извлечете и вратете го Унрар

Со оваа алатка треба само да го дефинирате директориумот каде што се наоѓаат сите компресирани датотеки (со лозинка) и папката што сакате да ја користите како излез.

unrarextractrecover

Единствениот проблем е во компатибилноста, бидејќи «Извлечете и вратете го Унрар» работи само со RAR-датотеки; Било која од овие четири алтернативи што ги споменавме може да ви биде од голема помош ако сте од оние луѓе што преземаат серии датотеки од мрежата, кои веројатно ќе бидат заштитени со лозинка што обично ја дава администраторот на веб-страницата. што се шири.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.