Протечениот изворен код на Виндоус 10 е автентичен како што потврди Мајкрософт

Windows 10

Само пред неколку дена, Архивата Бета ги изненади локалното население и странците објавувајќи дел од изворниот код на Виндоус 10, што одговара на USB, складирање и WiFi мрежи. Отпрвин, многумина решија да погледнат на друг начин, под претпоставка дека работат со лажен код и дека е невозможно тој да припаѓа на најновиот оперативен систем на Мајкрософт.

Сепак, во последниве часови дојде до израз портпаролот на компанијата предводена од Сатја Надела потврдете дека тој дел од кодот на Windows 10 е автентичен, без да сакам да откривам многу повеќе детали поврзани со ова прашање.

Овие изјави исто така послужија за да се претвори нетипична ситуација во нешто нормално, делумно благодарение на фактот дека истекувањето е многу помалку отколку што се шпекулираше на почетокот. И првата вест посочи дека покрај изворниот код, беа објавени и 32TB датотеки, вклучувајќи и неколку верзии кои сè уште не се објавени јавно.

Во моментот Изворниот код на Виндоус 10 веќе е повлечен од оптек од страна на Бета архиваГо замислуваме тоа на барање на „Мајкрософт“, иако сега Редмонд има многу работа да стори за да открие како настанало протекување на изворниот код и како тоа станало достапно за прегледување и преземање.

Дали мислите дека Мајкрософт има безбедносен проблем пред него или дека тоа е едноставен изолиран инцидент на кој не треба да му даваме премногу значење?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.