Изведете транскрипција од говор во текст со разговор

разговорник

Можноста за направи транскрипција од говор во текст со разговор Станува една од најлесните активности за извршување на нашиот персонален компјутер, ситуација што станува уште поинтересна ако сметаме дека ова мало име се однесува на веб-апликација, со која ресурсите се подобруваат секој момент кога ја истражуваме алатката.

Може да го споменеме и тоа оваа транскрипција од глас во текст со разговор е еден од најевтините на пазарот, бидејќи е потполно бесплатна и не бара никаков вид на регистрација од нејзините посетители. Можеби треба да се споменат поспецијализирани апликации што би можеле да ги стекнувате за ваков вид задачи, од кои едната е Змеј, природно кажано, која поради своите комерцијални карактеристики, треба да се набави под одредена лиценца, со образовни, домашни и комерцијални вклучен фактор во крајната цена да се плати за неговата употреба.

Како да направите транскрипција од говор во текст со разговор

Да се ​​биде веб-апликација, единственото нешто што би требало да го направиме е да одиме кон насоката на оваа услуга; Ние ќе ја оставиме соодветната URL адреса на крајот од овој напис, Исто така може да се препорача дека треба да се користи Google Chrome, Интернет прелистувач кој сега нуди големи предности на своите корисници (како што е оној од да може да извршува апликации во прелистувачот) благодарение на флуидноста на извршувањето на некои алатки од овој тип. Откако ќе влеземе во оваа услуга, таму ќе се восхитуваме на неколку елементи што ќе ви бидат од голема помош при правење на транскрипција од глас во текст со разговор:

 • Ние мора да го конфигурираме јазикот на кој ќе зборуваме. Во горниот десен дел од прелистувачот и на оваа страница, како и во интерфејсот на алатката, мора да го поставиме шпанскиот јазик, ако тоа е јазикот што ќе го користиме.

01 разговор

 • Конфигурација на услуги. Малото тркало за преноси ќе ни помогне да користиме секаков вид услуга кога станува збор за препознавање на нашиот глас. Стандардно таму е поставено на Google.

02 разговор

 • Alternativas. Со кликнување на малите хоризонтални линии лоцирани кон десната страна на интерфејсот, ќе добиеме неколку алтернативи на она што можевме да го кажеме и дека е напишано поинаку.
 • Слушај. Малата икона во форма на звучник ќе го прочита она што претходно го диктиравме.
 • Микрофон. Треба да ја активираме само оваа икона за микрофон за да започнеме со диктирањето и да престанеме да зборуваме за да може транскриптот да се прикаже автоматски.

03 разговор

 • Прифатете го диктираниот текст. Малата стрелка насочена надолу (иконата) има функција да го поместува она што е во горниот дел кон телото на пораката лоцирана надолу.
 • Клипборд. Ако кликнеме на иконата подолу, тогаш ќе ја копираме целата содржина во таблата со исечоци, нешто што ќе ни помогне да ја пренесеме споменатата содржина на кој било текстуален документ.

Дополнително, има уште неколку икони што ќе ни помогнат да го испечатиме она што сме го прифатиле како точна содржина во транскрипција од глас во текст со разговор, сè додека имаме принтер поврзан на компјутерот. Покрај ова, истата иста содржина би можеле да ја испратиме по е-пошта или до нашите социјални мрежи Твитер.

Општи размислувања при правење транскрипција од говор во текст со разговор

Како што споменавме претходно, услугата да може да направи а транскрипција од глас во текст со разговор тоа е потполно бесплатно во оваа веб-апликација; Алтернативите за употреба се огромни, бидејќи ако некое лице не ја користи тастатурата добро за да напише писмо, или едноставно тастатурата е неисправна, тоа би можело да користете ја оваа веб-апликација за да можете да пишувате каков било вид на содржина. Постојат одредени фрази што системот можеби не ги препознава, ситуација што нужно ќе мора да ја уредуваме рачно откако ќе прегледаме сè што е препишано.

Друга практична алатка за оние кои ја користат оваа веб-апликација, би била во оние кои се обидуваат да научат различен јазик, Па, со избирање во интерфејсот, а исто така и во прелистувачот, можете да започнете да зборувате на тој јазик, така што системот ќе препознае дали секој збор го изразивме совршено добро.

Повеќе информации - Програми за препознавање на глас, Извршете различни типови на апликации во Google Chrome,

Веб - разговорник


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МАНУЕЛ СЕРАНО dijo

  Сакав да знам дали наместо да користите микрофон, можете да користите претходно снимено аудио за да го преведете во текст. Благодарам