7 трикови за да станете вистински мајстор на Покемон Гоу

Оди Покемон

Секој ден што поминува Оди Покемон, Новата игра на Nintendo за мобилни уреди, расте во број на корисници и го зголемува нејзиниот успех, без никој да се осмели да предвиди каде ќе оди. Во други написи веќе ви кажавме многу информации за оваа игра, а исто така и некои тајни кои секогаш се многу интересни за играње. Сепак денес сакаме да ви кажеме 7 трикови за да станете вистински мајстор на Покемон Гоу.

Играта не е премногу комплицирана и доволно е да се фрлите на улиците, да шетате и да можете да ги ловите сите лабави покемони. Исто така, од суштинско значење е да ги посетите Покепорадите и секако спортските сали, но доколку е потребно да знаете неколку трикови за брзо движење и да не мора да го трпите најдобриот пријател или член на семејството, како што се случува со вашето лице кое веќе има двојно повеќе многу покемони како тебе.

Земете Пикачу како прв покемон

Оди Покемон

Сите игри на Покемон од првата рата започнуваат на ист начин, што не е никој друг, освен избор на суштество меѓу оние што ни се предложени; булбасаур, тип на растение, шармандер, тип на пожар и прскање, тип на вода. Сепак, со едноставен трик е сосема едноставно да се добие Пикачу како прв Покемон.

За да ги добиете најпознатите покемони, само продолжете да пешачите кога тие ќе ни овозможат да избереме помеѓу 3 почетни покемони. Наскоро 3-те суштества повторно ќе се појават за да одлучиме, но со скокање повторно до уште два пати ќе го најдеме Пикачу и можеме да го фатиме и да го вметнеме во нашиот Покедекс.

Да, Имајте на ум дека почетните Покемони се сметаат за ретки, па ако не изберете некој од нив, можеби ќе ви биде тешко да го фатитеИако Пикачу е Пикачу на почетокот на играта и на крајот.

Фатете ги сите Покемони, дури и оние што веќе сте ги фатиле

Во многу наврати, по многу пешачење и одење, постојано бегаме во истиот Покемон, низ кој поминуваат многу играчи за да се обидат да ја постигнат целта да ги добијат 150-те различни Покемони што се на располагање. Како и да е Фаќањето на истиот Покемон одново и одново може да биде навистина интересно бидејќи ќе ни даде поени за искуство што на пример ќе ни овозможи да израмниме и да отклучиме нови опции и игри.

Покрај тоа, со секој Покемон што ќе го фатиме, без разлика дали се повторува или не, ќе добиеме „прашкасти starвезди“ и „бонбони“ што ќе ни бидат потребни со цел да ја зголемиме моќта на нашите Покемони и со тоа да ги натераме да се развиваат.

Конечно, не заборавајте дека сите Покемони што сте ги повториле може да се пренесат на други корисници и да добијат бонбони во замена.

Фатете покемони без да излезете од дома благодарение на темјан

Една од целите на Покемон Го е да може да ги фати сите достапни Покемони, кои, како што веќе знаеме, има вкупно 150, кои шетаат по улиците на нашиот град. За среќа, постои опција, нешто скапа, што може да ни овозможи да фатиме диви суштества, дури и без да се движиме од софата во нашата куќа.

Благодарение на темјан, можеме да ги привлечеме Покемоните кон нашата позиција, без да мора да се движиме, иако многумина веќе сугерираат дека со користење на овој предмет е поповолно да се оди, и тоа брзо, со цел да се привлечат повеќе суштества.

Запомнете дека првичните темјани кои ги имаме се само два и за да имате повеќе мора да користите вистински пари со тоа што ова повлекува.

Добијте дополнителни поени со фаќање на Покемони

Оди Покемон

Едно од најчесто повторуваните движења во Покемон Го е да се фрли Покебол за да се фати Покемон. Она што малку играчи го знаат во моментот е тоа во зависност од тоа како ќе го фрлиме Покеболот, можеме да добиеме дополнителни поени тоа ќе ни се најде во секое време.

Фрлање на Покебол со сила, фрлање со ефект или тресење пред лансирање може да ни донесе дополнителни поени при фаќање на Покемони.

Интересно е и тоа што го гледате кругот што се појавува околу секој Покемон, бидејќи во зависност од бојата можеме да ја забележиме реткоста и односот на зафаќање (зелено, тоа би бил вообичаен и лесен покемон за фаќање; жолтото значи дека тешкотијата ќе биде умерена и конечно црвената претставува максимална тешкотија и дека овој покемон ретко може да спротивстави се фатени, потребни се неколку обиди и неколку Покеболи). Ако тој обоен круг се намали многу, ќе биде полесно да се фати суштеството, но ќе заработиме помалку поени, отколку кога кругот е поширок.

Не го заборавајте радарот

Покемоните се појавуваат и исчезнуваат без Nintendo во моментот да коментира дека тоа ги тера да се покажат. Она што го знаеме е дека, на пример, водните Покемони лесно можат да се ловат во близина на езерата, плажите или реките, а покемоните од типот на духови можат да се ловат само ноќе.

Она од што треба да имаме корист е радар што е вграден во играта и ни овозможува да знаеме колку се далеку покемоните. Ако веќе ги фативме Покемоните, тој ќе се појави на радарот, а ако не, ќе се појави неговата силуета. Под секое суштество ќе видиме 1,2 или 3 траки што ќе ја означат растојанието на овие Покемони.

Благодарение на ова ќе можеме да го фатиме Покемон на поедноставен начин и со одење во области каде што можеме да го зголемиме нашиот број на фаќања.

PokéStops се од витално значење и треба да бидат вашиот втор дом

Покемон Гоу не е само уште една игра што ни овозможува да уживаме со часови и часови, седејќи на софата. За да ловиме покемони, мора да шетаме и да шетаме по улиците секој ден, но исто така и Мора да ги посетуваме оние познати како Покепарадас многу често каде што можеме да добиеме тотално неопходни предмети како што се Покебол топка и лекови со кои ќе ги лекуваме нашите Покемони.

Никогаш немојте да мислите дека имате доволно предмети и направете го PokéStop најблиску до вашиот дом да биде вашата втора резиденција, така што никогаш нема да ви недостасуваат дури Pokéballs за да фатите повеќе и повеќе Pokémon, а исто така и лекови за лекување на повредените Pokémon. Секако, не заборавајте дека не можете да го посетите PokéStop сè додека не помине некое време, бидејќи во спротивно нема да можете да набавите никакви предмети.

Совладајте ги борбите и борбите

Покемон

Кога ќе го достигнете петтото ниво со вашиот карактер, откако ќе надминете неколку предизвици и исто така фатете неколку Покемони, ќе дојде време да ги посетите спортските сали Покемон Гоу каде што можеме да изведуваме битки со други играчи.

Кога првпат ќе пристигнеме на Гимансио, ќе можеме да избереме на кој тим ќе припаѓаме; црвена, сина или жолта, што ќе ја одреди борбеноста. Во рамките на овие установи можеме да го предизвикаме водачот на салата, во случај да биде со различна боја од нашата, или ако споделиме тим, играме пријателски натпревари. Ние исто така можеме да им помогнеме на лидерите да ја бранат и зачуваат својата Гимназија, иако ова обично не е нешто што е премногу за играчите на Покемон Го.

Клучот за да може да се победи во борба се познати како Combat Points (CP) што ги додели секој Покемон и за кои можеме да кажеме дека е неговата способност за борба. Пред да започнете со авантурата за борба против друг корисник, внимателно внимавајте на компјутерот на вашиот противник и видете какви можности имаат, секогаш имајќи предвид дека вашите Покемони имаат на располагање физички напад и специјален напад.

Така што сте експерт во борбата Мора да земете предвид дека физичкиот напад е извршен со два брзи допирања на екранот, така што тие ќе влијаат на покемоните на нашиот противник. Специјалниот напад е извршен со држење на екранот, што несомнено ќе биде многу поефикасно, но што ќе го остави нашето суштество многу поранливо додека не го завршиме нападот.

Со движење на прстот на екранот, можеме да ги избегнеме нападите на нашиот ривал, нешто што ќе биде од витално значење, со цел да ја добиеме битката. Исто така, имајте на ум дека во секоја битка мора да бидете многу внимателни за да можете да победите и да успеете.

Мислење слободно

Покемон Гоу не е комплицирана игра, или барем не ми се чини, но ако она што го сакаме е да станеме најдобриот учител во Покемон Гоу, работите стануваат доста комплицирани и ние мора да ја совладаме целата игра и да ги знаеме не само триковите што ви ги покажавме денес, но многу други, да, без напуштање или прескокнување на правилата на игра.

Јас и скоро сите кои го сочинуваме Актуелиадад Гаџет продолжуваме да бараме и фаќаме различни постоечки Покемони, затоа немојте да одите далеку во потрага по нови суштества затоа што во следните денови ќе продолжиме да ви кажуваме совети, трикови и многу на повеќе информации за модната игра.

Дали знаете повеќе трикови за Покемон Гоу кои ни овозможуваат да станеме вистински господари на новата игра на Нинтендо?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.