Имајте Windows XP, Windows 7 и Windows 8 на pendrive благодарение на WinSetupFromUSB

Windows-7-Vista-XP-win8

Претходно предложивме употреба на алатка која има име на WinSetupFromUSB, исто што го третираме на многу лесен начин и дека, сепак, вреди да се објасни, дека неговата употреба оди подалеку од она што може да го замислиме. Во оваа статија ќе се обидеме да ги направиме сите датотеки за инсталирање на Windows XP, Windows 7 и Windows 8 присутни на USB-стик, иако ако корисникот сака, вториот може да се замени со најновото ажурирање што го нуди Microsoft со оглед на неговите придобивки за корисникот.

Потпрен на WinSetupFromUSB, она што ќе го добиеме е USB флеш-уред со функции за подигање што можеме да го вметнеме во соодветната порта за да ја започнеме нашата опрема со уредот. Под ова работно опкружување, корисникот ќе има можност да избере кој оперативен систем сака да го инсталира на компјутерот за Windows.

Основни размислувања за работа со WinSetupFromUSB

Се разбира, ако корисникот сака да го користи овој pendrive со различен оперативен систем, тој може добро да замени кој било од претходно предложените. за некоја верзија на Linux; Ние сакавме да ги користиме 3-те оперативни системи што ги споменавме погоре, поради тешкотијата што ова може да му предизвика на корисникот кога сака да ја изврши оваа задача; Основните барања што ќе бидат потребни пред да започнете да работите со WinSetupFromUSB се следниве:

 • А pendrive од 8 GB наваму, се препорачува еден од 16 или 32 GB.
 • ISO сликата за Windows XP.
 • ISO-сликата за Windows 7.
 • ISO сликата за Windows 8 или Windows 8.1.
 • Апликација која ни помага монтирајте ISO-слики.

Без сомнение, ние веќе го анализиравме секое од овие барања со цел да ги стекнеме; Кога зборуваме за ISO-сликата на различните оперативни системи, се повикуваме на инсталациониот CD-ROM или DVD-диск претворена во ISO. Сега останува само да ја стартувате алатката и да започнете да препознавате секој нејзин елемент да работи.

Чекори за создавање на нашиот мулти-OS USB pendrive со WinSetupFromUSB

За да биде сè позабавно, подолу ќе го споменеме развојот на чекорите што ќе треба да ги следиме, но последователно и со различни слики на екранот.

 • Ние го вметнуваме нашиот USB pendrive во соодветната порта на компјутерот.
 • Ние ја монтираме ISO-сликата на Windows XP.
 • Ние работиме WinSetupFromUSB.
 • Ја активираме првата кутија што се однесува на Виндоус 2000 ... и го дефинираме уредот каде што е монтирана сликата на Виндоус XP (во нашиот пример „К:“)

WinSetupFromUSB 01

Thisе направиме краток прекин во овој момент за да објасниме што сторивме; Првата кутија што ја активиравме ќе ги собере најважните датотеки за подигање и сите оние што се потребни за инсталирање на Windows XP, нешто што ќе помогне нашиот USB pendrive да биде препознаен како уред за подигање од моментот кога ќе го вклучиме компјутерот.

WinSetupFromUSB 02

Не заборавајте да ги проверите полињата како што е прикажано на сликата, а исто така треба да размислите дека вашиот USB флеш драјв ќе биде форматиран и со ова, сите ваши информации ќе бидат изгубени откако ќе започне процесот.

WinSetupFromUSB 03

 • Ние го активираме 2-то поле и го бараме местото каде што се наоѓа сликата на дискот за ISO 7 ISO.
 • Ја активираме полето «Напредни опции»Се наоѓа на дното на прозорецот.
 • Ние ја активираме полето на кое можете да му се восхитувате на следната слика.

WinSetupFromUSB 04

 • Кликнуваме на GO, а потоа на ДА.
 • Софтверот ќе побара име за багажникот на нашиот USB pendrive, треба да поставиме што сакаме.

WinSetupFromUSB 05

По извршувањето на гореспоменатите чекори, WinSetupFromUSB ќе го започне процесот, што ќе потрае некое време откако сме во моментот, обработка на оперативните системи така што тие ќе бидат собрани на еден USB pendrive.

WinSetupFromUSB 06

Она што го кажавме во овој момент е нешто многу важно да се земе предвид, бидејќи откако ќе заврши целата оваа работа, Haveе имаме и Windows XP и Windows 7 во USB pendrive, недостасува она што го ветивме на почетокот, односно Windows 8 (или Виндоус 8.1 со оглед на неговите огромни придобивки).

WinSetupFromUSB 07

Кога процесот ќе заврши, ќе се појави мал прозорец со порака «Работа Донд »(завршена работа). Кликнуваме на OK, но не ја затвораме апликацијата WinSetupFromUSB бидејќи сè уште треба да го интегрираме најновиот оперативен систем што го спомнавме погоре.

WinSetupFromUSB 08

Прозорецот што претходно го поставивме е она што треба да го сториме како последен дел од процесот; ова значи дека само ќе треба да ја активираме 2-та кутија (оној во кој се споменува Виндоус 8), треба подоцна да го барате местото каде што се наоѓа соодветната слика на ISO-дискот.

Повторно ќе треба да сториме кликнете на копчето «ОДИ» за да го продолжите процесот со овој последен чекор, Истото што кога ќе заврши ќе го прикаже малиот прозорец со порака „Job Done“, со кој нашиот USB pendrive ќе ги има 3-те оперативни системи во својата околина или поточно, инсталаторите од нив.

WinSetupFromUSB 09

Кога ќе го вметнете USB pendrive во соодветната порта на компјутерот и ќе го вклучите истовремено, уредот ќе се препознае како додаток за подигнување со менито на оперативните системи што ги интегриравме во него. Вреди да се спомене дека корисникот треба конфигурирајте компјутерски BIOS-от За да го направите истото, препознајте го USB флеш-уредот како прв уред за подигање.

Повеќе информации - Изградете USB-стик со повеќе подигнувања со WinSetupFromUSB, Оживејте ги нашите стари компјутери со инсталирање на Linux, Gburner Virtual Drive - Создадете повеќе виртуелни дискови на вашиот компјутер, Создавање на ISO-слика од физички диск, 10-те најдобри карактеристики што ќе ги цените во Windows 8.1, Интересни аспекти што треба да ги знаете за Windows 8.1


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Авалос dijo

  Одлично, ќе го завршиме процесот, бидејќи има многу тимови кои работеа со XP и ќе биде одлично да можеме повторно да ги користиме. Ви благодарам

 2.   Родриго Иван Пачеко dijo

  Ви благодариме за вашиот коментар Хуан. Па да, сè уште има компјутери со Win XP. Среќно и благодарам за посетата.