Дали има простор на пазарот и во нашиот ден за BlackBerry?

BlackBerry Classic

Вчера ви ги покажавме првите филтрирани слики од BlackBerry Mercury, што ќе биде новиот и воедно последен мобилен уред на канадската фирма. Соопштението го објави hон Чен, извршен директор на компанијата, кој не прецизираше дека тоа ќе биде последниот терминал произведен од нивна сопственост, иако тие ќе продолжат на пазарот на мобилни телефони со други компании кои ќе ги развиваат и произведуваат своите уреди.

И покрај бројните лансирања што ги спроведува BlackBerry, тој продолжува да минува низ огромна криза, барајќи да ја пронајде изгубената позиција на пазарот. Затоа денес решивме да ја коментираме иднината на компанијата и екосистемот на BlackBerry во овој напис што го насловивме; Дали има простор на пазарот и во нашиот ден за BlackBerry?.

BlackBerry Mercury, паметен телефон земен од фиоката на BlackBerry

Првите гласини за BlackBerry Mercury, кои може да се појават на официјален начин во наредните недели, ни покажуваат уред со физичка тастатура и со спецификации што ќе го направат престижен гостин на таканаречениот среден опсег. Како и да е многу индиции нè наведуваат да помислиме дека станува збор за паметен телефон што BlackBerry го чуваше во фиока, и дека сега одлучи да го пласира на пазарот, за да го направи последниот терминал за сопствено производство.

BlackBerry Mercury

Овие работи обично не излегуваат премногу добро скоро во секоја пригода, и покрај фактот што ги ажурирате повеќето карактеристики и спецификации, на терминал создаден за некое друго време, нешто обично останува патем, демонстрирајќи ги брзо своите недостатоци. Досега од она што го знаеме за BlackBerry Mercury, можеме да кажеме дека тоа ќе биде уште еден смартфон, од многуте на пазарот, иако тоа е со интересното што за многумина секогаш има физичка тастатура.

Тука ви го покажуваме главните спецификации на BlackBerry Mercury;

 • 4.5-инчен екран со сооднос на екранот од 3: 2
 • Qualcomm процесор со брзина на часовникот од 2GHz
 • 3GB RAM меморија
 • 32 GB внатрешна меморија
 • Задна камера со сензор од 18 мегапиксели
 • Предна камера со сензор од 8 мегапиксели
 • Андроид оперативен систем, веројатно Андроид 7.0 Нугат
 • Физичка тастатура

Многу се плашиме дека BlackBerry Mercury ќе помине низ пазарот без болка и слава, што е нов неуспех во продажбата како и многу други што BlackBerry ги акумулираше во последно време, но искрено тие не направија ништо или скоро ништо за да го поправат ова ситуација.

BlackBerry се терминали во минатото

BlackBerry

Бидејќи пред неколку години решив да го купам новиот BlackBerry 8520, кој сите или скоро сите го имавме во одреден момент од животот, се заубив во мобилните уреди на канадската фирма. Во тоа време тие беа референца на пазарот, благодарение на нивната физичка тастатура што ни овозможи да пишуваме со полна брзина, исто така, профитирајќи од големите предности што ги нуди оперативниот систем BlackBerry.

После тој терминал, во мојот живот влегоа BlackBerry 9300 и BlackBerry Torch, кои беа интересни за мене како и мојот прв уред од канадската фирма. За жал пазарот го смени темпото со доаѓањето на Андроид, а BlackBerry не можеше да се прилагоди на новото време, и беа потребни месеци и месеци за лансирање на BlackBerry 10 и неговите нови уреди. Кога овие се појавија на пазарот во спектакуларна презентација што се одржа во Newујорк со помош на Торстен Хајнс, извршниот директор на BlackBerry, кој го осуди на заборав.

По BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10, канадската компанија додава неуспеси на пазарот на мобилни телефони, сè додека не го достигне BlackBerry Priv, првиот паметен телефон со Android, кој и покрај првичната продажба, повторно стана нов неуспех. Од тој момент, ние видовме дека BlackBerry уредите парадираат низ нашите очи, со никаков интерес. BlackBerry Mercury е последниот од нив, што само потврдува дека BlackBerry се терминали на минатото.

Дали има простор на пазарот и во нашиот ден за BlackBerry?

Неодамна, во една од многуте половни продавници во мојот град, најдов BlackBerry Passport по многу добра цена што решив да ја купам без да размислувам премногу, за да направам патување во минатото за кое се надевав дека ќе биде најинтересно.

За жал, сè беше многу поразлично од она што го очекував и тоа е физичките тастатури не се како што беа порано, а BlackBerry 10 нема оперативен систем и апликации што ги користиме секој ден во нашиот ден за ден.

Мојата желба да се сетам на старите времиња не запре тука, и успеав да можам да тестирам BlackBerry Priv кој има Android како оперативен систем. Овој уред е несомнено на друго ниво од оние кои имаат инсталирано BlackBerry 10 внатре, иако за цената што ја има, се соочуваме со уред кој не нуди што се очекува од него.

Со сето ова Јас сум сè повеќе убеден дека нема место за BlackBerry, не само во секојдневниот живот на повеќето корисници, туку и на пазарот, каде што се уште се решени да лансираат терминали без ништо што може да привлече внимание и да се одлучат да ги отстранат старите проекти кои никогаш не го виделе светлото на денот. Се надеваме дека еден ден hон Чен ќе ги собере своите луѓе и ќе реши да лансира мобилен уред, со врвни карактеристики и спецификации и можеби со него и добра физичка тастатура, се разбира со оперативен систем Андроид, тој може да најде ниша на пазарот и во нашиот живот.

Дали мислите дека има простор на пазарот и во нашиот ден за BlackBerry?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.