Инстаграм веќе има активни преноси во живо

Instagram

Во средината на месецот, гласините за активирање на преносите во живо од Инстаграм беа лансирани на мрежата и сега ја имаме оваа услуга достапна на социјалната мрежа. Снимањето во секое време и во секоја ситуација е можно благодарение на оваа нова функција за кои се надева дека ќе им конкурира директно на Перископ или Snapchat кога станува збор за стриминг во живо.

Пристигнувањето на оваа услуга е интегрирано како опција во самата апликација во снимајте во живо на Instagram Stories, така да го користите е многу едноставно. Она што треба да го имаме на ум е дека во овој случај видеата во живо не се снимаат, тие се бришат откако ќе заврши во живо.

Ова е добро во случај да имаме проблем или да се појави непредвиден настан во живо што не сакаме да го снимаме, но не е добро да чувате историја на видеа иако тоа не е целта на апликацијата. Затоа е убаво да се знае тоа видеата во Instagram Stories исчезнуваат откако ќе го завршиме преносот во живо.

Да се ​​следат преносите во живо на луѓето што ги следиме е едноставно како да ги гледаме иконите во лентата „Приказни“ на горниот дел или кога ќе кликнеме на лупата за да бараме некого. Етикетата во живо се појавува на овие икони да објавиме дека тие во моментов емитуваат во живо и можеме да додадеме коментари или да дадеме наше лајк без проблем. Услугата што се чинеше дека пристигнува за неколку месеци е пуштена во употреба овој месец.

Уживајте во живо!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.