Инстаграм ажурирања за безбедноста

икона на Инстаграм

Се чини дека Фејсбук конечно го најде патот со кој треба да се оди InstagramИмате доказ за она што го велам не само во тоа како социјалната мрежа успеа да го запре летот на корисниците што ги имаше, па дури и да привлече нови благодарение на имплементацијата на добар број нови функции во последните месеци. Во оваа прилика, развивачите на платформата одлучија да вклучат во неа низа од безбедносни подобрувања што ќе ви се допадне како корисник.

Прво на сите, потенцирајте го пристигнувањето на Инстаграм на двостепена верификација, систем добро познат од сите и кој се издвојува по тоа што е една од најдобрите алатки за заштита на сметките, особено за да се понуди дополнителна безбедност кога сакаат да ни ја украдат сметката. Како детал, кажете ви дека ова подобрување ќе биде достапно веднаш за сите корисници. За жал, таа постепено ќе ги достигне сите корисници на платформата.


Instagram додава нови безбедносни опции на својата платформа.

Друга точка во која се имплементирани нови функции, овој пат на различни корисници може да им се допадне или не, се работи за доаѓањето на А. филтер за замаглување што треба да се примени на фотографии со чувствителна содржина Пред да можеме да ги видиме, за нив тоа е начин да се заштитат малолетниците од овој вид на содржина додека, според озборувања, може да се дозволи пристигнување на содржина за возрасни, нешто што барем до денес беше целосно забрането во социјалната мрежа .

Како одговор на соопштението објавено од самата компанија за презентирање на оваа вест, ни недостасува клучна информација што ни остава прилично важно прашање: не знаеме со сигурност како Инстаграм ќе ја спроведе оваа мерка и каков вид на фотографиите ќе бидат класифицирани како чувствителна содржина и ако, наместо да дозволите материјал за возрасни да стигне до социјалната мрежа, тоа би можело да послужи како а алатка за цензура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.