Инстаграм може да му наштети на менталното здравје на тинејџерите

Инстаграм е несомнено модерната социјална мрежа, иако во минатото беше страница каде наоѓавме фотографии од сите видови, но главно уметнички, сега тој е бунар без дно на содржина за тинејџери од сите видови, од петелки за сообраќајни несреќи, до influencers посветен на хуморот, но ... Што ако дознаеме дека Инстаграм негативно влијае на менталното здравје на нашите тинејџери?

Очигледно најновите студии ни даваат загрижувачки податоци во врска со ова, би можеле да се најдеме пред вистинска ментална епидемија, а тоа е дека младите изгледаат апсорбирани во содржината на оваа социјална мрежа што зафаќа голем дел од нивното слободно време, како и од стапката на нивните мобилни податоци.

Instagram

Адолесценцијата е несомнено една од најранливите точки на целата наша животна фаза, а уште повеќе што овој пат се издолжува како никогаш порано, а тоа е она што беше познато како адолесценција секој пат вклучува поширок спектар на возрасти. Како и да е, знаејќи како социјалните мрежи влијаат на нашиот менталитет е важно, пример е студијата спроведена од Кралско општество јавно здравје, кој интервјуирал повеќе од 1.500 млади луѓе и корисници на Инстаграм.

Јасно е дека Инстаграм стана алатка за изразување за сите корисници, социјална мрежа без повеќе, сепак, се чини дека е тесно поврзана со нарушувања во стилот на вознемиреност и депресија, освен промовирање малтретирање. Вистина е дека неговата лесна употреба и моменталноста на светот во кој живееме ги прават овие социјални мрежи да имаат позитивна и негативна страна, мрачната страна на Инстаграм е начинот на кој влијае на секојдневниот живот на неговите адолесцентни корисници , како и неговото негативно влијание врз нивното ментално здравје. На кратко, од RSPH Тие дојдоа до заклучок дека поминувањето повеќе од два часа залепено на RRSS може да биде штетно.

Во контрапункт на Инстаграм, друга платформа како што е YouTube доби признание од своите корисници за начинот на кој работи и има тенденција кон позитивни ставови меѓу своите учесници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мигел dijo

    Тие го напишаа металното здравје во нивниот наслов и за момент помислив дека се засегнати само оние кои сакаат метал

бул (точно)