Инсталирајте наставка во Safari за да преземате видеа на YouTube

ЈУТУБ САФАРИ

Вчера ви ги кажавме чекорите што треба да ги следите за да можете да го подготвите прелистувачот Google, Google Chrome со наставка за да може автоматски да преземаат видеа на YouTubeДенес ви ги донесуваме чекорите што треба да ги следите ако претпочитате да го сторите тоа во прелистувачот за каснат јаболко, сафари.

Во случај на Google Chnrome, екстензијата генерираше копче под видеото што овозможи преземање на видеото, сепак, во Safari, сè ќе биде додадено во контекстното мени на десното копче на глувчето.

Постојат безброј екстензии подготвени од различни програмери кои ни овозможуваат да правиме многу и разновидни активности автоматски во постојните прелистувачи. Факт е дека бидејќи имате идеја да барате одредено проширување сè додека навистина не пронајдете некоја што работи добро и што може слободно да ве испрати на страници полни со рекламирање, да поминете добро време, а понекогаш и некои корисници да фрлаат во пешкир кога ќе наидат на многумина дека навистина не го прават она што го ветуваат.

За да ги поправиме овие проблеми, тестиравме неколку екстензии и дојдовме до заклучок дека најдобрата за извршување на дејството de преземете видеа од Youtube на Mac во прелистувачот Safari Тоа е оној што ви го претставуваме денес.

Чекорите што мора да ги следите за да ја додадете потребната екстензија на Safari, се следниве:

  • Првото нешто што треба да го направиме е да ја бараме потребната наставка, што во овој случај ќе можеме да го најдеме со внесување на пребарувачот Google на следниот збор (Clicktoplugin) или кликнување на следниот линк.

СТРАНИЦА ЗА ПРОДОЛУВАЕ

  • Откако ќе го преземеме приклучокот или наставката, одиме во папката за преземање, каде што ќе се наоѓа и ќе видиме дека датотеката е во форма на коцка лего во бело.

ПРОДОЛУВАЕ НА ФОРМА

  • За да го инсталираме, треба само да кликнеме двапати на него, по што се отвора нов прозорец на Safari и е прикажан прозорецот со својствата на наставката. Го затвораме прозорецот Safari и го рестартираме прелистувачот.

ИНСТАЛИРАЈ КУТИЈА

  • Сега одиме на Youtube, бараме видео што сакаме да го преземеме и откако ќе се репродуцира, ќе биде доволно за него да кликнеме со десното копче со курсорот и во контекстуалното мени што се појавува, кликнете на Преземи видео.

Контекстуално мени

Како што можете да видите, методот што треба да се спроведе во сафари е нешто поедноставен од оној што треба да се следи во Google Chrome, исто како што резултатот од проширувањето за Safari е помалку наметлив од оној на Google Chrome.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.