Инсталирајте AppLock на вашиот Android и дајте им безбедност на вашите апликации

AppLock

Денес безбедноста на мобилните уреди станува сè поважна. Таков е случајот кога ќе го инсталираме оперативниот систем, без оглед на видот, тоа ни дава можност да воспоставиме код или шема на безбедност. Денес ви донесовме апликација што ќе ви овозможи да му дадете поголема безбедност на вашиот уред, станува збор за AppLock, апликација што ќе му овозможи на корисникот да ги обезбеди апликациите инсталирани на уредот со дополнителен безбедносен код.

Постојат моменти кога треба да го оставите уредот на роднина или пријател за одредена околност, а за да го користат уредот во ваше отсуство, треба да му дадете код за внесување. Во тој момент размислувате колку би сакале апликација што ќе ви овозможи индивидуално да ја блокирате секоја од апликациите што се на вашиот мобилен телефон или оние што вие само ги посакувавте.

Како што претходно посочивме, постои апликација за системот Андроид наречена AppLock што ќе ви овозможи да ги изберете апликациите кои, иако мобилниот е отклучен, тие сепак не можат да се користат освен ако не внесете втор код. Апликацијата можете да ја преземете веднаш бидејќи е исто така потполно бесплатна. Треба да се напомене дека има платен дел, но за тоа што ќе ни треба и што ќе објасниме во овој пост, бесплатната верзија е повеќе од доволна.

ЕКРАН НА ПОШТА

Откако ќе ја преземеме апликацијата што зафаќа само два мегабајти и ќе ја инсталираме, кога ќе ја отвориме за прв пат, ќе побара да воспоставиме нумеричка лозинка и да ја потврдиме. Подоцна, ќе побара од нас е-пошта за обновување во случај на потреба од заборавена лозинка. Отсега па натаму, секогаш кога ќе ја отворите апликацијата и апликациите што ги блокираме да ги отвораме, ќе го побараат кодот што го користиме за неа.

ЕКРАН ЗА МАКЕДОНСКИ

Повторно ја отвораме апликацијата, го внесуваме кодот и не носи до главното мени во кое директно наоѓаме список на сите апликации што сме ги инсталирале на уредот со копче на кое имаме нацртано мало заклучување. Стандардно, сите апликации се незаштитени. Горната лента ни овозможува пристап до општото мени каде што ќе можеме да ја конфигурираме работата на истите и Премиум функциите. Во долната сина лента имаме опција да ги блокираме сите апликации одеднаш, тоа е симболизирано со катанец на една од полињата за избор, како што можете да видите на сликите:

ЗАКЛАНЕТЕ СИ ЕКРАН

За да ги изберете апликациите што сакаме да ги заштитиме, само притиснете го прекинувачот што стандардно го отклучува секој од нив и одете на заклучен, ќе видите како заклучувањето на секое копче оди од отворено до затворено. Отсега натаму, откако ќе излезете од AppLock, сите апликации што ја имаат заклучена бравата ќе бидат во групата апликации кои кога ќе се обидете да ги отворите, ќе го побараат новиот код или модел.

ЕКРАН ЗА КОНЕЧНА ПОРАКА

Па, само по себе, ние веќе објаснивме како да ја добиете апликацијата и главните карактеристики што мора да ги земете предвид за да ги блокирате апликациите. Во случај да ви требаат алатки за наградување, запомнете дека апликацијата станува платена. Отсега натаму, ако сме на пример во едукативен центар каде што студенти од одредено ниво прават таблети, можеме да ја разгледаме можната инсталација на оваа апликација, така што кога ќе им го оставиме уредот на студентите да работат, тие само одиме за да можеме да ги внесуваме апликациите што ги конфигуриравме за тоа. Така, правата што ќе ги има секој студент се контролираат многу брзо и уредот е заштитен од pryубопитните погледи во врска со информациите што ги има внатре.

Повеќе информации - AirCover е сè-во-1 за безбедност и оптимизација на уредите со Android и iOS]


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Tati dijo

    Имам проблем, кога ставам лозинка во апликациите, прво оди добро, но доаѓа време кога ќе престане да ми ја бара лозинката и треба да ја внесам апликацијата за да можам повторно да излезам