Интервју со Ник О Нил од AllFacebook

ник-онилСите Фејсбук Тој е меѓународно познат блог за Фејсбук. Напишано на англиски јазик од Ник Онил, стана светски авторитет на оваа тема.

Ник се согласи да го олесни тоа интервју за изданието Фејсбук новости, во формат на 10 прашања + 1, што стана популарно со текот на годините.

10 + 1 прашања со Ник О Нил од AllFacebook

FN: Дали се надевавте дека ќе станете најпознатиот блогер во нишата на Фејсбук од самиот почеток? Кои беа твоите цели првично?

Ник: Не очекував да достигнам колку што беше, но моите првични цели беа дефинитивно да станам најголемиот блог на Фејсбук.

FN: Јас сум прилично сигурен дека повеќето од пионерските корисници на Фејсбук се техничари или барем имаат силно познавање на социјалните мрежи. Како влијаеше овој факт врз начинот на кој ја водевте уредничката линија на блогот? Сега, кога повеќето корисници не се точно „техничари“, туку обични луѓе, дали извршувате или планирате да извршите промена во уредничките стратегии на блогот?

Ник: Всушност, мојот уреднички пристап не беше насочен. Јас го напишав само она што го чувствував. Искрено, луѓето на почетокот дефинитивно не беа „техничари“. Тие беа девојки кои сакаа да ги споделуваат своите фотографии со своите пријатели и луѓе кои сакаат да се среќаваат со други (што е повеќето од луѓето).

FN: Во моментов има силен бран коментари во врска со употребата на приватни информации од страна на Фејсбук. Преку блогот, одржувавте блиска врска со вистинските корисници на Фејсбук, дали би рекле дека тоа е нормална реакција која има тенденција да се намалува како што одминува времето или ќе има трајно негативно влијание - мерено според количината на време на корисниците трошат на Фејсбук?

Ник: Мислам дека има импликации врз приватноста со интернетот воопшто. Фејсбук има значителни импликации врз приватноста и мислам дека е наша работа како блогери да осигураме дека границата не е премината. Тоа му се случи на Бикон. Тоа беше само прашање на публицитет, но во најголем дел, повеќето корисници останаа рамнодушни на она што се случува.

ФН: Како што добро знаете, вклучувањето на социјални реклами го зголеми бројот на омаловажувачи на Фејсбук. Врз основа на сопственото искуство, дали перцепцијата за обичниот корисник на Фејсбук значително се промени? Или, дали целата тема е ништо повеќе од врева на месецот?

Ник: Дали социјалните реклами се штетни? Мислам дека Бикон, но не и социјални реклами. Социјалните реклами постоеја како „Флаери“ и не се променија многу од нивното основање.

FN: Многу луѓе имаат тенденција да ја споредуваат успешната кариера на г. Цукерберг со минатото - и подеднакво успешни - кариери на Гејтс, Ален, Пејџ итн. Како резултат на споредбата, некои од тие луѓе помислија дека Фејсбук ќе брза да доминира на пазарот на ист начин како што тоа го правеа Мајкрософт и Гугл во минатото. Дали мислите дека Фејсбук има потенцијал да стане Прв во пазарот на социјални медиуми?

Ник: Како што напишав денес, верувам дека Фејсбук има потенцијал да стане центар на социјалната мрежа.

FN: Иако е сè уште рано да се утврди нешто убедливо, каква е вашата перцепција за веројатниот одговор на пазарот на неодамнешното лансирање на социјални реклами? Дали мислите дека социјалните реклами на Фејсбук ќе ја надминат надмоќта на Adsense или ќе се случи спротивното?

Ник: Мислам дека социјалните реклами дефинитивно ќе го надминат Adsense, но ќе потрае 5-10 години и Фејсбук треба да стане лидер во организирање на кориснички податоци, за да ги направи на било кој начин пребарлив.

FN: Дали растот на Фејсбук негативно ќе влијае на уделот на пазарот на другите навидум подобро воспоставени мрежи; пр. Мајспејс? Дали би постоела веројатност дека Фејсбук насочувал кон различен сегмент на социјалниот пазар (и го прави тоа успешно)?

Ник: Мислам дека дефинитивно има негативен ефект врз другите мрежи, но во моментов сè уште постои општ раст на пазарот, така што навистина нема да видиме значителна промена за една или две години. Веќе почнува да се случува, но не на исто ниво со Google vs Yahoo, итн.

FN: Што мислите што бараат повеќето корисници кога ќе отворат сметка на Фејсбук?

Ник: Поврзете се со другите и бидете дел од заедницата.

FN: Ова не е лесно прашање. Неодамна постои загриженост за потенцијална злоупотреба на ресурсите на Фејсбук од страна на педофили, трговци со органи и криминалци воопшто. Дали мислите дека останува на Фејсбук да ги заштити корисниците или дали зависи од корисниците да се заштитат себеси? Дали Фејсбук спроведе разумно безбедна платформа или вие - во име на вашите читатели - мислите дека има уште долг пат да се помине по ова прашање?

Ник: Мислам дека Фејсбук треба да направи подобра работа во едукација на корисниците за тековните поставки за приватност, бидејќи повеќето луѓе не разбираат како правилно да ги прилагодат. Претпоставувам дека повеќето луѓе навистина не се грижат за проблемите со приватноста. Тие внесуваат само податоци.

FN: Неодамнешното зуење се чини дека не е толку поволно за Фејсбук, дали мислите дека има силни причини да поддржите некои од поплаките? Или е само она што јас би го нарекол „прогон на Фејсбук“, така да се каже, сите сакаат да зборуваат за Фејсбук?

Ник: Па, мислам дека сите новости се добри вести, но дел од тоа е дефинитивно жешка тема во моментот. Сепак, не можете да одите никаде ако некој зборува за Фејсбук. Не сум сигурен колку ќе трае. Дали сме подготвени да дозволиме компанија да ги контролира сите наши социјални интеракции преку Интернет?

FN: Само да се релаксирам малку, ако Гугл прераснеше во Големиот „Г“, дали Фејсбук ќе стане голем „Ф“?

Ник: Не знаев дека Гугл е Биг Г, но сигурно беше. Иако кога велите „Биг Ф“ повеќето луѓе веројатно имаат нешто друго на ум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)