Интересни аспекти што треба да ги знаете за Windows 8.1

трикови Виндоус 8.1

Ако веќе сте една од многуте луѓе што имаат Windows 8.1 како најважно ажурирање понудени од Мајкрософт, тогаш можеби треба да знаете неколку дополнителни функции кои беа понудени во истата; Како и да е, сè уште не сте ги истражувале, тогаш ќе ви кажеме како да го користите секој и каде да ги најдете.

Виндоус 8.1 го понуди целосно бесплатно за корисниците на Виндоус 8, и мора плаќаат од оние кои имаат претходен оперативен систем (на пример, Windows 7, Windows XP и неколку други). Во оваа статија првично ќе започнеме со изјавата дека Менито за копче за почеток се врати под режим што скоро никој не го очекуваше, иако има неколку други функции кои се од интерес за многу луѓе, а можеби и за вашите.

Овозможете и оневозможете ги функциите во околината на Windows 8.1

Како што предложивме претходно, ќе започнеме со спомнување на што може да се дојде направете го ова копче Start Menu во Windows 8.1; Ако кликнете на него (се наоѓа во долниот лев дел) со левото копче на глувчето, можете веднаш да скокнете помеѓу работната површина и почетниот екран. Ако кликнете со десното копче на глувчето, ќе бидат прикажани голем број на функции, кои исто така ќе ги добиете со кратенката за тастатура "Win + X".

01 трикови за Виндоус 8

Може да кажете дека е тоа што се однесува до проклето копче Start, не претставувајќи голема новина бидејќи претходно имавме ист тип на функции во Windows 8, иако, со кратенка на тастатурата.

Сокријте ги опциите на аголот на екранот

За оние кои имаат таблет (очигледно со екран на допир) е голема помош да мора да ги користат различните опции и функции што тие се прикажуваат откако ќе го допреме и горниот лев и десниот агол. За жал, истата ситуација не е иста за оние кои имаат компјутер со физичка тастатура и конвенционален глушец.

Оние што имаат глувче обично треба да надминат голем број перипетии за да можат да го лоцираат покажувачот кон некој од аглите и од таму да изберат која било од функциите што се прикажуваат; Ако ви се случило ова, тогаш можете да ги скриете овие опции, следејќи ги овие чекори:

 • Десен-клик на лентата со алатки.
 • Од контекстуалното мени изберете ја опцијата Својства.
 • Од новиот прозорец што се појавува, одете на «Навигација".

02 трикови за Виндоус 8

Таму можеме да се восхитуваме на неколку деактивирани полиња, кои ќе ни помогнат да престанеме да користиме одредени функции и меѓу нив:

 • Оневозможете ги опциите во горните агли на екранот.
 • Направете нашиот оперативен систем да скокне директно на работната површина.
 • Направете инсталирани апликации да се појавуваат на Почетен екран местото на конвенционалните плочки.

Тоа зависи од секоја ситуација, корисникот може да ги активира сите полиња или само некои од нив, ситуација што може да им помогне да извршат работа многу побрзо и поефикасно. Но Како можам да пристапам до функциите што се појавија во горните агли на екранот?

03 трикови за Виндоус 8

Прашањето е валидно, бидејќи ако опциите што се појавуваат и во горниот лев и во десниот агол не се активирани, тогаш не можевме да ја внесеме конфигурацијата на Windows 8.1 и уште полошо, исклучете го компјутерот од оваа десна странична лента; поволно ако постои опција, бидејќи ако ја активиравме таа кутија во која порачуваме инсталираните апликации да се појавуваат наместо плочките, иконата на Системска конфигурација.

Што се однесува до опција за исклучување или рестартирање на Windows 8.1, веќе е имплицитно вклучено во ова ново копче за стартување, нешто што ќе му се восхитувате ако го кликнете со десното копче на глувчето; Исто така, постои друга опција за оваа задача, која е поддржана во кратенката на тастатурата Win + X што веќе го споменавме претходно, што исто така ја покажува оваа опција за да можеме да го исклучиме или рестартираме нашиот компјутер со Windows 8.1.

01 трикови за Виндоус 8

Како што можеме да му се восхитуваме, постојат неколку трикови што можете да ги користите за да ја направите вашата работа во овој оперативен систем на Microsoft поудобна и поефикасна.

Повеќе информации - Виндоус 8.1: Ново ажурирање на Виндоус, 15 кратенки за тастатура за Windows 8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.