Интернет архива најавува преселување во Канада

интернет архива

интернет архива, за оние кои не ја знаат оваа организација е дигитална библиотека каде што се зачувани копии од практично сите веб-страници, е-книги, па дури и онлајн реклами, таа само што ја објави својата одлука за направете резервна копија на целиот систем, зборуваме практично за целиот Интернет и однесете го во нов објект лоциран во Канада пред Доналд Трамп да биде официјално инсталиран во Белата куќа.

Без сомнение, зборуваме за институција која гледа како страв од агресивните промени што ветува дека ќе ги направи администрацијата на Доналд ТрампПред тие конечно да бидат извршени или не, тој одлучи да ги напушти САД и да се смести во нова земја каде што ќе може да продолжи да работи на нешто што, барем овој пат, е од огромна корист за сите корисници на мрежата на мрежи.

Интернет-архивата, во страв од доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа, одлучи да го премести своето седиште во Канада.

Како што комуницирале оттогаш интернет архива:

На 9 ноември во Соединетите држави се разбудивме со нова администрација која ветува радикални промени. Тоа беше силно потсетување дека институциите како нас, изградени долгорочно, мора да бидат дизајнирани за промена. За нас, ова значи чување на нашите културни материјали безбедни, приватни и вечно достапни. Тоа значи подготовка за нова веб-страница што може да има повеќе ограничувања. Ние сме во свет каде владиниот надзор нема да исчезне, всушност се чини дека ќе се зголеми.

Во рамките на изјавата објавена од водачите на Интернет-архивата, додека потврдуваат дека ќе започнат со задачите за правење резервна копија на сите нивни досиеја, тие бараат соработка на сите луѓе кои можат направи некаква донација да ви помогне да ја преместите целата опрема, чекор што ќе биде, како што може да размислувате, прилично скап.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)