Добијте информации за Ковид-19 со здравствениот сигнал на СЗО на WhatsApp

СЗО

WhatsApp станува уште една алатка за добивање директни информации од OMS со својот нов бот. Оваа функција на СЗО ќе ги обезбеди сите оние кои сакаат да добијат официјални информации за различни теми директно поврзани со коронавирусот или пандемијата Ковид-19. Исто така, ботот ќе биде достапна на сите шест јазици на Обединетите нации, но сега е достапна само на англиски јазик. Арапски, кинески, француски, руски и шпански се очекува да бидат додадени во следните недели.

Можно е додека ја пишуваме оваа статија јазиците да се веќе достапни и затоа сите можеме лесно да консултираме вистински и контрастни информации бидејќи доаѓаат од директно од СЗОНема да најдеме посигурни информации од тие на оваа пандемија.

WhatsApp Бот СЗО

Корисни информации за тоа како да се заштитите или откриете лажни вести

Тешко е да се детектираат лажни вести, но кога ги имаме директни информации од СЗО можеме да бидеме убедени дека тоа е вистинска информација. Детали за тоа како да се заштитите од инфекција, совети за оние кои треба да патуваат да или да, како да откријат „лажни вести“ за коронавирусот и информации во лет за вирусот.

Логично ова услугата е тотално бесплатна и тоа ви овозможува со неколку едноставни чекори да го користите ботот за да добиете официјални информации. Операцијата е многу едноставна и секој може да ја користи од својот паметен телефон.

Првото нешто што треба да го направиме е зачувајте го бројот +41 79 893 18 92 помеѓу нашите контакти и еднаш зачувани испратете порака со зборот „Здраво“ за да започнете интеракција со ботот. „Бот“ е за оние кои не знаат машина што одговара автоматски, не е вистинска личност, но информациите што ги испраќа овој бот се контролираат од луѓе, така што во овој случај со СЗО зад нив, информациите се тотално реални.

WhatsApp бот

Вака работи ботот на СЗО за здравствена сигнализација

Токму сега, кога ја пишуваме оваа статија, работи со зборот "Здраво" но можно е токму сега да е веќе достапно со зборот „Здраво“. Ние можеме напишете го бројот на опцијата или со емоџи и ги наоѓаме следниве одговори на овие активности:

 1. Добијте бројки за лица заразени и починати од коронавирус
 2. Сите информации за тоа како да се избегне ширењето на овој Covid-19, со совети за миење раце или избегнување области со преполн број луѓе
 3. Одговори на најчестите прашања со повторно внесување на друг број за да го добиете одговорот
 4. Некои измами за коронавирусот, урбаните легенди итн. Споделени на мрежите
 5. Совети за патување
 6. Вести поврзани со Ковид-19
 7. Едноставен начин за споделување на овој бот со нашите контакти
 8. Дел за донации

Веб-страницата WhatsApp исто така обезбедува информации за директниот СЗО со Здравствената сигнализација. На Информативен центар WhatsApp за коронавируси Исто така, постојат постојани вести за еволуцијата на оваа пандемија и таа е еден од најбезбедните начини да се биде во тек со неодамнешните официјални здравствени информации. очигледно дозволувајќи споделување оваа информација

Директорот на СЗО, Tedros Adhanom Ghebreyesus, објаснува дека мрежите и технологијата во добри раце е многу вредна алатка, но исто така е важно да се добијат сигурни информации и да не им се верува на сите што ги гледаме објавени:

Дигиталната технологија ни обезбедува единствена и невидена можност сите витални здравствени информации да се споделуваат брзо и ефикасно, со што се спречува побрзо ширење на оваа пандемија, помагајќи да се спасат животи и да се заштитат најранливите со вистински информации и да не споделуваат сè што читате на мрежите или медиумите.

Можеме да кажеме дека сме во тешко време, но заедно треба да ја искористиме ситуацијата најдобро, разбираме дека на многу луѓе им е тешко да останат дома во моментов и дека малите компании имаат многу проблеми во моментот, но ние мора да дејствувајте сега и брзо. Добро е што вестите и сите информации се споделуваат брзо преку социјалните мрежи и други, но треба да бидете внимателни со она што го споделувате во моментов и повеќе во ситуацијата во која се наоѓаме бидејќи безбедноста, па дури и животот на луѓето зависи од тоа во многу случаи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->