Сиднеј Епл продавницата иселена со закана од бомба

Не е прв пат Apple Store да биде принуден да се затвори привремено поради известување за поставена бомба, известување што ја принудува компанијата привремено да го затвори установата се додека полицијата и тимот на бомби не потврдат дека нема опасност и дека известувањето има беше многу лоша шега. Пред крајот на минатата година, таква закана претрпе една продавница во Бирмингем, во Велика Британија. Јапонија претходно беше мета на вакви закани. Најновата продавница на Apple Theртва на овој вид лажна шега е онаа лоцирана на улицата Georgeорџ, во Сиднеј.

За среќа на сите клиенти и корисници на Apple Store, тоа беше лажен аларм, лажен аларм потврден од тимот на бомби во градот. Штом е примено известувањето за бомба, и Apple Store и сите бизниси лоцирани околу него мораа да бидат иселени. Сите избори во областа ќе бидат затворени од 13:30 до 14:00 часот, време во кое заврши полицискиот увид и во продавницата „Епл“ и во околината. Полицијата тврди дека отвори истрага за да се обиде да ги пронајде одговорните за ова злосторство.

Особено ја повторуваме оваа вест, бидејќи е поврзана со технологија, но за жал секоја недела има многу трговски центри и други видови установи со голем прилив на луѓе кои тие добиваат ваков вид закани. Минатата година, седиштето на Епл во Корк, Ирска исто така беше погодено од слична закана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.