Исечете видеа на Интернет

бесплатен уредник за видео на Интернет

Пристигнувањето на паметните телефони на пазарот и како што напредува технологијата, се промени начинот на кој ги доловуваме најдобрите спомени од нашиот ден на ден, dоставајќи ги компактните фотоапарати настрана за употреба на паметниот телефон и за фотографирање и за видео. Секоја година, камерата за паметни телефони ни нуди подобри карактеристики, така што веќе нема смисла да продолжиме да користиме компактни фотоапарати, освен ако не ни нуди одлики што во моментов не се наоѓаат во паметните телефони.

Зголемувањето на резолуцијата на камерата се чини дека веќе не е приоритет на производителите, кои се фокусираат на зголемување на квалитетот на видеата. Но, ако сакаме да споделуваме видеа, во зависност од нивното времетраење, можеби ќе бидеме принудени да ги скратиме. За ова, на Интернет можеме да најдеме различни веб-услуги кои ни овозможуваат тоа да го направиме брзо и лесно. Еве ви покажуваме како ги сечете видеата преку Интернет без да инсталираме никаква апликација на нашиот компјутер.

Како што е вообичаено во овој тип на мрежни услуги, во повеќето случаи потребно е да имаме инсталирано Adobe Flash на нашиот компјутер, доколку сакаме да имаме пристап до овие услуги. Единствената веб-страница каде што треба преземете ја најновата верзија на Flash е онаа на нејзиниот развивач, Adobe. Никогаш не треба да инсталирате верзија на Flash, а уште помалку да ажурирате веб-страница што ни препорачува да го сториме тоа наведувајќи дека е застарен. Флеш интегрира систем за ажурирање што ќе не извести кога е потребно да инсталираме ново ажурирање на овој софтвер.

Веб за сечење видео на Интернет

Исечете ги вашите видеа на Интернет со Cut видео на Интернет

Исечете видео преку Интернет ни нуди алатка која не само што ни овозможува да го скратиме нашето видео, така што е полесно да го споделуваме, туку исто така ни овозможува ротирајте го од 90 на 270 степени, исечете дел од видеото за да го направите видео-објектот поистакнат, исечете ги видеата преку Интернет од URL или од Google Drive и е компатибилен со повеќето формати што се моментално достапни на пазарот. Максималната големина на датотека што ни овозможува да сечеме достигнува 500 MB, разумна количина во зависност од квалитетот со кој го снимивме видеото.

Откако ќе го поставиме видеото и ги направиме сите модификации што ни ги дозволува апликацијата, можеме изберете го квалитетот и форматот во кој сакаме да ги преземеме, така што можеме да користиме Cut Video Online за да ги претвориме нашите видеа во други формати без да мора да инсталираме апликации од трети страни на нашиот компјутер. Се разбира, времето што ќе трае оваа операција ќе зависи од брзината на врската што ја договоривме.

Претвори

Намалете ги вашите видеа на Интернет со AConvert

Претвори Не само што ни овозможува да ги исекуваме омилените видеа, туку е и услуга што исто така ни овозможува да ја ротираме, да ја скратиме најинтересната област на видеото, покрај тоа што ни овозможува да ги поделиме на две или повеќе видеа . Проблемот е во тоа што сите оние процеси што треба да ги направиме независно, а не заедно, како што можеме да направиме со услугата во претходниот дел. Не само што ни овозможува да испраќаме датотека и да ја исечеме, туку исто така ни овозможува да внесеме URL каде се наоѓа видеото што сакаме да го исечеме и да го преземеме. Оваа услуга не бара Adobe Flash да работи.

VideoToolbox

Уредете ги вашите видеа на Интернет со Video Toolbox

VideoToolbox е уште една од најдобрите онлајн услуги што можеме да ги најдеме на Интернет кога станува збор за сечење на нашите видеа без да мора да преземаме каков било вид апликација. Оваа услуга ни овозможува да поставуваме видеа до 600 MB во следниве формати: 3GP, AMV, ASF, AVI, FLV, MKV, MOV, M4V, MP4, MPEG, MPG, RM, VOB, WMV. Покрај тоа, тој исто така ни овозможува да го извлечеме аудио и да додадеме нов, да додадеме преводи, да ги снимиме видеата, да го смениме форматот на кодек, да додадеме воден жиг, резолуција и логично да исечеме кој било дел од видеото за да остави само оној што го интересира нас најмногу.

Kizoa

Интернет-уредникот на видеа на Киоза, услуга која исто така ни нуди услуга за уредување фотографии преку Интернет, ни овозможува да ги исечеме видеата за да го оставиме само најважниот дел од видеото, но исто така ни овозможува додадете транзиции во форма на книга, движење, ролетни ... ако имаме повеќе од едно видео во уредникот, можеме да додадеме и ефекти како што се огномет, боке, вител, блесоци ...

Ние исто така можеме додадете текстови, анимации и музика. Покрај тоа, и ако тоа не беше доволно, можеме да комбинираме и фотографии и видеа за да создадеме спектакуларни видеа. Работата на оваа услуга за уредување на видео преку Интернет е многу едноставна, бидејќи за да го додадеме секој од ефектите, треба само да ги повлечеме до делот од видеото каде што сакаме да го вклучиме.

Винкрерот

Винкреатор, едноставен уредник за да ги исечете вашите видеа на Интернет

Винкрерот ни нуди онлајн уредник на видео со кој можеме да го пресечеме делот од видеото што не нè интересира. Форматите компатибилни со .wmv, mp4, mpg, avi ... Оваа услуга Ни нуди ограничување од 50 MB при сечење видеа, затоа е идеално за мали видеа и ако немаме намера да додадеме некој друг ефект, ротирајте го или исечете одредена област на видеото за кое станува збор. Исто така, на Винкреатор не му треба Adobe Flash за да ги намали нашите омилени видеа.

Magisto

Уредете ги вашите видеа со Магисто

Magisto ни нуди поинаков уредувач на видео од вообичаеното, бидејќи ни овозможува уредувајте ги нашите видеа во три чекори. Прво, мора да го избереме видеото од нашиот хард диск или од нашата сметка за складирање во Google Drive. Во следниот чекор можеме да ја отсечеме најинтересната област од видеото и да ја додадеме темата што најдобро одговара на она што го бараме. Во третиот и последниот чекор, мора да ја избереме саундтракот што ќе го придружува нашето видео. За разлика од другите услуги, за да го користиме Магисто, ние мора да се регистрираме, или со нашата сметка на Фејсбук или преку нашата сметка на Gmail. Не бара Adoble Flash за работа.

ClipChamp

ClipChamp, одличен онлајн уредник на видеа

со ClipChamp не само што можеме да поставиме кое било видео и да го уредиме, туку исто така можеме снимајте преку веб-камерата на нашиот компјутер. Во врска со опциите што ги нуди ClipChamp, наоѓаме можност за отсекување видеа, отсекување на површина од екранот, ротирање на видеото, превртување или прилагодување на осветленоста и нивоата на контраст. Како и Магисто, за да можеме да ја користиме оваа услуга, ние мора да се регистрираме преку нашата сметка на Фејсбук или Gmail, нешто што може да повлече повеќе од една за да можеме да ја користиме оваа услуга. Исто така, не е потребен Adobe Flash Player.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.