Искуството за игри на Xbox One X ќе биде многу близу до искуството на компјутер

Поддршка за тастатура и глувче на Xbox One X

Следно Ноември 7 Последната конзола на Microsoft се продава: Xbox One X. Истиот ден од неговото претставување беше отворен рокот за резервирање на вашата единица, иако ако сте се разбудиле доцна, ќе видите дека знакот „Продадени“ веќе се појавува на самата страница на брендот Редмонд.

Ок сега Xbox One X сака да биде најдобрата конзола на пазарот. И за дополнително зголемување на возбуда создадени од нејзината презентација, некои претставници на компанијата присуствуваа на настанот за видео игри PAX West 2017 во Сиетл. Таму открија некои функции што ќе ги направат корисничкото искуство на оваа нова конзола е многу близу до искуството на компјутер.

Xbox X One крос-платформа игра крос-игра

Директорот на Xbox за време на говорот увери дека конзолата ќе има поддршка за тастатура и глувче. Оваа имплементација ќе биде достапна само за одредени игри што директорот на одделот Xbox не можеше да ги открие. Иако очигледно, оваа долгоочекувана одлика нема да биде ексклузивна за Xbox One X, но благодарение на ажурирањето на фирмверот, остатокот од каталогот на компанијата исто така ќе биде погоден за ваква употреба. Секако, подоцна, на Твитер профилот на Потпретседателот на гејмерската платформа на Xbox и Windows, тој ја квалификуваше играта на која се повикуваше: Minecraft. И се чини дека бета-играта веќе нуди поддршка за двете периферни уреди. Сепак, овој чекор ја отвора можноста за додавање на повеќе наслови во каталогот со оваа компатибилност.

Ybarra, исто така, рече дека оваа нова конзола има многу да каже во делот за вештачка интелигенција. И тоа Мајкрософт сака да ја вгради Кортана во неа и дека корисникот може да користи говорни команди. Додека конечно тој имаше неколку зборови за можноста за играње преку платформа. И навистина е интересно што корисникот на компјутер може да се соочи со играчи на мобилни уреди или конзоли. Сепак, извршната власт коментира дека иако Мајкрософт има сè подготвено за крос-платформска игра, се уште се во преговори со Сони и други компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.