Префрлете ја содржината на вашиот iPhone на ТВ без Apple TV

Пред неколку месеци ви кажав за iMediaShare, апликација која ни овозможува да ги прикажуваме омилените слики и видеа на нашата телевизија со Chromecast или SmartTV. Денес ќе разговараме за друга апликација што неодамна е ажурирана во App Store: AllCast. Благодарение на технологијата Apple AirPlay можеме да ја прикажеме содржината на нашиот уред на уредите Apple TV и Google Chromecast. Ова може да ни помогне, на пример, да достигнеме гледајте телевизија преку Интернет бесплатно на шпански јазик.

Ако не планирате да купите уред од ваков тип, но Доколку сакате да ја прикажете содржината на вашиот уред на Smart TV дома, можеме да ја искористиме апликацијата AllCast, со кои можеме да ги испраќаме омилените фотографии, видеа и музика на ТВ директно без потреба од овие уреди. 

AllCast е компатибилен е компатибилен со повеќето постојни паметни телевизори на пазарот (LG, Sony, Samsung, Panasonic) денес, со Apple TV и Chromecast, исто така е компатибилен со Amazon Fire TV, Roku, Xbox 360, Xbox One и WDTV. Како да не беше доволно, AllCast исто така ни овозможува да испраќаме содржина што сме ја зачувале во Google +, Dropbox, Instagram и Google Drive до ТВ.

Но, неговата употреба не е ограничена на содржината на нашиот iPhone или iPad, туку исто така можеме да испраќаме содржина што сме ја зачувале во нашиот мултимедијален сервер, Плекс на пример, до нашата Паметна телевизија, ако ја нема соодветната апликација. За да ја користите оваа апликација, и ТВ и iPad мора да бидат поврзани на истата Wi-Fi мрежа.

Кога ќе кликнеме на видеото или сликата за која станува збор, ќе се прикаже прозорец каде ќе биде прикажан уредот за кој сакаме да се репродуцираме содржината, ние само треба да го притиснеме избраниот уред и да уживаме на големиот екран.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис Ариас dijo

    Двете споменати апликации работеа совршено на мојот Smart TV. Во мојот случај, AllCast не работеше кога требаше да се репродуцираат песните од мојот телефон на мојата телевизија, но што се однесува до сликите и видеата, тие ги пренесуваше течно ... инаку iMediaShare, но оваа апликација сепак ми се чинеше подобра, бидејќи во него можев да ја репродуцирам мојата музика без проблеми и сè друго исто.