Како да испраќате фотографии на Инстаграм од компјутер

Instagram

Instagram е крунисан како една од најпопуларните апликации ширум светот. Социјалната мрежа има милиони корисници, покрај тоа што со текот на времето продолжува да расте со добра стапка. Отпрвин, оваа социјална мрежа се роди како апликација за мобилни телефони. Иако подоцна беше креирана веб-верзијата. Што овозможува прелистување од компјутерот во него.

Малку по малку повеќе функции се воведени во оваа веб-верзија на Instagram. Всушност, тоа е онаа што треба да се користи ако сакате да ја избришете сметката. Една од функциите што се воведени во истата е можноста за поставување фотографии. Затоа, можете да испраќате фотографии на вашиот профил од вашиот компјутер.

Тоа е функција што може да биде многу корисна во повеќе наврати. Значи, ако немате телефон во близина или фотографијата што сакате да ја поставите е зачувана на вашиот компјутер, користењето на оваа функција може да биде многу погодно. Затоа, важно е да се знае начинот на кој оваа можност работи на Инстаграм. Подолу ќе ви кажеме сè за начинот на кој можете да поставувате фотографии на социјалната мрежа од нејзината десктоп верзија.

Поврзана статија:
Како да добиете следбеници на Инстаграм

Поставете фотографии на Инстаграм на компјутер

Инстаграм внесете профил

Како што е логично, првото нешто што треба да направите е да ја внесете веб-верзијата на социјалната мрежа, на овој линк. Мора да се најавите на корисничката сметка, ако веќе не е започната сесија. Откако сесијата е започната во социјалната мрежа, мора да го внесете профилот на корисникот. Тоа се прави со кликнување на иконата во форма на личност горе десно. Тоа е третата икона од лево. Можете исто така да кликнете на корисничкото име што се појавува на десната страна на екранот. Двете опции нè водат кон профилот. Значи, можеме да започнеме.

Значи, кога сме веќе во профилот, ги гледаме иконите што се појавуваат десно од корисничкото име. Овде можете да го видите тоа иконата од десната страна е камера со неколку обоени ленти, кој има симбол + во долниот десен агол. Ова е иконата на која треба да притиснеме за да можеме да испраќаме фотографии на Инстаграм од компјутерот. Значи, кога ќе кликнеме на неа, започнува процесот на поставување на речената фотографија што сакаме да ја поставиме на социјалната мрежа. Чекорите што треба да се следат се прикажани подолу.

Поставете фотографии од компјутер на Инстаграм: Чекори

Поставете фотографија на Инстаграм

Кога кликнуваме на речената икона, првото нешто што нè прашуваат е ако сакаме да ја додадеме оваа фотографија на профилот или приказните. Секој корисник мора да ја избере опцијата што ги интересира. Во овој случај, она што ќе го направиме е да испратиме фотографија на нашиот профил на Инстаграм. Затоа, ја избираме таа опција на екранот. Ова е копчето што се појавува во сина боја на екранот.

Следно, на екранот ќе се отвори прозорец во кој мораме изберете ја фотографијата што сакаме да ја поставиме на Инстаграм. Ова е како кога сакаме да поставуваме фотографии на веб-страница или да испраќаме по пошта. Затоа, она што треба да направиме е да одиме на локацијата на компјутерот каде што се наоѓа предметната фотографија што сакаме да ја поставиме на нашиот профил. Значи, ние го користиме истражувачот на датотеки за да стигнеме до таа специфична локација. Кога ја пронајдовме фотографијата, само кликнете на неа и притиснете го копчето за отворање во тој прозорец.

Поврзана статија:
Како да преземете видео од Инстаграм

Откако ќе се избере фотографијата, оваа фотографија ќе се појави на вашиот екран на Инстаграм. Првиот чекор што се нуди е да ја прилагодите големината на истиот. Така што одговара на големината на фотографијата што ја наоѓаме во социјалната мрежа. Затоа, мора да го исечеме и прилагодиме во зависност од тоа што сакаме. Потоа можеме да го дадеме следново, каде што можеме да продолжиме со подготовка на објавување на наведената фотографија.

Поставете фотографија на Инстаграм

Во следниот чекор можеме потоа напишете го текстот што сакаме да го ставиме во публикацијата на фотографијата во нашиот профил. Дозволено е внесување текст и хаштагови во случај да сакате да ги користите. На овој начин, фотографијата веќе би била подготвена. Кога ќе кликнеме на следната, наведената фотографија ќе биде објавена на нашиот профил во добро познатата социјална мрежа директно. Процесот сега е завршен. Фотографијата може да се види веќе на профилот. Така, нашите следбеници можат да го видат, да го сакаат или да остават коментари на тоа во секое време.

Разлики со поставувањето од паметниот телефон

Лого на Инстаграм

Ако користите редовно Инстаграм, ќе забележите дека ги има јасни разлики во процесот на поставување фотографија од компјутер. Главната промена е што ако испратиме фотографија од компјутерот, тешко дека има опции за уредување на таа фотографија. Ако поставите фотографија од вашиот паметен телефон на социјалната мрежа, постојат неколку опции за уредување.

Покрај големината на фотографијата, може да се додадат филтри за да се добие посакуваниот ефект. Така, таа фотографија може да се измени на извонреден начин. Но, ова не е можно (барем уште не) на компјутерската верзија на Instagram. Единственото нешто што може да се направи во овој случај е да ја прилагодите големината на фотографијата што сакате да ја поставите. Но, нема друга опција да ја прилагодите фотографијата, да воведете филтри или да направите какви било промени, што постои во оригиналната верзија на истата.

Поврзана статија:
11 трикови за да добиете повеќе следбеници на Инстаграм

Затоа, иако поставувањето фотографија на Инстаграм од верзијата за компјутер е нешто едноставно, освен што е многу корисно, не е исто. Така што оние корисници кои се заинтересирани да можат да ја уредуваат речената фотографија мора да го земете предвид ова. Бидејќи ако сакате да можете да воведете филтри на предметната фотографија, тогаш мора да користите прикачување фотографии од паметниот телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.