Каде се инсталирани кратенките за модерни апликации во Windows?

Современи кратенки за апликации во Windows 8.1

Секој пат кога ќе инсталираме нова апликација во Windows, процесот може да вклучува интеграција на кратенка, која обично е поставена на работната површина на овој оперативен систем. Сега, ако овие кратенки се креираат автоматски Како можеме да знаеме каде се наоѓа самата алатка?

Сигурно сте забележале присуство на овие кратенки на работната површина на оперативниот систем, исто како и „механички“ можеме да ги извршиме со двоен клик до оној со кој треба да работиме. Во денешната статија ќе се обидеме да го анализираме местото каде што се наоѓаат апликациите што ги повикуваат овие кратенки, како за оние што ги гледаме на работната површина, така и за современите апликации за Windows 8.1.

Кратенките прикажани на работната површина на Windows

Повеќето оперативни системи засновани на Виндоус имаат кратенка на работната површина, исто како и двојното кликнување веднаш ќе ја изврши апликацијата со која е поврзана. Во верзиите на XP и другите претходни верзии, можете да го откриете местото каде што е сместена алатката што им припаѓа на овие кратенки со користење на следнава постапка:

 • Ние бараме кратенка на работната површина на Windows.
 • Кликнуваме со десното копче на глувчето и избираме Својства.
 • Smallе се појави мал прозорец.
 • Од него мора да го избереме табулаторот што вели «Директен пристап".

Откако ќе се најдеме во ова јазиче, ќе можеме да се восхитуваме на дното, постои опција што вели «Дсудбината»(Цел во англиските верзии на Виндоус). Оваа адреса ќе нè насочи кон местото каде што се наоѓа апликацијата што е поврзана со оваа икона што ја наоѓаме на работната површина на Windows.

кратенки во Виндоус 01

Во верзиите на Виндоус 7 и натаму, постапката е многу полесна за извршување, бидејќи треба да го направиме само следново:

 • Се наоѓаме на работната површина на Виндоус (особено ако имаме Виндоус 8.1).
 • Ја избираме иконата за кратенки со десното копче на глувчето.
 • Contextе се појави контекстното мени.
 • Ја избираме опцијата што вели «отворете ја локацијата на датотеката".

Со овие чекори, наместо тоа, постигнавме отворете го местото каде што се наоѓа апликацијата која се поврзува со избраната кратенка. Последново што го правиме може да биде многу корисно кога сакаме да деинсталираме некаков вид апликација, бидејќи генерално секогаш постои друга икона што ќе ни овозможи да ја извршиме оваа задача.

Каде се современите кратенки за апликации во Windows 8.1?

Она што го предлагаме претходно е еден од најлесните процеси за извршување, поради фактот што различните верзии на Виндоус ги содржат овие кратенки, со кои сме управувале на различни начини и форми. Но Што е со модерните кратенки за апликација Windows 8.1? Некој би замислил дека овие модерни апликации (оние што се наоѓаат на почетниот екран) не се состојат од овие мали елементи, погрешна мисла бидејќи секоја апликација (традиционална или модерна) има потреба од икона за да го повика својот повик. Местото каде што се наоѓаат овие кратенки е како што следува:

кратенки во Виндоус 02

 • Се упатуваме кон работната површина на Windows 8.1.
 • Го отвораме истражувачот на датотеки.
 • Ние ги прикажуваме опциите на лентата со алатки со превртена стрелка.
 • Одиме до табулаторот "преглед".
 • Ја активираме полето на кое пишува «скриени предмети".
 • Сега се упатуваме кон следната локација.

В: Корисници името на вашата сметка AppDataLocalMicrosoftWindowsApplication кратенки

Ние го предложивме секој од чекорите затоа што папката и директориумот каде што се кратенките Современите апликации се сметаат како системски датотеки и затоа остануваат невидливи. Откако стигнавте до ова место, ќе најдете уште неколку директориуми, кои имаат име придружено со специфичен код.

Ако одиме на кој било од овие директориуми, ќе најдеме директен пристап до оваа модерна апликација, која не треба да ја бришеме бидејќи е потребно нејзино присуство за секоја од нив да биде извршена во почетниот екран на Windows 8.1.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.