Каде ги чува кредитите eMule? (2-ри дел)

HЗдраво на сите, ќе завршам да ви кажувам каде еМуле ги чува среќните кредити. Ако сè уште не сте го прочитале првиот дел од овој пост, ве советувам прво да прочитате Каде ги чува кредитите eMule? па знаете за што зборувам и зошто е важно да ја знаете локацијата на вашите кредити.

 

DВо секој случај, да се потсетиме на три специфични работи:

 

 1. eMule користи кредитен систем што служи за промоција на списокот на чекање на компјутерот од кој се обидувате да преземете нешто.
 2. Овие кредити не се глобални, т.е. тие ќе ви служат само за да се движите нагоре по списокот на чекање на компјутер што претходно преземал нешто од вашиот компјутер. Ако се поврзете на компјутер што никогаш не преземал ништо од вашиот, овој компјутер нема да ви даде кредит и нема да ве промовира на списокот за чекање за преземање.
 3. Колку се повисоки вашите кредити, толку е поголемо зголемувањето на списокот за преземање на компјутерот што ви ги даде тие кредити.

 

BПа, имајќи го ова на ум, може да помислите: „ако го лоцирам местото каде што eMule ми ги зачувува кредитите, би можел да ги модифицирам и со тоа побрзо да се искачам во редот за преземање“. Ова одбивање е добро образложено, проблемот е што еМуле размислуваше за истото пред мене и тебе и го сфати проблемот што ова може да го донесе.

 

EПа, што стори eMule за да избегне директна модификација на кредитите? Програмерите на eMule ви оневозможија да ги менувате вашите сопствени кредити заштедувајќи ги на компјутери што преземале нешто од вашиот компјутер.

 

BПа, да видиме, ако компјутер (Б) преземе нешто од твоето (А), компјутерот Б ти доделува неколку кредити во случај еден ден да сакаш да преземеш нешто од нивниот компјутер.

 

 

PНо, овој компјутер Б ги зачувува тие кредити на неговиот хард диск и поставува идентификатор (A) на него, така што само вашиот компјутер ќе може да ги искористи тие кредити на денот кога сакате да преземете нешто од компјутерот Б. Затоа, ако на кога и да преземете нешто на компјутер Б, ова ви дава кредити и ве промовира во редот.

 

 

Aвреме кога преземате датотеки од компјутерот Б, ваше е да доделите неколку кредити во случај компјутерот Б да сака да преземе нешто од вашето во друга пригода.

 

 

CБидејќи никогаш немате пристап до кредитите што ви ги даваат другите компјутери. Па зошто е толку важно да се знае каде еМуле ги чува моите кредити ако не можам да им пристапам? Одговорот е многу едноставен, но прво да се потсетиме на заклучоците што ги извлековме на крајот од првиот дел од овој пост:

 

Прво: Ако не споделувате, не заработувате кредити. Решението е да споделиме повеќе и да се реши проблемот.

 

Второ: Ако го форматирам мојот компјутер, eMule не ми заштедува кредит. Логично е, дали се сеќавате дека компјутерот што ви ги додели кредитите им стави етикета за да ве препознае кога сакате да ги побарате? Ако го форматирате компјутерот, вашиот идентификатор се менува и затоа компјутерот што ги има вашите кредити никогаш нема да ве препознае како нивен сопственик.

 

Aвреме можам да одговорам на претходното прашање. Важноста на знаењето дека eMule ги зачувува вашите кредити на компјутерите на другите луѓе е дека ова значи дека другите мора да ве препознаат како сопственик на кредитите. Затоа мора секогаш да го чувате вашиот идентификатор за никогаш да не ги изгубите тие кредити.

 

CБидејќи веќе знаеме каде eMule ги зачувува вашите кредити и дека треба да го чувате вашиот идентификатор, ќе видиме какво решение треба да избегнеме да го изгубиме вашиот идентификатор по форматирањето.

 

1-ви) Пред форматирање одете во папката „конфигурирај“ до конфигурирај емуле. За да го направите ова, следете ја маршрутата:

 

"C: Датотеки на програмата eMuleconfig"

 

Откако ќе ги копирате датотеките преференции.дат, криптика.дат y клиенти.м.

 

 

2-ви) Зачувајте ги датотеките на ЦД, УСБ-клуч или на друго место од каде што можете да ги вратите.

 

3-ви) Сега, ако го форматирате вашиот компјутер и повторно го инсталирате eMule, ќе мора само да ги залепите трите копирани датотеки во папката „конфигурација“ на програмата и вашиот идентификатор ќе остане непроменет, зачувувајќи ги кредитите што другите ги зачувуваат за вас.

 

Bдобро тоа е, датотеката „Клиенти.м“ Не треба да го зачувате, но ако го сторите тоа, тогаш вашиот компјутер ќе ги зачува кредитите што сте им ги дале на другите компјутери. Ова е важно затоа што на овој начин тие ќе се зголемат порано во редот за преземање и ова ќе ги фаворизира да ви дадат повеќе кредити, знаете како белвицата што ја гризе опашката.

 

PИ на крај, уште нешто, можеби мислите дека ако вашиот пријател сподели многу, тој мора да има многу кредити и дека со копирање на неговите три датотеки и зачувување на истите во папката „конфигурација“ на вашиот eMule, ќе ги заработите и тие кредити. Не правете го тоа, најновите верзии на eMule го препознаваат тој трик и ќе ви ги одземат сите кредити на двајцата.

 

Hсе гледаме наскоро. Поздрав од лозје.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   моли dijo

  во ред ова ќе работи за многумина како мене и неодамна форматирани и мазгата е многу бавна

 2.   Александар dijo

  Кога ја ажурирате верзијата на емуле, дали се изгубени и тие?
  Благодарам поздрав

 3.   Оцет убиец dijo

  Здраво Александар Имајте на ум дека има многу верзии на eMule и не можам да гарантирам дека кредитните датотеки нема да бидат изгубени. За да останете смирени, направете копија од вклучените датотеки и по ажурирањето ќе ги вратите на своето место, ќе ви одземе само една минута и ќе заштедите многу проблеми. Поздрав

 4.   Дејвид dijo

  Здраво оцет атентатор, за да видам дали има среќа, се обидувам да ја најдам конфигурацијата на папката на емуле во windows vista, без успех, се чини дека во папката со програмата, не оди, како што би било нормално во xp
  Дали некој има идеја каде може да ја стави Windows Vista? Бидејќи емулето работи, затоа мора да постои иако е скриено.
  Пребарувањата и помагалата за визија не ми дадоа никакви резултати.
  благодарение

 5.   Јуанка dijo

  Папката Конфиг на Емуле не може да се отвори: Не може да се пристапи до неа. Се обидов да споделам и го споделува, но не се отвора. Што се случува?. Се надевам дека некој ќе ми даде решение
  Благодарам

 6.   Оцет убиец dijo

  @david од Виста немам идеја па не можам да ти помогнам.

  @Juanca кога ќе се случи нешто како што велите, обично звучи како вирус. Поминете го антивирусот и инсталирајте заштитен allид.

 7.   ADRIAN dijo

  ЗДРАВО ОВЕНГРЕ Се надевам дека си добро, го знаеш малиот проблем што го имам е секоја песна П ПОСЛА КОГА СЕ СЛУШАТЕ ПОЛОВИ ПЕСНИ СЕКОГАШ ДАВАТЕ СКОПА ВО ​​ПАКОТ.
  Се надевам дека можеш да ми помогнеш. ПОЗДРАВИ И БЛАГОДАРАМ !!!!!

 8.   gerardo dijo

  АДРИЈАН можеби е затоа што има нецелосни датотеки, т.е. оној што ја споделил таа датотека има нецелосен

 9.   Borja dijo

  Многу добар придонес, тоа беше голема помош за мене.

 10.   вампирило dijo

  Ви благодарам многу за објаснувањето; Користам и споделувам емуле повеќе од 5 години и тоа ја прави косата да ми стои на крај само мислејќи дека ќе ги изгубам моите кредити во формат ...

  однос на

  вампи

бул (точно)