Која е употребата на дефрагментирање на хард дискот

хард-диск-2

Дали некогаш сте слушнале дека на "мора да го дефрагментирате хард дискот„А можеби немате идеја за што зборуваат, дури и знаете како да се дефрагментирате, не знаете зошто е потребно да се направи тоа и која е логиката на целиот процес.

Да се ​​разбере зошто е добро да се дефрагира хард диск најдобро е да се разбере како работи. За да го направите ова и да се лоцирате подолу, ви оставам видео на кое можеме да видиме како работи хард дискот кога работи. Ако некогаш сте виделе хард диск, ќе знаете дека на тврдиот диск прикажан на видеото му е изваден горниот дел.

На видеото можете видете ја областа каде што се евидентираат податоците, што по изглед е многу слично на ДВД или ЦД, наречено трака, хард дискот има неколку песни. Металното парче кое брзо се движи од едната до другата страна е пристапна рака и на крајот е „глава за читање“ што е одговорна за читање на податоците од површината на дискот.

Секој пат кога ќе зачуваме документ, музика, филмови или која било друга датотека на нашиот компјутер, она што го правиме е да ги зачуваме тие податоци на тврдиот диск. Податоците се зачувани во нив, но понекогаш (скоро секогаш) податоците не се чуваат постојано на тврдиот диск. Она што се случува е дека поради различни околности информациите се поделени и се чуваат во различни парчиња (фрагменти) распослани над површината на тврдиот диск. Можеме да кажеме дека датотеката е фрагментирана (поделена на неколку делови).

делови од тврдиот диск

Кога сакаме да им пристапиме, на пример, видео што го имаме на тврдиот диск, главата за читање мора да бара различни делови што ја сочинуваат. Ова е направено со голема брзина, така што нема да забележиме никакви (или скоро никакви) прекини при гледањето на видеото.

Но, мора да имате предвид дека мноштво процеси работат истовремено на компјутерот и Ова подразбира дека додека плејофот се движи од едно до друго место, за да ги чита видео клиповите, другите операции што треба да ги изврши хард дискот, се погодени.

хард-диск-дефрагментатор

Сега ќе разберете дека ако сите датотеки беа правилно зачувани на тврдиот диск, така што плејхејдот може да ги чита без да се движи од едната на другата страна на површината на дискот, нивото на побарувачка ќе падне и вашиот компјутер ќе троши помалку ресурси за да ја изврши истата операција.

Затоа е важно да се дефрагментира хард дискот, затоа што она што го правиме кога се дефрагментираме е да ги обединиме сите оние информации што припаѓаат на иста датотека (филмови, музика, документи, слики ...) и дека биле расфрлани низ површината на дискот.

Запомнете, датотеката складирана ретко на тврдиот диск е фрагментирана, односно е поделена на фрагменти, затоа процесот на обединувањето на сите ваши фрагменти се нарекува дефрагментирање.

Со дефрагментирање на хард дискот ќе постигнеме подобри перформанси на нашиот компјутер, подобрување на брзината на пишување и читање на нашиот хард диск. За да го направиме ова, треба да користиме програма за дефрагментатор.

Еве ви прикажуваме неколку бесплатни апликации што ни овозможуваат да го дефрагментираме хард дискот.

Паметен Defrag 3. Одлична апликација што ни овозможува целосно дефрагментирање на нашиот хард диск. Ни овозможува да конфигурираме мноштво опции, Тој е многу брз и го спроведува процесот лесно и дури и без да го знае тоа.

Auslogics Disk Defrag Бесплатно. Како што наведува името, таа е друга бесплатна апликација која врши дефрагментација многу ефикасно. понатаму има многу повеќе функции отколку апликацијата што доаѓа стандардно во верзиите на Windows.

MyDefrag. Ние го финализираме списокот со друга апликација, иако естетски не многу ревијален, го извршува процесот на дефрагментација на многу сличен начин со апликацијата што доаѓа стандардно во Windows и е компатибилна од Windows 200 до Windows 8.1.

Ажурирано: јуни 2014 година


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

82 коментари

 1.   Ju4nch0 dijo

  Но, во реалноста, користејќи добар датотечен систем, фрагментацијата не треба да претставува проблем, постојат многу сервери кои управуваат со огромни количини на информации и ОГРОМНИ бази на податоци, и тие можат да траат со години на работа и да имаат ниво на фрагментација многу помалку од 1%, се разбира, ако тие не се Windows сервери. со други зборови, дефрагментација е неопходна само со датотечните системи FAT и NTFS ...
  Иако во не толку далечна иднина хард дисковите ќе престанат да бидат како што ги знаеме сега, единиците на SSD ќе се користат како замена, кои го немаат овој проблем, исто така трошат помалку енергија и создаваат многу помалку топлина.

  Поздрав


 2.   Оцет убиец dijo

  Комоловес ја чисти водата

  Ju4nch0 Драго ми е што ве гледам овде, јасно е дека сте повеќе во хардверски работи отколку јас. Но, работата на Виндоус е фиока.

  Поздрав.


 3.   Pk_JoA dijo

  Прашалник:
  Кога форматирате, дали се расипува, или не?


 4.   Оцет убиец dijo

  Pk_JoA по форматирањето, дискот ќе се однесува како да е празен, иако во зависност од типот на форматирање, тој сепак може да ги задржи податоците, но за случајот е исто бидејќи нема да треба да се дефрагментирате бидејќи на функционално ниво е празен за оперативниот систем.

  Дефрагментација е да ги преместите датотеките, ако е форматирана, нема што да се премести. Поздрав.


 5.   комоловес dijo

  Јас би им рекол на клиентите, кога ме прашаа: „Замислете дека имате 100 кутии со ЦД, со 10 серии, секое од 10 ЦД-а. Ако ги нарачаме, ги наоѓаме ЦД-а порано! Па, Дефрагментирај, прави нешто слично. Прераспоредете ги датотеките, така што подоцна вашиот компјутер ќе оди побрзо. »
  Сите разбраа.


 6.   Pk_JoA dijo

  Ви благодариме за резервацијата


 7.   скофилд dijo

  одлична информација… многу ми помогна. благодарение на киен ескрио ова !!! поздрав до сите ..


 8.   Оцет убиец dijo

  Скофилд, мило ми е што информациите беа корисни. Наскоро ќе објавам упатства за различни начини на дефрагментирање на вашиот хард диск. Поздрав.


 9.   авгус dijo

  Здраво
  Тоа беше многу практичен и едноставен начин за објаснување на процесот на дефрагментација за оние кои немаа идеја што е тоа ...
  На малку поврзана тема, мислам ...
  Пред некое време додека барав информации за boot.ini (ова има мени при стартување на мојот компјутер и избор помеѓу неколку оперативни системи), најдов интересен блог за поделба на хард дискот со помош на алатката Виндоус во споредба со другите реклами за алатки и на мое изненадување, лицето кое ја напиша таа тема изјави дека е многу подобро да се користи Виндоус за партиционирање на дискови отколку други апликации од следната причина (што јас лично страдам) по партиционирање на диск со комерцијална апликација, оставив простор на дискот како неискористен простор на дискот, за да биде појасно, направив две партиции и поштедив парче диск од прибл. 7Mb што не е дел од ниту една партиција, хммм чудно не.
  Како и да е, бидејќи не илустриравте со прашањето за дефрагментација, можеби би можеле да нè просветлите со прашањето за поделба и различните формати на дестинации FAT, FAT32, итн (сега кога размислувам за тоа, немам најмалку од кои Виста користи, ќе гуглам таму).
  Чао


 10.   Оцет убиец dijo

  Аугус го забележа вашето прашање, имам предвид да направам упатство за оваа тема, но можам да ве уверам дека списокот со прирачници што чекаат е огромен. Штом имам некое време, ќе направам. Поздрав.


 11.   секира dijo

  Фала многу човеку, компјутерот оди многу побрзо за мене


 12.   Оцет убиец dijo

  Па, мило ми е што балта ви служеше. Поздрав.


 13.   фери dijo

  Мислам дека темата е одлична и начинот да се објасни, бидејќи ми дава појасна идеја за дефрагментација.


 14.   Врховна моќ dijo

  AUGUS, одговарам на твоето прашање, овој простор заштедува MBR (Master Boot Record, тоа е првиот сектор, "секторот нула" понекогаш се користи за подигнување на оперативниот систем, друг пат користи табели за партиции, а понекогаш и го користи за идентификување на уред , во признати компании како HP, IBM, SONY, во овој простор содржи копија од оперативниот систем, ова е дизајнирано затоа што е потребен тест за квалитет за да се види дали оперативниот систем започнува правилно, тие треба да влезат во оперативниот систем за да проверат на крајот, оперативниот систем треба да биде подготвен за клиентот, и од тој простор повторно инсталирајте го оперативниот систем, за да го обнови тој простор, има ограничен софтвер за корисникот, што го користат производителите на хард диск, бидејќи како и сите што знаете хард дисковите постојат со различна големина, па затоа е поевтино да се прават сите дискови со иста големина и тие само го покажуваат потребниот капацитет, за ова или тие го користат овој софтвер, но многу пати корисникот не го знае тоа, но овој простор може да се врати. Можете да ми поставите какви било прашања. Добар ден..


 15.   Оцет dijo

  Врховната моќност ви благодариме за придонесот.


 16.   федерални органи dijo

  фала локо ми служеше лотосимиоооо !!!!!!! сега ... имам запис и сакам да го ставам како роб, како да го направам тоа ????????? ако може да ми ја разјасниш панорамата дека сум кесо во ова, фала


 17.   Оцет dijo

  fedes за да ставите диск како роб, мора да го отстраните тврдиот диск од вашиот компјутер и да поставите во правилна позиција мал таб што премостува некои конектори што се наоѓаат на едно од лицата на тврдиот диск (каде што е поврзан). За да знаете каде да го поставите, треба да побарате графика што ќе го објасни на вашиот хард диск (обично има налепница) и да го поставите јазичето како на графикот каде што пишува роб.


 18.   noelia dijo

  Би сакал да знам дали го дефрагментирам тврдиот диск, компјутерот ќе оди побрзо, знаејќи дека ако моето прашање е дали бришете датотеки, фотографии, музика или нешто друго?


 19.   Нери dijo

  Здраво Ноелија, не знам дали ќе одите побрзо, можеби има разлика во брзината што не ја ни забележувате, но добро е за вас и е нешто што треба да го правите од време на време, во однос на датотеките ги „прилагодува“ (за да ви кажам нешто) и НЕМА да избришете ништо
  Поздрав и што и да одиме тука


 20.   Оцет dijo

  Ноелија веќе му одговори совршено на Нери


 21.   marcelalira dijo

  Ви благодарам многу за информациите што ги прочитав, немав идеја за што служеше и се надевам дека е на подобро, бидејќи навистина изгледа како желка да ја јаде оваа мала материја


 22.   Итало dijo

  Фала многу за информацијата Оцет, многу ми помогна


 23.   Мајк долина dijo

  Здраво на сите!
  Еден месец имав проблеми со мојот компјутер, се чини дека на хард дискот му треба време да вчита некои програми, но јас веќе деинсталирав неколку програми (corel, adobe premiere меѓу другите) и сè уште е исто бавно, моето прашање е дали треба да го дефрагментирам дискот тешко или што може да биде тој ?, а особено ако го дефрагментирам, има загуба на податоци?
  Поздрав до сите однапред
  и се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш !!
  🙂


 24.   Оцет dijo

  Мајк Валели, нормално, дефрагментирањето на тврдиот диск му помага на компјутерот да оди нешто побрзо, но ако на вашиот компјутер му треба долго време да започне или е многу бавен, проблемот е друг (валкан регистар на прозорци, премногу работи при стартување итн.)

  Како и да е, бидете сигурни дека дефрагментирањето не предизвикува губење на податоците, тоа се случува кога форматирате, но не и кога дефрагментирате, па затоа бидете лесни.

  Кисела честитка.


 25.   Мајк долина dijo

  Поес сепак верувам дека тоа е тврдиот диск, немам многу работи на почетокот, што ако имам многу тешки датотеки (од 700Mb нагоре), но еј ќе го дефрагментирам тврдиот диск avr што се случува!

  Фала пријателе за Reponder !! :)
  О, да, добар блог ехх !! 😉


 26.   Адазу dijo

  Одете многу добар придонес и тоа е добро објаснето ^^ filictaciones продолжуваат да го прават тоа! поздрав.


 27.   паулитааа! 12 dijo

  УАУ ПАДРИСИМО ВИ БЛАГОДАРАМ КОНЕЧНО МОUЕ ДА СЕ ПРАВАМ МОЈАТА СИСТЕМИ ЗАДАЧО ДОБРО НЕ БЕШЕ ТЕШКО КАКО МИСЛАМ, АМА ВЕREЕ П. ШТО Е ВАORTНО Е ПРОНАЈДЕЕ ВО РЕД ДА…

  МОМЧИЊА И ДЕВОЈКИ

  БЛАГОДАРАМ


 28.   паулитааа! 12 dijo

  АКО САКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ НЕШТО ЗА МАЈКА КАРТИЧКА ИЛИ СТРУКТУРИ НА МАЈКА КАРТИЧКА:

  ВАШИ PCI И AGP слотови
  CHIPSET
  BIOS-от
  БАТЕРИЈА
  I / O ПОРТИ
  СОКЕТ ЗА процесорот
  СОКЕТ ЗА МАМОРИЈА НА РАМОТ
  ПОДАТОЦИ ЗА АВТОБУСИ ПОДАТОЦИ
  ЕТЦ ... ПИШИ И WЕ ТИ КАELLАМ ШТО ЗНАМ


 29.   паулитааа! 12 dijo

  ПРАШАЊЕ

  ОВДЕ НА ОВАА СТРАНА САМО Зборуваме за дефрагментирање на тврд диск или може да зборуваме и за други делови од компјутерот…?


 30.   Оцет dijo

  paulitaaa овој напис зборува само за дефрагментирање. Користете го пребарувачот погоре за други информации.

  Кисела честитка.


 31.   L € @ dijo

  Еј човек !!! Колку луд човек! 🙂 .. вашите информации се многу добри .. многу лесно се разбираат .. вистината многу ми служеше .. не бев сигурен зошто е корисно да се дефрагментира дискот, но секогаш го правев тоа 😛 .. исто така и на оваа дефрагментација, Го придружувам со Ccleaner (брише непотребни податоци) првиот пат кога ќе го користам, бришам скоро свирка податоци (ѓубре би рекол): П е добра комбинација, нели? Што мислите „оцет“? добро лудило .. твоите информации ми служеа, многу добро!
  поздрав че .. продолжете така! 🙂


 32.   Оцет dijo

  Па, тоа е многу добра комбинација


 33.   Скршен_Скротум dijo

  Опс! Оцет, видеото веќе не работи ...
  Скршен_ скротум (^ _ ^)! Поздрав!


 34.   Оцет dijo

  Благодарам на скротумот за врвот. Ставив уште едно слично видео што служи и за илустрација на објавата

  Кисела честитка.


 35.   g4ntz dijo

  Ви благодариме за информацијата, тоа е добро објаснето

  Честитки!


 36.   sebastian dijo

  Здраво, се сомневам:

  Колку често треба да се дефрагментира хард дискот ???
  итно!!
  поздрав! XD


 37.   Оцет dijo

  Еднаш месечно е добро, иако ништо не се случува ако го правите тоа на секои два или три месеци.


 38.   МанолинHxC dijo

  оцет убиец, сакам да те прашам нешто освен:
  Каков антивирус препорачувате?
  поздрав чао !!


 39.   Мартин dijo

  Па, тешко дека знам нешто за ова, затоа се сомневам во ова: можно е ако го дефрагментирам хард дискот на мојот компјутер ова позитивно да влијае на репродукцијата на видеата од типот, на пример, бидејќи мојата машина нема многу меморија на почетокот и тоа, но тоа е многу бавно и не знам дали ова дефракција би било алтернативно решение за тоа.


 40.   Оцет dijo

  @ManolinHxC користи платен Bitdefender или бесплатен avast (првиот е многу подобар)

  @ Martín не влијае директно на тоа, но ако вашиот компјутер инвестира ресурси во ракување со фрагментиран хард диск, тој може (иако сигурно е многу малку) да влијае на перформансите на која било друга програма, вклучувајќи ја и репродукцијата на видеата на YouTube.


 41.   пато dijo

  Немам прашања, но придонесот на секој од вас е многу ценет, прегратка, чао, од ЧИЛЕ, поздрави


 42.   Адриана dijo

  Вашето учење е многу јасно, ви благодарам лудо за споделување на вашето знаење, бакнеж и се надевам дека егоистите завршуваат. благодарам


 43.   мачка Феликс dijo

  здраво вингре, се надевам дека ова е добро !! Па, сакам да ве прашам што е да се стави хард дискот како роб и што е тоа што ја прави машината посилна, објасни ми го те молам! Ви благодарам, го чекам вашиот одговор !!!


 44.   Оцет dijo

  Кога имате повеќе од еден хард диск во вашиот компјутер, мора да го ставите едниот како господар, а другите како робови за тој да работи правилно. Овие се постигнуваат со поместување на парче (обично пластично) на една од страните на хард дискот. Ако имате само еден албум, не треба да правите ништо.


 45.   мачка Феликс dijo

  АААХ ОК, ДОБРО Е БЛАГОДАРИЈА ШТО МИ ОБЈАСНУВАШ, ВИ БЛАГОДАРАМ !!!


 46.   Магоклуд dijo

  Ти благодарам многу! Многу ми помогна бидејќи немав идеја што значи тоа


 47.   Франциско Хана dijo

  Луда маса, многу јасна, разбрав нешто, но сега подобро го разбирам, многу благодарам! 🙂


 48.   МанолинHxC dijo

  Имам нод32, како е ???

  благодарение


 49.   Винагрита јуниор dijo

  Ви благодарам. Тој ми ги сервираше информациите ... 🙂 Овој супер !!! КАSИ ... Потоа додавам нешто ... Добро?
  Со почит


 50.   крикстијан dijo

  многу јасен и прецизен.
  Ви благодариме за податоците.


 51.   демоко dijo

  одлични информации, јас сум нов за компјутер, јас сум откривање на овој свет и тоа ме фасцинира, па јас го одржувам мојот notenook во добра состојба благодарам за информацијата чао


 52.   рас-лав dijo

  кои знаат за формација на партиции масти 16-32 NTFS "Linux"?


 53.   Оцет убиец dijo

  Немам претстава за Linux.


 54.   МанолинHxC dijo

  еј оцет како можам да направам мојот компјутер да работи побрзо

  Мислам, прозорци како моите документи за mipc итн ...

  фала чао


 55.   поубав dijo

  beuno Јас веќе го дефрагментирам, но потребно е многу време да се дефрагментирам ако сакаш да знаеш што дефрагментирам со mindoft defrag, се надевам дека ја подобрува брзината или ако воопшто не го правам тоа


 56.   сочни dijo

  Во моментов го дефрагментирам затоа што игра што реков дека за да се подобрат перформансите, тврдиот диск мораше да се дефрагментира. добро ... да видам дали ги подобрува перформансите на играта.

  поздрав и информациите се добри.


 57.   JCGA82 dijo

  Здраво пријатели, имам детал со тврдиот диск на мојот компјутер, што се случува да работам во кој било софтвер и по неколку минути (минути секогаш се разликуваат) оперативниот систем (прозорците) е замрзнат, јас веќе го форматирав ДД на неколку наврати, и јас веќе инсталирав неколку ОС, и ништо, што може да биде, исто така, веќе ги проверувам моите спомени и тие се во ред, помогни ми, те молам ..


 58.   Оцет убиец dijo

  Пријател што звучи како Вирус, дајте му добар преглед на вашиот компјутер.


 59.   цвеќе dijo

  Буеех !!!! Имам 13 години .. информациите многу ми помогнаа затоа што морам да доставам инфо работа со тоа прашање !!!

  бситоос !! (К) :)


 60.   каналон916 dijo

  Здраво оцет, како си, благодарение на quilombitos во кои ме става мојот компјутер Одам со потреба да научам сè, колку што можам, ми е лошо да не знам и да плаќам за сè $ $ $ $, многу ми се допадна твоето објаснување и коментарите на момчињата, само сакам да ти честитам и ти благодарам што јавно го објави своето знаење, јас сум од Росарио, Аргентина, поздрав до сите, продолжи вака до скоро.


 61.   sara dijo

  Вињагриее !!!!

  Зошто не ставаш само за што служи и не сите тие глупости ... видео, цртежи ... итн !!

  Поздрав од ацеито

  заедно можеме да направиме салата


 62.   камило dijo

  СЕ СЛУЧИЛЕ ЈАЗИЦИТЕ НАВИСТИНА јасно го разбрав
  на секој што навистина го направи ова објаснување
  Вашите детални информации за
  Изведба на хард диск ...


 63.   z £ tØn € dijo

  Благодарам за информацијата, ми беше многу корисно. Не знаев точно за што работи „дефрагментот“ и верувајте ми, беше јасно.


 64.   KAY dijo

  h0la до t0d0s
  Имам проблем со скутот:
  кога ќе го вклучам, тоа ме означува:
  ПРОГНОЗА НА ПАМЕТНИ ГРЕШКИ НА ХАРД ДИВ: WDC WD600BEVS-60LAT0- (S1)

  ШТО МОЖАМ ДА НАПРАВАМ?
  ЈА ПОГЛЕДНАВ ОПЦИЈАТА ЗА ПРЕСТАПУВАЕ, но незнам ако локацијата на моите датотеки ќе се промени, во неколку зборови, ако тие и понатаму ќе се видат?

  Секој што може да ми помогне многу би го ценел тоа!

  однос на


 65.   Армандо dijo

  БЛАГОДАРАМ ВО ВАШИОТ ПРИДОНЕС.
  ОДИ НАПРЕД
  ! Честитки!


 66.   esteban dijo

  Мислам дека не е можно да се биде поизразен!
  многу благодарам !!!


 67.   ReNZOO dijo

  добри информации во моментот го дефрагментирам хард дискот и не ни знаев што правам хаха.Јас го правам тоа со комунални услуги за местење, многу добра апликација
  благодарам x информацијата многу добро објасни дури и дете ќе го разбере тоа xD


 68.   Карлос dijo

  Ви благодариме за објаснувањето! Беше многу детално и лесно разбирливо


 69.   Хозе де ла Роса dijo

  благодарам за сите овие објаснувања а?


 70.   Хозе де ла Роса dijo

  Вие не знаете како им служат на неофитите, јас веќе ги избришав дискот и целата коса, еј дајте ми еден од основните совети за скутот Дел


 71.   Доли dijo

  Еј.
  Па, оваа информација ми служеше, но имам едно прашање
  пред околу еден месец го форматирав мојот хард диск го оставив лаптопот да работи ноќе (дефрагментирање) кога станав немав време да ги анализирам дефрагментираните делови и да го исклучам, но кога се обидував да го вклучам неколку часа подоцна се случи дека мојот диск постојано се рестартираше без да знае дека е тешко фрагментиран тројанец и кога ја исклучив опремата го оштетив тврдиот диск, не видов поисплатлива опција отколку повторно да ги инсталирам прозорците, да го форматирам и инсталирам xp и тој работеше иако не многу оптимално.
  Моето прашање е дали ќе има начин да ги вратам изгубените датотеки, кои ги изгубив при форматирање, ако претходно сакам да ги дефрагментирам.


 72.   ангелукс001 dijo

  Здраво, темата е многу добра за оние кои не знаат и додава за оние кои сакаат нивниот компјутер да биде побрз, тие исто така можат да деинсталираат програми што не ги користат и да избришат документи што не сакаат да го зголемат слободниот простор на компјутер во прилог на проверка на сè што вашиот компјутер елиминира вируси имам Kaspersky и тоа е одличен добар поздрав


 73.   Гонзало dijo

  Здраво на сите, сакав да знам малку нешто, зошто може да се исклучи машина, со син екран? Да речеме, одеднаш само го користам winamp и за неколку часа се појавува синиот екран и добро морам да се рестартирам тоа, понекогаш се рестартира самостојно.
  И пред неколку дена ми се случи играјќи игра »Warcraft 3 Frozen Thron« да се рестартирам од никаде, дури и без никакво предупредување.
  Може ли некој да ми каже што може да биде проблемот?


 74.   Даниел dijo

  Здраво, го дефрагментирам мојот хард диск, но прво во својствата на тврдиот диск пишува дека имам 14.9 GB зафатено на истиот хард диск, а потоа кога ќе помине до 30% велам дека веќе имам 16 GB зафатено, дали можеш да ми помогнеш и затоа ти БЛАГОДАРАМ


 75.   Александар dijo

  Па, многу е практично да научите и повеќе кога станува збор за компјутер или хард диск, јас ќе го дефрагментирам мојот хард диск Јас ќе добијам повеќе од мојот Windows XP, ве молам дали можете да коментирате за програмите што не можат да се деинсталираат поради грешки во датотеките и на различните видови на вируси Што се случува, дете, информациите се добри. благодарам


 76.   Данко dijo

  Ви благодарам многу што го објаснивте на едноставен начин, јас сум многу јасен


 77.   Емануел dijo

  Здраво!!!
  Дефрагментирање на дискот е потребно во секој оперативен систем. Слушнав дека Виндоус Виста имал можност да се дефрагментира без да го стартува волшебникот. Што е точно во тоа?


 78.   вергота_ентраенлакола dijo

  Дефрагментација ако тоа е добро може да се направи и вашиот компјутер не претрпи никаква штета, нели? зошто сега правам дефрагментација со прозорците на системските алатки


 79.   себа dijo

  Многу добри информации.


 80.   Маркос Севалос dijo

  многу добро ова кул рака ...


 81.   Марија dijo

  Барам убав дечко кој има лица


 82.   ЛуисТх dijo

  Благодарам за информацијата, многу ми помогна Поздрав од Венецуела