Која конзола да се купи за дете

Гајбој, конзоли за деца

Како што растат децата, тие почнуваат да бидат јасни за нивните приоритети, а за очигледно мислам на подароците, бидејќи тие се уште се премногу мали за да знаат каде сакаат да го насочат својот професионален живот, какви студии треба да земат ... за нив забавата е на прво место, иако за родителите секогаш е нешто споредно секогаш по студиите.

Технолошките подароци секогаш триумфираат, уште повеќе кога тоа е вашиот прв паметен телефон или конзола за видео игри, бидејќи ќе остане со вас цел живот и ќе се памети убаво. Но, пред да се преземе чекор, особено ако зборуваме за конзоли, мора да земеме предвид низа фактори пред да знаеме каква конзола да се купи за дете.

Во оваа статија, ние ќе се фокусираме на лимитот од 14 години, иако логично, ако сакаме да водиме посебна грижа за нашите деца, можеме да го продолжиме ограничувањето до неколку години бидејќи не сите деца се развиваат и физички и психички со иста брзина.

Систем за оценување видео игри

Класификација на видео игри Пеги

Сите игри што стигнуваат до пазарот имаат класификација, како филмовите, таа е таа што е информирана за минималната возраст од која се препорачува неговата употреба, на овој начин брзо избегнуваме да купуваме игра за нашите деца врз основа на корицата исклучиво , како што направивме ние родителите кога одевме во видеотека и во 100% од случаите, се водевме од корицата, иако содржината беше многу различна.

Во Европската унија се користи системот PEGI, кој воспоставува број според возраста од која е препорачливо да уживате во играта и што во ниту еден момент не укажува на тешкотијата или способноста неопходна за играње, нешто што за жал многу луѓе се збунуваат. Во Латинска Америка се користат и системите PEGI и ESRB. Двата система ни нудат практично исти информации за возраста користејќи скоро иста симбологија на бои, каде што наоѓаме:

  • Зелени: Достапно од наведената возраст
  • Yellowолто портокалова: Предлага присуство на родители и не се препорачува за детска публика.
  • Црвена: Не е поправено за помалку од возраста или возраста препорачана во табелата.

Видови видео игри

Може да најдеме и низа икони, кои накратко ни нудат информации за содржината на играта: насилство, лажен јазик, страв, секс, дрога, дискриминација, коцкање и игри на Интернет.

Видови конзоли

Преносливите конзоли отсекогаш биле поврзани со повеќе детска публика, поради нивната лесна употреба и главно, исто така, поради видот на игри што можеме да ги најдеме за овој тип на уреди, каде што Нинтендо отсекогаш бил неприкосновен крал, барем во последниве години. Ако барате конзола за најмалите, кои сè уште не започнале да покажуваат интерес за насилни игри, опсегот Nintendo 3DS и 2DS е идеален за воведување на најмалите во светот на видео игрите.

Ако родителите исто така сакаат да ја користат конзолата, можеме да ја избереме Nintendo Switch, најновата конзола што Nintendo ја лансираше на пазарот и која исто така ни нуди широк спектар на игри и за целата публика, како што е сагата Марио или класичниот Rayman, како и за возрасната јавност и каде можеме да најдеме класици како Дук Нукем, Легендата за Зелда, НБА сагата, Дум ...

Но, ако детето почнува да покажува зголемен интерес за светот на видеоигрите, Nintendo 3DS и 2DS може да останат пониски од самиот почеток како Nintendo Switch, така што во овој случај, ќе мора да го земеме предвид PlayStation како Xbox, во неговите различни модалитети. Предноста што ни ја нудат овие модели е тоа што тие не се само алатка за играње, туку тие се и центар за забава за нашиот дом со кој можеме да пристапиме до Netflix, да гледаме Blu-ray филмови, да ја слушаме омилената музика преку Spotify. ..

Иако е точно дека овие конзоли не се наменети само за возрасна публика, бројот на игри за најмалите е прилично мал, да не речам практично непостоечки, па ако бараме конзола за нашите деца да ги направат своите први чекори на овој свет, најдобрата опција на пазарот ќе се најде во опсегот на Nintendo, особено 3DS и 2DS иако не исклучиво, оттогаш каталогот на игри Nintendo Switch ни нуди повеќе од 200 наслови со класификацијата PEGI за најмалите во куќата.

Пријатели конзоли

Конзоли на PlayStation

Друг аспект што мора да се земе предвид, оставајќи ги настрана борбите дали PlayStation е подобар од Xbox затоа што има поголем број на обработка во секунда на рамки (спецификации што во 99% од случаите не ги разбираат) мора да земете во предвид кои конзоли се оние што ги имаат пријателитесо кои нашиот син се однесува Иако е точно дека во моментов многу од игрите се достапни и на Xbox и на PlayStation, и Сони и Мајкрософт имаат серија на заштитени наслови, наслови со кои сакаат да бидат одлучувачки фактор за корисниците при избор на една и другата платформа.

Ако пријателите на нашиот син претежно имаат Xbox затоа што играта со заграда им овозможува да играат на Интернет, изберете да ја купите PlayStation затоа што е поевтина или затоа што мислиме дека ќе биде подобро кога Sony стои зад него, може да биде грешка што нашиот син никогаш нема да ни прости бидејќи тоа ќе го исклучи од групата пријатели, што се однесува до видеоигрите.

Родителска контрола

Лего Бетмен Nintendo Switch

Иако родителите сакаа, тие не можат секогаш да бидат со своите деца кога сакаат да си играат со конзолата, па затоа сите, покрај другите видови електронски уреди, вклучуваат и родителска контрола, во која можеме да воспоставиме граници што ги создаваме погодни за кога не сме присутни.

Родителска контрола на кој било уред, од телевизии до видео плеери преку паметни телефони или компјутерски оперативни системи, ни нуди голем број опции за управувај во секое време пристап до одреден вид игри, покрај информациите до кои може да се пристапи преку Интернет.

Бидејќи е конзола наменета за помлада публика, родителската контрола на Nintendo Switch ни овозможува да ги поставиме сите ограничувања и да управуваме со нив преку апликација за мобилни уреди, нудејќи ни три нивоа: мало дете, дете и адолесцент, секое со претходно утврдени ограничувања што можеме да ги измениме во секое време и кои главно се базираат на класификацијата на игрите што ги објаснив во претходниот дел.

Проблемот што ни го нуди Nintendo Switch е тоа не можеме да создадеме кориснички систем индивидуално ограничување на секоја, така што ако конзолата е споделена со другите членови на семејството со различна возраст, ќе треба секогаш да го имаме паметниот телефон за да ги менуваме поставките.

Родителската контрола понудена од Xbox е најкомплетниот на пазарот, бидејќи тоа ни овозможува да воспоставиме ограничувања според возраста, а не според рангот, покрај тоа што ни овозможува да блокираме пристап до апликации, игри, музика, филмови и друга содржина достапна преку платформата.

Покрај тоа, благодарение на системот на сметки, можеме да креираме специфични сметки за секој корисник, за да не мора да ги менуваме поставките секогаш кога сакаме да ја користиме конзолата. Исто така, ни овозможува да блокираме или дозволиме мултиплеер игри, пристап до гласовна, текстуална или видео комуникација до секого, до група пријатели или кон одредени поединци.

Системот за родителска контрола на PlayStation не е толку обемен како оној што можеме да го најдеме на Xbox, но ни ги нуди потребните алатки за да спречиме децата да пристапуваат до содржината што не е дизајнирана за нив преку систем на сметки поврзани со малолетни лица. За разлика од родителската контрола на Xbox, Sony ни нуди ограничување според возрасните опсези, и во зависност од тоа кој ќе го избереме, тоа ќе ни овозможи да играме игри класифицирани за таа возраст и подолу. Исто така, ни овозможува да воспоставиме месечен износ што најнискиот може да го потроши при купување или уживање во дополнителна содржина, опција што е исто така достапна на Xbox.

Цена на игри

Цените на игрите може да бидат опција да се земат предвид при купување на една или друга конзола, ако разликата помеѓу нив е доволно голема за да се земе предвид, нешто што за жал не се случува. И на PlayStation и на Xbox и Nintendo Switch, игрите кои штотуку пристигнаа на пазарот, во повеќето случаи и во зависност од насловот, тие имаат цена повисока од 50 евра во најмала рака и во најдобар случај.

Кога платформите за видео игри започнаа да нудат поголем дел од своите игри на Интернет, многумина беа оние кои сметаа дека нивната цена може да се намали, но тоа не беше случај, бидејќи заштедата од дистрибуција стана многу поголеми инвестиции во пари во претходните години +

За време на пишувањето на овој напис, Nintendo Switch се појави на пазарот само една година, така што бројот на достапни игри не е толку голем колку што можеме да најдеме за PlayStation или Xbox. Двете платформи, редовно ни нудат необична понуда, по многу интересни цени, на игри кои некогаш имале своја доза на слава, но со текот на годините станаа застарени повикувајќи ги на благ начин.

Кориснички интерфејс

Кориснички интерфејс на Nintendo Switch

Друг аспект што мора да го земеме предвид е сложеноста или едноставноста на корисничкиот интерфејс. Конзолите сè повеќе ни нудат поголем број опции за содржина, па затоа, доколку интерфејсот не е едноставен и претставува многу опции, најмалата брзо губат интерес.

Во оваа смисла, Nintendo Switch е оној кој јасно победува, не само затоа што нуди помалку опции, туку и затоа што е фокусиран на помлада публика, интерфејсот е многу јасен и едноставен, што ќе им овозможи на децата брзо да се идентификуваат што навистина ве интересира за играта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.