Како автоматски да ги избришете датотеките од папката за преземање во Windows

автоматски избришете ги датотеките во Windows

Преку неколку трикови ќе имаме можност да можеме избришете ги датотеките што се наоѓаат во папката "преземања" на Виндоус; ова нема да има смисла ако нашиот предлог не размислува за автоматски систем, што е вистинска цел на овој напис.

Оправданоста за извршување на оваа задача е дека многу луѓе работат со различни типови на датотеки преземени од веб, што го прави Интернет прелистувачот стандардно да ги презема сите овие елементи во папката наречена "Преземања", што може да зазема голема количина простор за кратко време.

Создадете мала скрипта за автоматско бришење датотеки во Windows

Иако трикот што ќе го споменеме подолу размислува исклучиво за можноста за избришете ги датотеките што биле хостирани во папката "преземања" Виндоус, но едно лице може да ја изврши истата задача за кој било друг директориум. Assе претпоставиме дека секоја од датотеките што се наоѓаат во наведената папка се привремени, што значи дека во секој момент ќе мора да ги избришеме. За ефект, исто така ќе разгледаме време од 30 дена, што значи дека откако ќе помине овој период, сценариото што ќе го создадеме подолу ќе стапи на сила и затоа, ќе можете да бришете датотеки со таа возраст во еден чекор.

REM Remove files older than 30 days
forfiles /p "C:Users???_????????????Downloads" /s /m *.* /c "cmd /c Del @path" /d -30

Споделивме мал код на врвот, што треба да го копирате и залепите во обичен текстуален документ (и без форматирање). Тука мора да земете предвид многу важен аспект, а тоа е тоа папката "преземања" обично е сместена во директориумите на корисници. Поради оваа причина, ќе мора да го замените зборот „Корисник“ со оној што одговара на локацијата на вашиот компјутер со Виндоус.

скрипта за автоматско бришење датотеки

Да бидеме малку поконкретни, поставивме мала слика од екранот на врвот на она што треба да направите со оваа измена. Токму таму ќе сфатите дека покрај оваа локација што мора да ја измените, присутно е време од «30 дена» како датум за ограничување на возраста, датотеките мора да бидат пред да бидат избришани. До рамниот документ каде што сте ја копирале и залепиле оваа мала скрипта, ќе морате зачувај со продолжение на ".bat" така што станува сериски извршител на команди.

Ако кликнете двапати на оваа датотека во тој момент и има ставки во папката „преземања“ постари од 30 дена, тие веднаш ќе бидат избришани.

Закажете автоматско извршување на скрипта во Windows

За да не мора да ја извршуваме оваа скрипта што ја создадовме постојано, ќе предложиме подолу користете го „Распоредувачот на задачи за Windows“, нешто што е многу лесно да се направи и што го предлагаме подолу преку следниве чекори:

 • Извршете го "Распоредувачот на задачи за Windows".
 • Изберете опција што ќе ви овозможи да креирате основна задача.

Распоредувач на задачи за Windows 01

 • Дефинирајте го името и доколку сакате, опис на задачата што сте ја закажале во овој момент.

Распоредувач на задачи за Windows 02

 • Сега дефинирајте колку често сакате да се извршува задачата што ја креирате.

Распоредувач на задачи за Windows 03

 • Исто така, треба да го дефинирате точното време кога сакате да се изврши задачата.

Распоредувач на задачи за Windows 04

 • Сега мора да нарачате распоредувач на задачи да изврши програма (во нашиот случај, скриптата што ја генериравме порано).

Распоредувач на задачи за Windows 05

 • Преку соодветното копче, пронајдете го местото каде што сте ја зачувале скриптата што сте ја генерирале претходно.

Распоредувач на задачи за Windows 06

 • Сега само треба да го завршите создавањето на оваа задача.

Со чекорите што ги предложивме, отсега нема да морате да се грижите за ништо затоа што распоредувачот на задачи за Windows ќе се погрижи за извршување на скриптата што претходно го генериравме и ќе ја анализира папката „преземања“. Скриптата ќе направи мала споредба на датумите, дефинирајќи кои датотеки се стари 30 дена или повеќе, продолжувајќи автоматски да ги бришете во еден чекор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Дијаз dijo

  Здраво… ако сакам да ја програмирам за бришење датотеки стари 2 дена, дали треба да ги сменам 30-те од втората линија во 2? или до 02? Ви благодарам

  1.    Раул Фернандез dijo

   Даниел Разбирам дека мора да биде -5 затоа што за да го направам тестот ставив -0 и ми успеа

 2.   Јован dijo

  многу добро, но не работи во Windows 8.1, сакам да избришам папка секогаш кога ќе ја дадам извршната датотека, папката останува на вашата страница, ако имате начин да го постигнете тоа би било добро, бидејќи сакам да избришете ја папката со реклами што се појавуваат во една игра истовремено и нема да ми дозволи, со овој код, ако го сторам тоа рачно, сè работи совршено

  1.    Андрес dijo

   Ако забележите дека треба да избришете датотеки, не брише директориуми (папки), не сум го користел за папки, но претпоставувам дека во линијата каде што пишува / и се однесува на датотеки и дека ако го промените за ќе направи директориуми ... скрипти, по една за секоја работа и очигледно ќе закаже задача за автоматско извршување на секоја скрипта

 3.   гилбер dijo

  како што може да биде бришење датотеки со наставка .7z или .rar

  1.    КатНат РамСо dijo

   Следната инструкција се менува само во делот каде што се појавуваат aвездичките *, Сите датотеки без оглед на нивното име, но со проширување .rar

   ФОРФИЛИ / стр Д: Избришана папка / и / м * .rar / d -5 / C "cmd / c del @path"

 4.   Раул Фернандез dijo

  Добро утро

  И, дали некој знае дали освен бришење на датотеките во тој директориум, ние исто така сакаме да ги бришеме папките како што би сакале?

  Благодарам

  1.    Руфино dijo

   За ова, мора да го додадете овој код и да ги избришете подпапки:

   @ исклучи
   pushd »ВАШИОТ ПАТ / ВАШИОТ ПАТ»
   del / q *. *
   за / f "Tokетони = *" %% G во ('dir / B') направи rd / s / q "%% G"
   popd
   pushd

 5.   Andrew dijo

  Добро утро
  Како можам да избегнам барање за потврда за бришење на некои датотеки?
  Од веќе ви благодарам многу

 6.   Они Југча dijo

  Почитувани, дали можам да додадам неколку цели?, Тоа е, првата линија со папката за преземања, втората со папката за музика, итн.

 7.   КатНат РамСо dijo

  Здраво, како можам да ти кажам дека сакам да ги избришам оние постари од 4 дена (/ d -4) ако форматот на датум ми е MM / DD / YYYYY

  1.    Андрес dijo

   -04

 8.   Мишел Доносо dijo

  И, како би било кога би сакале да ги избришам сите датотеки, но тие беа 0bytes 1bytes или 7bytes во големина?

 9.   Сантијаго Ваlaадарес dijo

  Што треба да променам ако сакам да брише датотеки постари од 12 часа?

 10.   Алексис dijo

  Здраво добро, треба да избришам десктоп датотеки .. Само сменете ја патеката (?) .. Исто така, направив и основна палка за бришење датотеки на работната површина и работи кога ќе ги стартувам. Сепак, закажаната задача не работи. Го порачувам секој пат кога ќе го вклучам компјутерот, но датотеките во моментот кога ќе го вклучам остануваат на место (работна површина). Имам Виндоус 10 професионалец 1803

 11.   Дејвид dijo

  Здраво,

  Сакам да избришам датотеки со продолжување .rar минус една од нив. Можно е