Како автоматски да се промени осветленоста на екранот во Windows

автоматски ја менува осветленоста на екранот во Windows

Како работите ден или ноќ со осветленоста на екранот на вашиот компјутер? Ако користиме Windows во која било од неговите верзии, оваа задача може да биде една од најлесните за извршување, бидејќи постапката вклучува да се изменат својствата на екранот на оперативниот систем на оваа функција.

Сега, можеби вреди да се постави уште едно мало прашање за истиот овој аспект, што би било Дали ви е пријатно рачно да ја менувате осветленоста на тој екран? Со оглед на тоа дека во текот на денот можеме да користиме специфична и различна осветленост во исто време, до она што треба да се користи во текот на ноќта, без сомнение тоа ќе биде многу досадна задача бидејќи треба да ја менуваме оваа одлика секој момент во Виндоус. Поволно е што можеме да користиме интересна алатка која има можност автоматски да ја менува оваа карактеристика, сето тоа зависи од времето во кое работиме.

Користење на f.lux за промена на осветленоста на екранот во Windows

Со цел да ја постигнеме предложената цел, ќе предложиме да користиме интересна алатка, која има име f.lux и која можете да ја преземете од нејзината официјална страница. Откако ќе го инсталирате, ќе најдете прв екран, кој ќе го прикаже општиот интерфејс за конфигурирање.

автоматско менување на осветленоста на екранот во Windows 01

Токму тука, би можеле да варираме неколку параметри, така што алатката има подобри перформанси, бидејќи за овие одредени полиња е многу лесна за измена:

  1. Одговара за ден и ноќ. Во истиот овој интерфејс ќе можеме да ја забележиме функцијата преку соодветниот број; корисникот има можност да го лизне малото копче (во облик на круг) на максимум и минимум, што претставува колку ќе биде осветлен екранот дење или ноќе.
  2. Поставете ја локацијата. Стандардно, оваа алатка доаѓа со одредена локација, која не мора да биде наша; само ќе треба да го избереме копчето што вели «Промени»И подоцна, напишете го името на градот (и земјата) каде што сме во новиот прозорец што ќе се појави.
  3. Брзина на транзиција. Тука имаме само 2 опции за конфигурирање, едната е брзата, а другата бавната.

Ова се 3-те најважни функции во кои би можеле да ги модифицираме f.lux за да ја направите осветленоста на екранот автоматски да се менува без да мора рачно да ја менувате, во оваа одлика во Windows.

Она што го опишуваме во првата точка е една од најистакнатите карактеристики што ги нуди алатката, поради фактот што пониското ниво на осветленост (ноќе) може да достигне до 2700k, практично кршење на бариерата предложена од Виндоус и тоа може да биде корисно за корисниците бидејќи осветленоста на екранот нема да им пречи на очите на корисникот пред него; Исто така, вреди да се спомене дека брзината на транзиција помеѓу едно ниво на осветленост и различно треба да биде „бавна“, така што окото на корисникот не забележува каков било вид на варијација и затоа се избегнува какво било вознемирување.

автоматско менување на осветленоста на екранот во Windows 02

Во горниот десен дел од интерфејсот f.lux можеме да видиме 3 мали линии (многу слични на иконата за хамбургер на Google Chrome) што ќе ни понудат уште неколку дополнителни функции, кои ќе ни овозможат оневозможете го ефектот на оваа алатка еден час или наутро (според секоја потреба). Тука постои и опција наречена „Режим на филм“, која мора да ја активираме ако репродуцираме филм на овој компјутер со Виндоус. Оваа функција е многу важна, бидејќи кога уживате во видео-датотека, ефектите ќе се деактивираат за да се избегне нарушување на боите при репродукција на истата.

Како заклучок, користењето на оваа мала алатка во Виндоус ќе ја автоматизира промената на осветленоста на екранот, ситуација што може да биде многу здрава бидејќи со тоа, ќе избегнеме замор или визуелен замор со долги часови на нашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.