Како да се отстрани спам од Gmail автоматски

автоматско отстранување на несакана пошта од gmail

Една од најпознатите вознемирувачки ситуации на кои би можеле да се воодушевуваме во нашиот Gmail послужавник е спам, кој може да биде претставен со реклами и понуди на кои никогаш не одиме. Иако постои можност да ја избришете оваа претплата (со малите цицки на крајот од секоја пошта), но најдобрата алтернатива е да се обидете да ги испратите овие пораки во папката со несакани пораки.

За да се избегне овој вид на ситуација што претходно ја препорачавме, употреба на пошта за еднократна употреба, што ќе ни помогне да ги регистрираме нашите податоци (и заедно со нив, привремена е-пошта) во кои било услуга за која сме привремено заинтересирани. Ова ќе спречи додавање на голема количина на овие спам во нашата лична сметка. Како и да е, ако во одреден момент веќе сте имале присуство на многу од нив во наведената папка, тогаш можеме да ги отстраниме автоматски по мал трик.

Отстранување на несакана пошта во Gmail

Иако е вистина дека елиминацијата на овие спам е многу лесна задача да се изврши, но тоа претставува рачно дејствување од наша страна. Сигурно и ние можевме дефинирајте го времето во кое спам содржината, може автоматски да се избрише иако, сега за сега ќе се посветиме на спомнување на мал трик што ќе ни овозможи да ја сториме содржината на оваа папка со несакани пораки во секое време, односно автоматски. Трикот ги разгледува следниве чекори:

автоматски отстранете го спам од gmail 00

 • Ние мора да ја внесеме нашата сметка на Gmail со стандардниот прелистувач што го користиме често.
 • Откако ќе влеземе, треба да кликнеме на стрелката лоцирана веднаш до лупата (во областа за пребарување).
 • Windowе се отвори прозорец и мора да напишете «е: несакана пошта„(Без наводници) во просторот што вели„ ги содржи зборовите “.

избришете спам од gmail автоматски 01

 • Сега треба да кликнеме на врската во долниот десен дел од тој прозорец, на која пишува „создадете филтер со овие критериуми за пребарување".
 • Willе се отвори прозорец за предупредување што ќе сугерира дека напишавме нешто погрешно.

избришете спам од gmail автоматски 02

 • Ние мора да го игнорираме ова предупредување и едноставно да кликнеме на опцијата «прифати".
 • Openе се отвори нов прозорец, во кој мора да го активираме полето што вели «отстрани»И потоа притиснете го копчето што вели«создаде филтер".

избришете спам од gmail автоматски 03

Тоа е сè што треба да сториме за да можеме да создадеме филтер што има можност избришете сè во несакана папка (несакана пошта); Ако одиме на тоа место, ќе можеме да забележиме дека сега нема апсолутно ништо, бидејќи елиминацијата е ефективна во тој момент.

избришете спам од gmail автоматски 04

Претходно разговаравме за слична тема, која наместо тоа ни помогна блокирајте е-пошта од одреден корисник, каде исто така беше применет филтер за да ни помогне да ја прилагодиме оваа задача. Бидејќи користевме филтри во Gmail за различни видови задачи, можеби во одреден момент треба да ги прегледаме сите за да знаеме што сме правеле на нашата сметка подолго време. За да го постигнеме ова, треба да ги следиме само следниве чекори:

 • Ја внесуваме нашата сметка на Gmail со соодветните акредитиви за пристап.
 • Сега го избираме тркалото за запчаници лоцирано кон горната десна страна.
 • Од прикажаните опции избираме «поставување".
 • Еднаш во областа на «поставување«, Ние ќе треба да го избереме табулаторот (опција) што вели«филтри".

Кога сме во оваа работна област во рамките на конфигурацијата на Gmail, веќе ќе можеме да забележиме присуство на сите оние филтри што ги создадовме во одреден момент. Тие се многу лесни за идентификување, бидејќи само одредени елементи ќе бидат присутни во списокот. Кон левата страна ќе бидат карактеристиките на филтерот што го создадовме, додека на десната страна има опции што ќе ни помогнат да го елиминираме овој филтер.

избришете спам од gmail автоматски 05

Неопходно е да се земе предвид оваа последна ситуација што ја коментиравме бидејќи во одреден момент, можеби ќе ни треба отстранете ги овие филтри ако забележиме дека сме згрешиле со доделување на некои од нив и со наши посети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо Кастро dijo

  Ви благодарам многу за написот.

  Ги следев вашите чекори и успеав да се ослободам од е-пошта што немаше начин да се избрише од папката Спам на Gmail или Outlook.

  честитки