Како автоматски да поврзете компјутер со Dropbox

Dropbox

Вчера апликацијата Dropbox за Android беше ажурирана, и во оваа верзија овозможува одлична опција за заштедете време при поврзување компјутер до Dropbox преку неколку едноставни чекори за кои сега ќе ви кажеме.

El квинтесенцијална услуга за хостирање во облак Тоа е несомнено од Dropbox, дури и Google ги намали своите цени за месечните планови, Dropbox успеа да се вклопи во она што му треба на обичниот корисник кој има паметен телефон или таблет.

Оваа нова функција ви овозможува да го поврзете вашиот компјутер со вашата сметка Dropbox без потреба да се најавувате, заштедувајќи ви кавга што значи. Преку со помош на камерата можете да скенирате QR-код што автоматски ќе ја активира оваа функција, веднаш ќе ве препознае и што ќе доведе до преземање на апликацијата на вашата работна површина за да ја инсталирате и да имате Dropbox на вашиот компјутер за кратко време.

Како автоматски да поврзете компјутер со Dropbox

  • Првото нешто што мора да направиме е да одиме на оваа врска www.dropbox / поврзете се од компјутерот што сакаме да го инсталираме Dropbox на него
  • Сега мора да одиме на нашиот телефон до апликацијата Dropbox. Од поставките, ќе ја најдете опцијата "Поврзи компјутер"

Преференции за Dropbox

  • Кога ќе се појави мини упатството, треба да ја достигнете опцијата 2 за да го скенирате QR-кодот што ќе се појави претходно од врската www.dropbox / connect
  • Покажете го QR-кодот и тој веднаш ќе ве препознае за да ви каже да ја преземете датотеката за да инсталирате Dropbox на вашиот компјутер без потреба да се најавувате на неа.

Одличен метод за заштеда на време што ви овозможува во неколку едноставни чекори мора да се најавите на вашиот компјутер или оној што сакате да го поврзете за да ја користите вашата сметка Dropbox. Запомнете дека мора да ја имате инсталирано најновата верзија на Dropbox на вашиот паметен телефон или таблет со Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.