Како да преземете висококвалитетна FLAC музика бесплатно

FLAC музика

Во денешно време е тешко да се оправда преземањето музика преку Интернет, сега сè ни е дадено преку стриминг без дополнителни преземања или потреба од простор на нашите уреди. Но, што ако она што го бараме е со највисок квалитет? Па во основа ниедна апликација за стриминг не може да ни го даде оној врв на квалитет што го бараме ако сакаме да тестираме звучен систем или сакаме да го примениме на настани со голем волумен. Делумно ова се должи на фактот дека музиката од апликации како Spotify или Apple Music е компресирана за да троши помалку батерија и податоци од нашата стапка.

Меѓу најчесто користените формати за тестирање на звучна опрема или за настани е „FLAC“. Формат што е секако многу помалку популарен од MP3, но многу супериорен во квалитетот на звукот, до тој степен што по слушањето на FLAC музика, ќе се чини дека имаме нечисти уши при повторно слушање на MP3. Овде ќе детализираме за што се работи FLAC музиката и местата каде што можете да преземате музика во овој уникатен формат.

Што е FLAC музика?

FLAC е кратенката за Бесплатен аудио кодек без загуби, аудио кодек што го прави компресиран дигитален аудио без загуби. Датотеката може да се намали до 50% од нејзината големина без воопшто да го намали квалитетот. Иако можеби не звучи како вас, тој е формат кој постои многу години и беше проект развиен од програмер по име oshош Колсон.

FLAC музика

Фондацијата Xiph.org и проектот FLAC беа одговорни за вклучување на овој нов кодек за компресија, истиот што беше задолжен за други компресори како што се Icecast, Vorbis или Theora меѓу другите. На 26 мај 2013 година, Ла Луз ја виде верзијата Flac 1.3.0.

Ако бараме да ги зачуваме и зачуваме нашите музички датотеки во дигитален формат, овој формат е несомнено најдобрата опција. Најдоброто нешто е што е бесплатен и неговиот код е бесплатен, така што може да се имплементира на кој било хардвер и софтвер.

Каде да слушате FLAC музика

За да слушате каков било вид на аудио датотека, потребен ви е компатибилен софтвер, иако повеќето од нив треба да можат да го репродуцираат овој кодек. Toе направиме избор на програми за да можете да уживате во најдоброто аудио во секое време.

AIMP

Едноставен и лесен за употреба плеер, троши малку ресурси од нашиот компјутер, ги препознава сите достапни аудио-датотеки и може да се најде. Вклучува неколку параметри за конфигурација за да го прилагодиме по наш вкус, исто така вклучува уредник за ознаки и конвертор на датотека. Поддржува интернет радио станици. Ги имаме и нив достапен за iPhone или Android.

AIMP
AIMP
Развивач: Артем Измајлов
цена: слободен

VLC

Убедливо најпопуларниот, VLC е видео и аудио плеер и рамка со отворен извор. Компатибилен со скоро сите формати на мултимедијални датотеки. Тој е во состојба да репродуцира работи за кодек без да презема дополнителни пакети. Исто така, ни дава можност да играме мултимедијални датотеки зачувани во оптички формат, како на пр ДВД или Bluray во резолуции кои се движат од 480p до 4K. Таа е достапна и за обајцата MacOS y Windows како да  iPhone y Андроид.

VLC во медиа плеер

VLC за Андроид
VLC за Андроид
Развивач: Видеолабс
цена: слободен

Foobar2000

Плеер со затворен извор што е тотално бесплатен. Тој е пофокусиран плеер за корисниците кои се навикнати да се занимаваат со нивната дигитална аудио библиотека, бидејќи има голем број опции во кои можеме да се изгубиме. Може да биде одлична MacOS алтернатива на iTunes, како и Windows. Главниот момент е несомнено прилагодување, тој е исто така еден од најлесните играчи што можеме да го најдеме бесплатно. Има верзија за MacOS, Windows и мобилни верзии на iPhone o Андроид.

foobar2000
foobar2000
Развивач: Одлучи
цена: слободен
Ако сте заинтересирани, можете да пробате Amazon Music Unlimited 30 дена бесплатно со повеќе од 70 милиони песни

Како да преземете FLAC музика

Toе видиме избор на сигурни веб-страници каде што можеме да ја преземеме нашата музика во формат FLAC, откако ќе се преземе, можеме да уживаме во која било од плеерите споменати погоре.

flac.xyz

Овој портал преку Интернет е експресно посветен на поставување музичка содржина во формат FLAC. Има безброј дискографии од сите жанрови и епохи. Но, најдоброто нешто во врска со овој веб-портал е несомнено фактот дека има квалитетен материјал за сите вкусови, за кој имате вкус каков што имате, скоро сигурно е дека ќе го најдете она што го барате и со најдобар квалитет. Целиот материјал на оваа веб-страница е бесплатен. Нешто што е ценето, бидејќи на сите ни се допаѓа добрата музика, но не можеме сите да и ’пристапиме со тоа што плаќаме.

Кјансенхак

Веб-страница со виетнамско потекло, која има еден од најголемите музички репертоари што ќе ги најдеме на Интернет во формат FLAC. Најзабележителното нешто е несомнено дека целата нејзина содржина е бесплатна и не содржи погрешно рекламирање, така што преземањето на нашите омилени албуми е многу едноставно. Друга предност на оваа веб-страница е тоа не ограничува на еден формат, но тоа ни дава одличен репертоар на опции меѓу кои имаме: MP3, M4A и секако високо-квалитетен формат FLAC. Репертоарот на неговиот каталог е многу дарежлив и можете да најдете музика од сите епохи, па дури и саундтрак од филмови и видео игри.

Кинасенхак

Премфонични

Класичната музика не може да изостане од овој избор, еден од најбараните жанрови во формат FLAC. Со достапна апликација за Android која нуди голем каталог на класична музика. Можеме да добиеме симфонии и комплетни албуми без проблеми. Уживајте во многу пријателски навигациски интерфејс, како и многу корисен пребарувач кој ви овозможува да ги истражите сите опции и да го најдете она што го бараме. Оваа платформа нуди 14 дена бесплатен пробен период за користење на нејзината содржина, по овој пат треба да платите годишна премиум претплата од 140 €Можеби ви изгледа прилично скапо, но ако сте overубител на овој жанр на музика, тоа несомнено ќе го заслужи последниот инвестиран денар.

Redactec.Ч

Една од најдобрите алтернативи за loversубителите на најквалитетната музика. Приватна онлајн платформа која нуди огромна музичка библиотека. Иако Тоа не е ограничено само на музика, бидејќи исто така ќе имаме пристап до видео, книги, софтвер и стрипови. Негативната точка на овој веб-портал е без сомнение дека не можете слободно да влегувате, но дека се пристапува преку покана добиена од корисник. Иако имаме уште една поедноставна опција и тоа е дека можеме побарајте интервју во врска со теми поврзани со музикаАко го надминеме, можеме да се регистрираме за Redactec и да преземеме безброј музика.

Борокалари

Стигнавме до најдобра опција за најмногу рокери. Од оваа веб-страница можеме да преземеме бесконечност на музичка содржина во FLAC формат на рок жанрот. Тоа е тотално бесплатна платформа и има голем број албуми, синглови, концерти и друга содржина во формат FLAC. Целиот ваш материјал е на сервери како MediaFire или Mega, така што преземањето е многу едноставно. Најдоброто нешто во врска со овој портал е дека содржината е целосно бесплатна, така што можеме да ја зголемиме нашата колекција на неодредено време и без страв од дополнителни трошоци.

HD песни

Во овој случај станува збор за веб-страница за плаќање, но без сомнение од најудобните и најисплатливите. Покрај тоа што можете да стекнете музика од голема колекција, имате можност за истражување на сите видови жанрови, без оглед на форматот што го сакаме. Форматот FLAC има силно присуство, така што квалитетот е обезбеден. Како нешто дополнително што не можеме да го најдеме во останатите, оваа веб-страница ни дава можност да ја искористиме нејзината содржина за стриминг без потреба од какво било преземање, за да можеме директно да ја слушаме музиката.

HD траки

Алолосен

Веб-страница што ни овозможува еден од најдобрите репертоари во формат FLAC на целиот интернет бесплатно. Меѓу вашите списоци наоѓаме повеќе од 20 музички жанрови со репертоар што се ажурира периодично. Исто така е една од оние страници што се карактеризира со тоа што има многу лесен пристап, што значи дека ќе имаме пристап тотално неограничен за вашиот материјал, без да плаќате ниту едно евро. За да продолжите со преземање на кој било албум, само побарајте го преку вашиот пребарувач, отворете го и одете на неговиот линк за преземање.

Аудио со висока резолуција

Друга платена веб-страница, која има голема библиотека полна со музика од сите познати жанрови. Нуди можност за стекнување дискотеки во форматот што го сакаме. Иако она што нè интересира е содржината на FLAC и во овој случај нејзиното присуство е огромно. Бидејќи во моментов е најсакан формат од сите loversубители на hi-fi музиката. Во овој случај, наоѓаме и голем број на класични музички нумери во формат FLAC. Не е бесплатно но без сомнение мора да кажеме дека не е лесно да се најде онлајн продавница со музика во овој уникатен формат, која е едноставна за употреба и со извонредна работа. Плаќањата можат да бидат годишно или месечно, така што имаме капацитети при извршување на рати.

Здраво-ре-аудио


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.