Како брзо да ги затворите јазичињата во Safari

затворете ги јазичињата во сафари брзо

Кога сурфаме на Интернет и бараме одредени информации и сакаме да ги споредиме со другите веб-страници, најнормално е што ќе ја завршиме нашата работа со добар број отворени прозорци во прелистувачот, без да може да се сетиме што е навистина важно за нас. Но, тоа е друго прашање што прелистувачот на Google, Chrome, брзо го решава со групирање на сите јазичиња според нивното потекло.

Денес ќе разговараме за прелистувачот Safari за OS X. Safari за Mac е најдобриот прелистувач што можеме да го најдеме на оваа платформа бидејќи е максимално оптимизирано за да може да се добијат најдобри можни перформанси на батеријата и потрошувачка на ресурси без страдање на нашиот компјутер за време на процесот. Во Safari можеме да имаме отворен добар број прозорци без нашиот компјутер (во зависност од моделот) да биде огорчен.

Најбрзото теоретско решение за затворете ги сите јазичиња што ги имаме отворено во Safari е да го затворите прелистувачот и повторно да го отворите. Но, за ова мора повторно да го користиме глувчето и да ги одделиме прстите од тастатурата, аспект што многу ми пречи кога пишувам и барам информации. За среќа, можеме да ги затвориме јазичињата што ги отворивме во нашиот прелистувач без да мора да го затвораме прелистувачот или да го користиме глувчето на нашиот уред.

Најбрзото решение без да мора да го затворите прелистувачот за повторно да го отворите и да продолжите со прелистување е да ја притиснете комбинацијата на копчиња CMD + W. Секое притискање што ќе го направиме од оваа комбинација на копчиња ќе го затвори прозорецот на прелистувачот, точно оној во кој се наоѓаме, за да можеме брзо да расчистиме без да мора да го затвораме и отвориме Safari. Напротив, ако сакаме да го затвориме Safari за повторно да го отвориме, можеме да ја притиснеме комбинацијата на копчиња CMD + Q. Оваа комбинација може да се користи и за затворање на која било апликација што ја имаме отворено на нашиот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->