Како брзо да го исклучите нашиот компјутер Windows 10

исклучување-прозорци-10

Во последно време преовладува фактот дека лаптопите повеќе се прилагодуваат на системот за спиење или хибернација отколку на типичното класично исклучување. Сепак, има многу корисници кои претпочитаат целосно да ги исклучуваат своите уреди, затоа ќе ви кажеме некои методи бидете во можност брзо да го исклучите вашиот компјутер Windows 10 и со тоа изгребајте неколку секунди колку се вредни денес. Размислете за тоа, можете да заминете малку пред работа ако ги следите нашите совети за исклучување на вашиот канцелариски компјутер.

За да го исклучиме компјутерот со Виндоус 10, мора да одиме на логото на Мајкрософт Виндос, потоа да кликнеме на напојувањето и подоцна да кликнеме на "исклучи". Тешко е да се разбере зошто „Мајкрософт“ реши да го отстрани методот на исклучување на работната површина со еден допир. За среќа, имаме алтернативни методи за ова, за кои ќе ви кажеме сега.

Програмирајте го повторно копчето за напојување

Вие го притискате копчето за напојување и ... компјутерот е суспендиран, премногу лошо. Зошто не се исклучи, ако тоа е копчето за вклучување / исклучување, а не копчето за вклучување / спиење. Како и да е, решението е повторно програмирајте го ова копче. За да го направите ова, одиме уште еднаш во пребарувачот Кортана и напишете „Енергија“ за да ги внесеме опциите за енергија. Откако таму, едноставно ја избираме опцијата „копче за напојување“, едноставно го отвараме паѓачкото мени и избираме „исклучи“, па кога ќе го притиснеме копчето за исклучување, curубопитно ќе се исклучи.

Додадете кратенка

Малку е архаична мерка, но работи. Едноставно, со десен клик на копчето избираме каде било на работната површина за да го отвориме паѓачкото мени, откако ќе кликнеме на «нов> директен пристап», ќе се појави лента за пишување, едноставно копирајте: % windir% исклучување на системот32.exe / s / t 0 

И волшебно ќе се појави кратенка на работната површина што ќе го исклучи компјутерот кога ќе го притиснеме двапати. Малку е ризично, бидејќи може да направиме грешка кога ќе го притиснеме, но побрзо е невозможно.

Со второто копче на иконата за Виндоус

Исклучете го Windows 10

Ако притиснете со десен клик на иконата на Microsoft Windows, ќе се отвори паѓачко мени, меѓу многуте опции, една е „Исклучи или одјави“, таму можеме да избереме помеѓу различните вообичаени опции за напојување, тоа е малку побавно, но помалку е ништо.

Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат побрзо да го затворите вашиот Windows 10 и да ве извадат од егзистенцијално сомневање,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->