Како да блокирате порно-страници без да инсталирате никаква апликација

блокирајте веб-страници на порно

Ако имате инсталиран добар антивирус на вашиот компјутер, тогаш можеби нема да ви треба совет што ќе го споменеме подолу; како и да е, погодно е да се обидете прегледајте ги функциите што ги нуди антивирусниот систем кога се ограничува прелистувањето преку одредени веб-страници каде што тие порнографии може да бидат вклучени во списокот.

Вреди да се спомене дека основната или бесплатната верзија на овие антивируси може да ја нема оваа одлика за блокирање на порно-страниците. Од оваа причина и подолу, ќе наведеме серија на мрежни услуги што ќе ви помогнат да конфигурирате некои аспекти на вашето пребарување на Интернет, така што веб-страниците за порно не се појавуваат во кое било време, па дури и повеќе, ако компјутерот е окупиран од најмалите.

Како работат овие веб-страници за блокирање на порно Интернет

Не можевме да осигуриме дека станува збор за апликација преку Интернет, бидејќи тоа би претставувало дека блокот се извршува само кога ќе ја внесете споменатата веб-страница. Она што всушност го прават овие типови на онлајн услуги е да управуваат или управувајте со IP адресата на вашиот компјутер а во некои случаи и оној што му припаѓа на вашиот рутер. Во врска со последниот случај, не треба да правите ништо практично, иако во одредени случаи се бара да знаете неколку параметри на рутерот, треба да ја внесете неговата конфигурација со соодветните ингеренции за пристап. Ако не знаете како да го направите тоа препорачуваме да ја разгледате статијата што предложивме порано за овој аспект.

Оваа услуга преку Интернет има карактеристика на блокирање на одредени ДНС-адреси, дозволувајќи им на корисниците на персоналниот компјутер (или оние кои го окупираат истиот рутер) да пребаруваат на Интернет само на дозволените страници.

опенднс-фамилијарен екран

И покрај тоа што е една од најпопуларните услуги во моментот, сепак има неколку некомпатибилности со кои ќе треба да се борат оние што го користат. Ова обично се случува во а некомпатибилност со одредени Интернет прелистувачи; На пример, OpenDNS може да биде многу ефикасен во Mozilla Firefox, иако во Google Chrome мора да чекате долго време за промените да стапат на сила. Во прилог на ова, постојат одредени порнографски веб-страници кои успеваат да го избегнат овој интернет сервис и затоа мора да се обидат рачно да ги блокираат во рамките на нивната конфигурација.

Доколку предлогот што го споменавме погоре не работи, препорачуваме да го користите овој. Истото има три основни системи за блокирање на порно-веб-страници или која било друга околина што корисникот сака да ја оневозможи за прелистување:

 1. Безбедносни поставки
 2. Безбедносни поставки и блокирање на веб-страници на порнографија
 3. Безбедносни поставки, блокирање на непознати веб-страници и порнографии

Нортон-Конектсафе

Корисникот треба само да избере која било од трите опции, што ќе зависи од интересот што го има кога станува збор за блогирање на различни видови веб-страници.

 • 3. MetaCert DNS

Ова е одлична опција се додека користиме само Firefox или Google Chrome на нашиот персонален компјутер.

metacert-dns

Оваа состојба се должи на фактот дека во реалноста оваа алтернатива е додаток и проширување што ќе мора да се инсталира во наведените интернет прелистувачи. Тие ќе ја идентификуваат напаѓачката IP адреса и веднаш ќе ја блокираат, под претпоставка дека претставува порнографски веб-страници.

Со оваа алтернатива ќе имаме можност да блокираме порнографски веб-страници, страници каде што стандардно се охрабруваат алкохолизам, пушење или насилство. Бесплатната верзија е доволна за употреба затоа што таму можете да изберете меѓу 50 различни категории кои практично опфаќаат 50 милиони забранети веб-страници и кои лесно можеме да ги блокираме.

 • 5. SentryDNS

Со истата примарна функција на оние алтернативи што ги споменавме погоре, тука исто така имаме можност да блокираме порнографски веб-страници.

Покрај тоа, алатката ќе им помогне на своите корисници да избегнат вклучување на некаков вид малициозен софтвер, ботнети, фишинг или каков било вид на нелегално преземање.

Со цел да се искористи која било од алтернативите што ги предложивме, корисникот нужно ќе мора да отвори бесплатна сметка и таму, оставете го системот автоматски да ја конфигурира услугата со IP адресата на персоналниот компјутер или рутерот.

Како и да е, ако наместо да ја блокирате оваа содржина за возрасни, претпочитате да знаете што е тоа најдобра порно-страница, кликнете на врската што штотуку ви ја оставивме затоа што има многу и многу добри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.