Како да блокирате телефонски број

Сигурно во повеќе прилики сте примиле повик кога мирно дремевте, дури и да беше краток, повик што честопати се повторува особено кога не ја земаме јадицата и повикот се повторува секој ден. Може изберете да го замолчите телефонот или да го исклучите во моментот кога трае нашиот плациден одмор, но тоа значи дека може да промашиме важен повик.

Во повеќето случаи, овие повици обично ни нудат осигурување од сите видови, претплати во списанија, банкарски производи, кредитни картички ... Општо земено, големи компании делегирајте трети страни да бидат одговорни за упатување на овие повици затоа, истите телефонски броеви обично се користат секогаш за ова, така што малку по малку да имаме добар список на телефонски броеви што треба да ги земеме предвид за да избегнеме идни непријатности.

Првата опција што можеме да ја земеме предвид е да ги регистрираме нашите податоци во услугата „Робинсон листи“, бесплатна услуга за исклучување на рекламирање достапна за потрошувачите кои има за цел да го намали публицитетот што го добиваатИако теоријата е многу убава, практиката понекогаш не е толку убава како сметката, но барем нè уверува дека рекламирањето, и на повици и преку пошта, е значително намалено.

Но, како што Списокот на Робинсон не е совршен, а компаниите често го прескокнуваат, корисниците уморни од добивање на овој вид рекламирање можат директно да ги блокираат повиците што ги добиваме на нашите терминали. За среќа, и iOS и Android ни овозможуваат да ги блокираме овие повици по природен пат.

На платформата „Епл“ операцијата е идеална, бидејќи не дозволува никаков телефонски број или текстуална порака да помине, сепак, мајчината функција што ни ја нуди Андроид остава малку посакувана бидејќи понекогаш повиците и пораките од пропуштени повици или од овие броеви може да се појават случајно во нашиот терминал.

Блокирајте телефонски броеви на Андроид природно

Како што коментирав погоре, мајчината опција што ни ја нуди Андроид, од верзијата 5.x е малку фер и нејзината работа е малку непостојана, но барем не принудува да мора да инсталираме апликации од трети страни, освен ако не сакаме целосно да спречиме поплавување на овој терминал на нашиот терминал.

 • Прво на сите да се биде во можност да го блокира телефонски број природно на Андроид е додадете го на дневниот ред, под името што го сакаме, ако го знаеме името подобро бидејќи на овој начин ќе биде полесно да се знае која компанија е таа што не престанува да не мачи.
 • Откако ќе го додадеме телефонскиот број во нашата агенда, мора да го уредиме контактот и да отидеме на горниот дел од него и да кликнеме на три вертикални точки лоцирани во горниот десен агол.
 • Appearе се појават три опции што ни овозможуваат да создадеме врска за контактот, Поставете ринг-тон и Говорна пошта за сите повици. Ние мора да го избереме полето од последното, така што сите повици направени од тој телефонски број да престанат да ringвонат во нашиот терминал.

Блокирајте телефонски броеви на iPhone природно

Apple отсекогаш се карактеризирал со тоа што нуди голем број опции во различните верзии на своите оперативни системи, без разлика дали е за работна површина, за што може да се носи или за мобилни уреди. За разлика од мајчината функција Андроид, iOS совршено блокира секаков вид повик и порака што можеме да ги добиеме од телефонските броеви што сакаме да ги блокираме.

За разлика од Android, Во iOS не е потребно да го зачувате телефонскиот број што сакаме да го блокираме во нашиот директориум, така што барем нема да ја пополниме нашата агенда со овие типови броеви. За да го сториме тоа, треба само да ги следиме следниве чекори.

 • Откако добивме повик од телефонскиот број што сакаме да го блокираме, мора да притиснеме икона над круг i прикажано веднаш до времето или денот кога го примивме повикот.
 • iOS ни нуди можност да можеме да го зачуваме телефонскиот број, да испратиме порака ... меѓу многу други. На крајот од ова мени ја наоѓаме опцијата Блокирајте го овој контакт, опција што треба да ја притиснеме за да биде вклучена во списокот на блокирани телефонски броеви и повторно да не пречи.

Проверете ги блокираните телефонски броеви на iPhone

Ако, од која било причина, имаме погрешен телефонски број и сакаме да го отстраниме од нашата приватна црна листа, мора да постапиме како што следува.

 • Ние пристапуваме до опцијата подесувања и одиме на опцијата Телефон.
 • Се креваме нагоре Блокирање и идентификација на повикувачот.
 • Сега само треба да одиме на телефонскиот број што сакаме да го деблокираме, поминете налево и кликнете на бришење.

Блокирајте телефонски броеви во Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile, исто како iOS и Android ни овозможува да блокираме повици и пораки по природен пат. За да ги блокираме и повиците или можните СМС-пораки за рекламирање што можат да ни бидат испратени, мора да постапиме како што следува:

 • Прво на сите, ние мора да одиме на историјата каде што се наоѓаат сите повици што ги добивме и меѓу кои е бројот или броевите што сакаме да ги блокираме.
 • Следно одиме до специфичниот број и притиснете неколку секунди за да се прикаже паѓачкото мени.
 • Во pop-up менито што се појавува, ние мора изберете Блок број, така што повиците и пораките не се прикажуваат на нашиот уред.

Блокирајте телефонски броеви на Windows Phone

Иако Windows Phone повеќе не е поддржан од Microsoft, ние исто така можеме да блокираме несакани телефонски броеви. За да блокираме телефонски броеви и СМС-пораки, можеме да продолжиме блокирајте го посакуваниот телефонски број или броеви. Но, ние исто така можеме да го направиме тоа преку менијата на следниот начин:

 • Одиме до иконата конфигурација.
 • Во рамките на опциите за конфигурација, одиме Филтрирајте повици и СМС-пораки.
 • Тогаш го избираме бројот или телефонски броеви што сакаме да ги блокираме.

Но, покрај тоа, Виндоус Телефон исто така ни овозможува да блокираме скриени телефонски броеви, односно оние што не ни го покажуваат телефонскиот број од кој ни се јавуваат. За ова одиме во напредната опција во рамките на филтерот за повици и СМС и ја активираме опцијата Блокирај непознати броеви.

Алтернативи за блокирање на телефонски броеви по природен пат на Андроид

Како што споменав претходно, природно блокирање на телефонски броеви на Андроид остава многу да се посакува, па затоа понекогаш помалку задоволните корисници ќе сакаат да користат апликации од трети страни. Меѓу сите апликации достапни на Google Play, ние само го истакнуваме Вистинскиот повикувач, апликацијата што работи најдобро и која ни нуди можност да блокираме дури и скриени телефонски броеви.

Алтернативи за блокирање на телефонски броеви по природен пат во Windows 10 Mobile

Иако има сè помалку достапни апликации во Windows Store, бидејќи програмерите не се обложуваат на овој оперативен систем, најдобрата опција е достапна, како и во Android е Вистински повикувач, апликација Ни ги нуди истите опции што можеме да ги најдеме во верзијата Андроид.

Преземете Вистински повикувач за Windows 10 Mobile


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роман Хименез Валехо dijo

  Корисно