Како да блокирате употреба на апликации во Виндоус со Блокатор на програми

заклучете апликации во Windows

Како сакате да го оставите вашиот компјутер потполно сам, но сигурен дека никој нема да го користи? Оваа алтернатива би можеле да ја добиеме само ако го заклучуваме екранот користејќи ја неговата кратенка за тастатура, сè додека сме поставиле и лозинка за отклучување, или не ја отстранивме оваа функција во Виндоус. Ако сакаме нешто пософистицирано, сега ќе ве научиме да забранувате употреба на одредени апликации и алатки на вашиот компјутер со мала програма што има име на Блокатор на програмата

Program Blocker е апликација која не тежи повеќе од 731 kb, нешто што е сосема неверојатно бидејќи големиот број функции што можеме да ги користиме од него се навистина неверојатни. Чекор по чекор ќе ви кажеме што ќе треба да направите за да блокирајте одредени апликации инсталирани во Windows, Тие нема да бидат извршени од апсолутно никој додека системот не се отклучи со Блокер на програми.

Најважни карактеристики на блокаторот на програмата

Блокаторот на програмата е преносна апликација, така што нема да треба да инсталираме ништо, туку, отпакувајте ја целата алатка и нејзините соодветни библиотеки во папка дека ќе бидеме домаќини некаде на нашиот хард диск. Откако ќе го стартуваме (без да го правиме тоа со дозволи на администраторот), ќе најдеме целосно пријателски интерфејс.

Програма блокатор 01

Сликата што претходно ја поставивме припаѓа на овој интерфејс и каде, корисникот мора да внесе лозинка и е-пошта, оваа опција е неопходна во случај кога сакаме вратете го клучот ако сме го заборавиле; Преку е-пошта ќе ни биде кажано како да ја смениме или вратиме изгубената лозинка. Ако сме задоволни од поставените податоци, само ќе треба да ги зачуваме промените и ништо друго. Откако ќе ги зачуваме ингеренциите, ќе се појави нов прозорец и каде, ќе треба да ја поставиме лозинката што ја генериравме претходно и подоцна, кликнете на копчето тркалезно на дното на кое пишува Најава.

Willе се појави следен прозорец, каде што јасно ќе му се восхитуваме на предлогот на развивачот каде што се споменува дека алатката е компатибилна со Windows 8 наваму (исто така е компатибилна со Windows 7).

Програма блокатор 03

Тука ќе бидат присутни две уникатни копчиња, едно што ќе покаже дека системот е активен и ги блокира апликациите по дифолт, и друго копче што ќе ни помогне да ги деблокираме.

Најважни функции за работа во Блокер на програма

Секоја од плочките на кои можете да им се восхитувате кон левата страна на интерфејсот на Блокер на програмата, се всушност секоја од функциите со кои треба да работиме отсега. Така, на пример, меѓу нив и на општ начин би можеле да споменеме:

 • Блокирајте ги апликациите.
 • Ресетирајте ги стандардните поставки.
 • Прегледајте ги апликациите во областа за известување.
 • Внесете ја конфигурацијата на блокаторот на програмата.
 • Скријте го извршувањето на Блокаторот на програмата од фиоката за задачи.

Секоја од овие функции е навистина интересна, може да се спомене онаа во која ќе ни биде дозволено скријте ја иконата што обично се наоѓа во лентата со задачи; Блокаторот на програмата нема да се појави таму, но ќе биде присутен, така што никој не се обидува да пристапи до алатката.

Ако ја избереме првата функција (блокирај апликации), ќе се прикаже нов прозорец со две колони, првиот (оној од левата страна) е апликациите што програмскиот блокер препорачува блокирање. Треба да избереме само еден од нив и по датумот што ќе ја насочи наведената апликација кон другата колона (онаа од десната страна), така што таа веднаш ќе биде блокирана.

Програма блокатор 03

Ако сакате да блокирате одредена апликација што не се појавува на тастатурата, само треба да притиснете копчето со знакот (+) на дното, во кој момент ќе се отвори прозорец за пребарување датотеки за да ви помогне да ја лоцирате алатката што сакате да ја блокирате и да ја додадете на оваа листа.

Како што можеме да му се восхитуваме, Програмскиот блокатор е навистина многу корисна алатка што можеме да го искористиме за да го оставиме нашиот компјутер потполно сам, но блокирајќи неколку апликации што можеби не сакаме да ги извршуваат другите луѓе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.