Како да вметнете видео на YouTube во PowerPoint 2010 година

youtube во PowerPoint 2010 година

Можноста за моќ претворете слајд на PowerPoint во видео датотека е една од алтернативите што може да се спроведе со неколку специјализирани алатки. Но Може ли да ставите видео на YouTube на слајд?

Прифаќајќи го барањето на еден наш читател, сакаме да спроведеме мало упатство каде ќе објасниме чекор по чекор, правилен начин да се постапи при правење се појавува видео на YouTube како дел од презентацијата во PowerPoint 2010 година, метод што лесно може да се користи за верзијата од 2007 година, како и за верзијата од 2013 година.

Во потрага по Инвеститорот во PowerPoint 2010 година

Програмерот е додаток што мора да го активираме во рамките на PowerPoint 2010, нешто што нужно мора да се направи за да се појави на лентата со алатки на апликацијата. Ако не е така, ќе биде многу тешко за нас да направиме видео хостирано на YouTube, може да биде дел од образец или слајд; За да го постигнеме овој прв чекор во процесот, мора да ги следиме следниве совети:

 • Ја отвораме нашата алатка PowerPoint 2010
 • Сега се насочуваме кон архива.
 • Ние избравме опции.
 • Ние кликнуваме на Прилагодете ја лентата.

01 youtube во PowerPoint 2010 година

Ајде да направиме мала пауза тука; Beе можеме да восхитуваме на 2 колони во овој нов интерфејс, обрнувајќи внимание на онаа што е кон десната страна; скоро веднаш ќе имаме можност да го видиме Програмер, чија кутија е деактивирана. Треба само да кликнеме на него за да го активираме. Единственото нешто што останува да направите е да кликнете на копчето Прифати; прозорецот ќе се затвори и повторно ќе бидеме во интерфејсот PowerPoint 2010.

02 youtube во PowerPoint 2010 година

Ако успеете добро да му се восхитувате на овој интерфејс, ќе видите дека е додадена нова опција во менито на горниот дел, каде точно се појавува овој програмер, место каде што мора да одиме со кликнување на него. Од сите опции прикажани на лентата што припаѓа на ова Програмер, ние мора да ја избереме опцијата што вели Повеќе опции во областа на Контроли.

Веднаш ќе се појави нов прозорец со идентификација на Повеќе контроли; таму мора да се лизнеме надолу за да најдеме едно особено, оваShockwave Flash објект«, На што мора да го избереме, треба да кликнеме подоцна прифати.

03 youtube во PowerPoint 2010 година

Покажувачот на нашето глувче ќе се смени кон обликот на "+", што сугерира дека треба нацртајте правоаголна површина, место каде што ќе биде присутно видеото на YouTube што се обидуваме да го интегрираме во презентација во PowerPoint 2010 година.

04 youtube во PowerPoint 2010 година

Треба да кликнеме на десното копче на глувчето на полето што го нацртавме и потоа да избереме Properties од неговото контекстно мени; ќе се појави страничен прозорец кон левата страна, треба да постави вредности на „True“ таму во:

 1. Вметнете филм
 2. Игра

05 youtube во PowerPoint 2010 година

2 празни места над оваа последна опција е оној што вели «Филм«, Место каде што мора да ја залепите URL-врската до која припаѓа видеото на YouTube што се обидувате да го интегрирате во слајд на PowerPoint 2010; Во овој поглед, има малку трик за изведување, бидејќи ако успеете да го копирате и залепите целиот код на видеото на YouTube, тој едноставно нема да се репродуцира кога ќе се започне слајдот.

Мора да отстраните одредени знаци од URL-то на кое припаѓа видеото на YouTube и да зголемите дополнителен, нешто што може да му се восхитувате на сликата од екранот што ја сместивме подолу:

06 youtube во PowerPoint 2010 година

Откако ќе ја залепите URL-то на видеото на YouTube со модификацијата што ви ја препорачавме според претходната слика, само треба да го затворите прозорецот за својства што го отворивме претходно и ништо друго.

Сега можете да имате извршете го своето слајд шоу направено во PowerPoint 2010 година и каде што имате интегрирано видео на YouTube, нешто што можете да го направите со F5 или рачно во опцијата «Слајд шоу«; Beе можете да забележите дека на страницата каде што успеавме да го интегрираме ова видео на YouTube под споменатиот трик, се чини дека е подготвено да се репродуцира откако ќе кликнете на копчето Play.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.