Како да остварите HD повици со Skype од Интернет прелистувачот

користете EasyBCD за да креирате инсталерот на Windows

И покрај фактот дека оваа одлика сè уште не е интегрирана низ целата планета, во повеќето региони веќе можете да уживате во разговор во HD и со услугата Skype на Microsoft. Првично, може да се користи само од одреден број луѓе кои се сметаа за специјални гости.

Преку интеграција на мал приклучок што Мајкрософт може да го понуди Пред кратко време, можноста за видео конференција со Skype и во HD сега е можна, иако одредени карактеристики и услови секогаш мора да се земат предвид при обидот да се изврши оваа задача, нешто што ќе го споменеме во овој напис. Чекор по чекор, ние ќе ви го кажеме точниот начин да продолжите да го конфигурирате овој приклучок откако ќе го инсталирате.

Овозможување Skype HD видео конференција во прелистувачот

Па, ако не сакате да ја користите самата алатка Skype или клиент од истата за да имате HD видеоконференции, можеби ќе треба конфигурирајте го прелистувачот за да можете да ја извршите оваа задача од неа и без да ја напуштите. Иако препораката може да звучи нешто непотребно, но за да уживате во овие HD видеоконференции, и испраќачот и примателот на разговорот треба да имаат HD камкордер, во спротивно разговорот не би се водел во овој квалитет.

Ние ќе ја предложиме постапката на следниот начин и од личната услуга Outlook.com:

 • Ние се најавуваме на нашата сметка на Outlook.com.
 • Сега одиме на следниот линк.
 • Arriveе пристигнеме на одредена веб-страница предвидена за Skype.
 • Ние кликнуваме на синото копче што вели Започнете.

користете HD во Skype 01

 • Во следниот прозорец мора да кликнеме на копчето што вели Се согласувам. Продолжете.

користете HD во Skype 02

 • Ние мора да се согласиме да ја зачуваме датотеката на нашиот хард диск (припаѓа на приклучокот што го спомнавме погоре).

користете HD во Skype 03

 • Сега само треба Стартувај.

користете HD во Skype 04

Чекаме малку додека не дојде приклучокот конфигурирајте ја нашата услуга Skype на Интернет прелистувачот. Ова може да потрае некое време, а исто така може да се појават неколку прозорци за да можеме да одобриме инсталација и конфигурација на овој додаток со дозволи на администраторот.

користете HD во Skype 05

Откако приклучокот е целосно конфигуриран во нашиот оперативен систем, екранот автоматски ќе се смени во друг каде што ќе се предложи тоа Ајде да почнеме; Пред да го притиснете реченото сино копче, потребно е да го прочитате секој од чекорите што ни ги нуди „Мајкрософт“ на овој екран, бидејќи таму се предлага постапката што треба да се следи за да уживате во HD видео конференција. За да поддржите малку што е споменато во наведениот екран, подолу ви предлагаме да го направите следново:

 • Отвораме или се враќаме на јазичето каде што го имаме Outlook.com.
 • Ја бараме малата икона што се однесува на разговорот лоциран горе десно.
 • Десната странична лента ќе се прошири.
 • Во просторот за пребарување ќе напишеме име на еден од нашите контакти.
 • Новите опции автоматски ќе се појават за видео конференција, говорен повик и неколку други одлики.

користете HD во Skype 06

Логично, вашиот колега треба да биде поврзан токму во тој момент, така што тие можат да разговараат преку услугата Skype и сега, со HD квалитет. Треба да го земете предвид и тоа малата икона што се однесува на разговорот мора да има многу добро дефинирана бела боја; Ако е нетранспарентно (како да е неактивно), тогаш оваа ситуација може да претставува дека додатокот не е успешно интегриран. Како што споменавме на почетокот, постојат одредени делови од земјината топка каде оваа услуга сè уште не е понудена во целост, затоа треба да имате трпеливост сè додека не се претстави.

Како и да е, компатибилноста на ова приклучок што го активира Skype во HD а во Интернет прелистувачот дури е проширен и на компјутери Mac, каде што Safari има прилично широка компатибилност со оваа услуга на Microsoft. Говорејќи за Виндоус, системот треба да работи совршено добро во Mozilla Firefox, Google Chrome и секако, во Internet Explorer.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.