Како да овозможите сиво блокирани опции во Windows

трикови за прозорци

Кога треба да инсталираме и извршуваме одредени апликации во нашиот оперативен систем Виндоус, некои од функциите може да бидат оневозможени, не може да се користат додека не се добие платена лиценца.

Следно ќе споменеме неколку алтернативи што би можеле да ги искористиме за да ги испробаме овозможете ги оние опции што се оневозможени иако, некои од нив би можеле да имаат одреден број на функционалност или компатибилност со неколку апликации што ги инсталиравме во Windows.

Поле за избор што не биле населени во апликациите

За да имате малку идеја за тоа со што ќе се занимаваме во иднина, можеме да ви предложиме да одите во која било апликација со која работите во моментот. Ако имате пробна верзија, може да видите дека опцијата што вели „Зачувај како“ е ненаселена, што е голем недостаток затоа што едноставно нема да имаме можност да го зачуваме нашиот проект во друг формат од конвенционалниот. Ситуацијата може да се повтори во различни полиња и во различни апликации, што е причина за овој напис.

Како прва алтернатива ќе ја споменеме оваа алатка, која е пренослива и можете да ја стартувате и да ја користите целосно бесплатно во секое време.

винаблер

Првото нешто што ви препорачуваме да го направите е да ја стартувате апликацијата таму каде што добро знаете, дека тие постојат одредени функции кои се блокирани (оние што обично се со сива боја). После тоа, стартувајте ја оваа алатка со администраторски дозволи. Во тој момент, тој ќе бара меѓу сите апликации, што е од сите оние што имаат блокирани функции. Ако не се овозможени, тогаш препорачуваме да притиснете со левото копче на глувчето на иконата што има форма на «телескопски поглед». Курсорот ќе ја смени формата и на што треба да го однесете на функцијата што е ненаселена.

Ова е уште една одлична алтернатива за употреба за истата намена. Во рамките на неговиот интерфејс ќе можете да се восхитувате на одредени опции што ќе ви помогнат да овозможите копчиња или опции што се ненаселени во одредени апликации.

овозможен turniton

Како и во претходната алтернатива, ако откако ќе го притиснете копчето што ќе ни овозможи (теоретски) да ги овозможиме овие функции, нема ефект, тогаш можете да ја користите иконата на горниот дел од овие опции.

Ако алатките што ги споменавме погоре не работат, препорачуваме наместо тоа да ја користите оваа алтернатива.

Овозможувач на Windows

Работи само по себе, што значи дека само треба да го стартувате со административни дозволи и тоа е тоа. Beе можете да се восхитувате на иконата што е сместена во «фиоката за известувања». Треба само да отидете на апликацијата каде што има ненаселени опции и да му се восхитувате, ако тие се веќе активни.

Ние скоро би можеле да ве увериме дека оваа алатка има многу слична работна едноставност со она што го спомнавме погоре.

овозможувачки злобни прсти

Откако ќе го стартувате, само треба да го притиснете копчето што вели „Овозможи“ и тоа е тоа, веднаш сите оние опции што би можеле да бидат оневозможени сега ќе бидат прикажани како овозможени. Ова значи дека алатката ќе работи сама по себе и скоро без интервенција на корисникот.

Како последна алтернатива да ја споменеме, ќе го препорачаме ова. Меѓу толку многу функции предложени од нејзиниот развивач, оваа алатка може да се изврши дури и во Windows 8.

Овозможувач на Даанав

Интерфејсот има минималистички дизајн, каде што ќе треба само притиснете го копчето што вели „Овозможи оневозможи“ за да ги овозможите или оневозможите овие заклучени копчиња. Може да го користите и функцискиот клуч F6 иако, доколку истата станица ја користи друга апликација, се препорачува да се користи конвенционалниот метод, односно покажувачот на глувчето.

Последната алатка што ја споменавме е многу ефикасна и компатибилна со многу апликации, иако секогаш би било добро да се обидеме да пробаме која било од другите алтернативи затоа што би можеле да имаме среќа со некои од нив и нивната компатибилност со апликацијата што ја имаме во моментов работа со


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.