Најнови документи во Виндоус 10

 

Барате дел од Најнови документи во Виндоус 10? Х.До неодамна никогаш не забележав дека ставката „Неодамнешни документи“ не се појавува во менито „Почеток“, факт е дека еден пријател ме праша како можам да ги видам неодамна отворените документи и токму тогаш ја пропуштив оваа ставка.

Како што ја видов оваа ставка во почетното мени на друг пријател, замислив дека тоа е некоја опција за прилагодување што ќе ја оневозможам. Затоа, по брзото разгледување, ја најдов деактивирана опцијата и сега ќе ви кажам како можете да ја активирате, така што ставката „Неодамнешен документ“ се појавува во вашето мени за старт.

Неодамнешни датотеки во Windows 10

Прегледајте ги неодамнешните документи во Виндоус 10

За да можете да ги видите најновите датотеки или документи во Windows 10, доволно е да ја активирате функцијата што ни овозможува да ги извршуваме. И, тоа е дека „Мајкрософт“ не сакаше да ја заборави во оваа нова верзија на популарниот оперативен систем оваа интересна и пред сè корисна опција.

На прво место отворете го менито за поставки за Windows 10, до кој можете да пристапите од менито Start или преку комбинацијата на Windows + i. Откако ќе отидете, одете во делот „Персонализација“.

Покажете ги неодамнешните датотеки во прозорците 10

Сега изберете „Почеток“ и активирајте ја опцијата "Покажи неодамна отворени предмети". Ако не го активирате, нема да можете да ги видите неодамнешните датотеки и документи што сте ги отвориле во Windows 10.

Неодамнешни датотеки во Windows 10

Ако го прикажеме менито Start и избереме одредена апликација, во нашиот случај Microsoft Excel, со притискање на десното копче на глувчето ќе можеме да ги видиме датотеките што неодамна беа отворени.

Најнови документи во Windows XP

Кликнете на менито за стартување, а потоа со десното копче на глувчето кликнете на слободната област на сината лента на дното на менито. Getе добиете мал прозорец на кој пишува „Карактеристики“. Погледнете ја сликата:

Како што можете да видите на претходната слика, ставката "Неодамнешни документи" не се појавува во менито.

Поставете го покажувачот над прозорецот со натпис „Properties“ и кликнете еднаш. Followingе се појави следниот прозорец:

Кликнете на копчето "Прилагоди" и во прозорецот што се отвора, изберете го табулаторот "Напредни опции".

Сега мора да го проверите полето "Покажи неодамна отворени документи" и потоа кликнете на "OK", прозорецот ќе се затвори. Бидејќи прозорецот "Карактеристики на лентата со задачи и својства на менито" сè уште ќе биде отворен, кликнете на "Примени" и потоа "ОК" за да го затворите.

Сега можете да ги видите вашите неодамнешни документи од менито Start:

PНа крај, запомнете дека ако поради некоја причина не сакате некој да ги види документите што неодамна ги отворивте, можете да го избришете списокот. За да го направите ова, повторете ги чекорите од 1 до 3 и еднаш во табулаторот "Напредни опции" на прозорецот "Прилагодете го менито за старт", само треба да кликнете на копчето "Избриши листа".

RЗапомнете дека ова нема да ги избрише документите што ги користевте неодамна, туку само ќе ги избрише од списокот „Неодамнешни документи“ и кога ќе ги користите повторно, тие повторно ќе се појават на оваа листа.

EСе надевам дека го најдовте ова упатство корисно за да го видите Виндоус 10 Неодамнешни датотеки и XP. Поздрав од лозје.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

65 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оцет убиец dijo

  Здраво Алехандро, за неколку дена ќе се обидам да ги решам вашите сомнежи во врска со целта, ќе видиме како е снимено и како да го нормализираме аудио.
  Ви благодариме за коментарот, ценето е. Поздрав

 2.   ALEJANDRO dijo

  Здраво оцет, денес ја најдов твојата страница на Интернет и ми се чинеше многу интересно барем за она малку што го видов, мислам дека сите ваши совети ќе ми бидат од голема корист, веќе ги презедов чекорите да го имам елементот од неодамнешните документи и ми се чини многу корисно, исто така сакам да ви кажам дека ве најдов затоа што барав информации за ракувањето со iamp класичниот плеер, веќе видов што објаснивте за инсталацијата и многу е добро, она што би сакал да ми помогнеш е да ме научиш да ракувам со опцијата за снимање на ЦД и дека јачината на звукот е униформа во сите песни, бидејќи овие ги составив од различни извори и имаат различни томови, во случај на слух нив во овој плеер нема проблем бидејќи како што велиш јачината на звукот автоматски се израмнува да се репродуцира но да се оданочи како можам? Appreciateе ја ценам вашата поддршка, се гледаме наскоро

 3.   Maroon dijo

  Ви благодариме за трикот што не знаев дека можете да ги видите моите неодамнешни документи. Имајте ако постојано ставате трикови за Виндоус толку добро објаснети. Поздрав од Каракас.

 4.   Оцет убиец dijo

  Здраво Марун, мило ми е што трикот беше корисен за тебе. Continueе продолжам да ставам повеќе трикови, бидејќи иако понекогаш изгледаат едноставни, не ги знаат сите, а сега вие, на пример, веќе знаете што да направите за да ги покажете неодамнешните документи, нели? Сметајте на Вињагре Асесино за вашите сомнежи во ИТ. Поздрав

 5.   девојка од Чула dijo

  здраво убав ... благодарам за советите. одамна, мојот дечко затвори, научи, неодамна со идеја дека нема да види што прави ноќе ... благодарение на тебе веќе знам ... бакнеж и благодарам.

 6.   Педро dijo

  Упс, мислев дека треба да инсталирате нешто за да ги видите неодамнешните документи. Подобро на овој начин, благодарам.

 7.   Оцет убиец dijo

  Здраво девојка од Чула гледате дека има луѓе кои не сакаат да покажуваат што има во последните документи. Зошто е тоа Па, сега веќе знаете како да ги видите и тој не знае дека ги гледате

  Здраво Педро нема што да инсталирате за да ги видите документите што неодамна ги отворивте. Дали видовте колку е лесно? Поздрав до сите.

 8.   Хорхе dijo

  Здраво оцет.
  Јас го имам инсталирано XP Colossus, и вистината е дека работи многу добро, освен неколку работи како што е тоа што не можам да ги покажам неодамнешните датотеки, дури ни опцијата да ја овозможам од моето копче за старт, како што е објаснето погоре. Очигледно е дека е изменето од датотеката во регистарот. Моето прашање, дали знаете како да ја овозможите оваа опција?

  Бидејќи веќе многу благодарен.

 9.   mauricio dijo

  здраво оцет: прелистување ја најдов твојата страница затоа што сакам да учам компјутерски вештини и ми се чинеше многу добро објаснето, ти си добар како наставник затоа што објаснуваш во едноставен и многу јасен чекор по чекор. Ви благодарам многу за помошта.

 10.   Оцет убиец dijo

  Вие сте добредојдени Маурисио, се надевам дека ќе го посетувате блогот и ќе уживате во вашите статии. Поздрав

 11.   германски dijo

  здраво, интересно ова од неодамнешните датотеки, но имам ПРОБЛЕМ ... на мојот компјутер со win xp sp2 ги добивам само последните 3 неодамнешни датотеки, додека на канцеларискиот компјутер има како 10 чести датотеки и тоа работи многу, па пријатели да Може ли да ми кажете како да сторам, така што 10-те или поновите датотеки може да се видат и на мојот компјутер, ви благодарам, пратете ми е-пошта. Чао

 12.   Оцет убиец dijo

  Германски е прв пат да прочитам проблем како твојот. Тоа е многу ретко, обично тие или се појавуваат или не се појавуваат, но само некои документи не се појавуваат. Seeе видам дали ќе најдам некоја информација. Се најдобро.

 13.   роанфо dijo

  Здраво оцет, имам проблем со неодамнешните документи и е тоа што кога ќе ги следам упатствата во долниот дел од опциите за напредно, не се појавува опција за активирање или деактивирање на неодамнешни документи Имам win xp

 14.   Оцет dijo

  роанфо што им се случува на многу други и обично е резултат на вирус. Решението не е лесно и исто така не можам да верувам во датотеката што ја поправа така што не можам да ја поврзам. Извинете ако најдам нешто безбедно известување.

 15.   линк dijo

  здраво, ми треба помош за да го отстранам корисничкиот администратор, што можам да направам?

 16.   ЛЕТНО dijo

  Мило ми е што запознав луѓе како тебе. Имам проблем да не можам да ги активирам неодамнешните документи, јас веќе го направив тоа чекор по чекор, но прозорецот не ми се појавува како мене, како и на вас за напредни опции, не се појавува знакот подолу што вели «Изберете ја оваа опција .... и, исто така, полето каде што е активирано „Покажи ......“, сето тоа поле се појавува празно .. помогнете ми, ве молам, што да правам?
  Со почит

 17.   Оцет убиец dijo

  ЛЕТИ вашиот проблем е што вирус го измени регистарот на Виндоус. Треба да го измените повторно и не е лесно. Можеби направи туторијал.

 18.   Карлос dijo

  Имам проблем да не можам да ги активирам неодамнешните документи, веќе го направив тоа чекор по чекор, но прозорецот не ми се појавува како мене, како и на вас за напредни опции, не се појавува знакот подолу што вели „Избери ја оваа опција .... и, исто така, полето каде што е активирано „Покажи ......“, сето тоа поле се појавува празно .. помогнете ми, ве молам, што да правам?
  Со почит

  направете го најбрзо тоа упатство за да видите дали го решавам тој проблем

 19.   јакарое dijo

  Не ја гледам опцијата за овозможување на неодамнешни документи. Ја следев постапката како што е наведено, но опцијата не се појавува
  прегратка Луис

 20.   Фатима санчез dijo

  Здраво, упатството е само она што го барав, но опцијата за активирање на неодамнешните документи не се појавува, проверете дали имате повеќе познавање на случајот и подарете ни малку.

  многу ти благодарам

 21.   Хорхе dijo

  Здраво, ги следев упатствата чекор по чекор. Тие покажуваат да ги видат неодамнешните документи, но на мојот компјутер не се појавува таа опција што ја наведовте: „Покажи неодамна отворени документи“. Дали има друг начин да се направи тоа ???
  Ви благодарам многу!

 22.   Мајк @ itcs dijo

  Здраво добро !! Многу добро целиот оцет. Јас ти кажувам дека имам проблем со списокот на неодамнешни датотеки, Оперативниот систем е бизнис Виндоус Виста. Она што се случува е следново: не го ажурира списокот! Штом го избришам списокот, тој повторно се „пополнува“ и оттаму не ги наведува последните отворени документи.
  Се надевам дека добро објаснив и разбирате што се обидувам да комуницирам. На ист начин, ви благодарам многу. Месец многу сте помогнале во неколку наврати.

 23.   Pablo dijo

  Основно, но потребно. Благодарам

 24.   alex dijo

  Здраво, триковите што ги оставија ми изгледаат многу кул.
  Еве имам проблем да видат дали соработуваат со мене имам лаптоп acer 4720z и драјверите за звук не ме инсталираат симнав голем број драјвери и ништо да видам дали ми помагаат во оваа вистина што ја јадев им го остави малиот проблем среќа

 25.   винозито dijo

  Единствениот аспект што не можам да го разберам е дека оваа опција не се појавува во моето мени, дали знаете каков било начин да ги закрпите Windows за да се појави повторно?

 26.   цезарлап dijo

  Здраво, видов што објаснувате за „Неодамнешните документи“ во мојот случај, веќе го имав како и обично, проблемот е што во мојот случај беше избришан и не се појавува опцијата во својствата, како можам да ги имам „Неодамнешните документи“ на Дали повторно го гледате почетното мени? благодарам многу добро што е твое.

 27.   Вие, вашите dijo

  одличен придонес ,,, не знам колку долго се носи, но е одличен,
  однос на

 28.   Феликс dijo

  Здраво, сè е многу кул и лесно, но проблемот што го имам е што не се појавува опцијата за неодамнешните документи, тој простор е празен, бесплатен. Што можам да направам?

 29.   ТРИНИ dijo

  Јас сум во иста ситуација како Феликс и тутус. Оваа опција се појавува празна. Се надевам дека ќе може да ни помогнете.

 30.   ТРИНИ dijo

  И јас можев да сторам. ако сте заинтересирани, известете ме. Мојот тим е Xp.

 31.   МАНОЛО dijo

  Имам прозорци XP што немаат активни активни делови од неодамнешните датотеки. КАКО ДА ЈА АКТИВИРАМ?

 32.   Хорхе Луис м dijo

  Ви благодариме за помошта што можевте да ги избришете информациите на мојот компјутер

 33.   јавилин dijo

  Здраво, мојот проблем е што не можам да ја видам папката = Неодамнешни документи во Ц: Документи и поставки Сите корисници и таа не е скриена, што можам да направам? Како да е избришана папката, но на почетокот ако неодамнешните документи се таму, но не на дискот Ц, ве молам помогнете ми, однапред благодарам, поздрав

 34.   чикинкира dijo

  Здраво! благодарам за вашата страница Ги следев упатствата што ги дадовте и, конечно, ги гледам неодамнешните документи.

 35.   Ариел dijo

  здраво, добро прашање не се појавува на чекор 3 за „Покажи неодамна отворени документи“ Не можам да го проверам затоа што ??? Го чекам вашиот одговор благодарам.

 36.   Ариел dijo

  но погрешно ја ставив мојата е-пошта

 37.   гербазиум dijo

  здраво Барам некоја команда за извршување, во бележникот или користам команда за директно отворање на неодамнешната папка со документи, може? Ви благодарам.

 38.   омраза dijo

  за да се појави опцијата за неодамнешните документи, го направив она што го наведовте, но во делот за напредни опции што се однесува на неодамнешните документи не се појавува

 39.   ПЕДРО М. dijo

  Здраво оцет, вашата страница што штотуку ја запознав е многу поучна, за жал, написот не ми помогна затоа што опцијата „ПОНОВИ ДОКУМЕНТИ“ не се појавува на мојот компјутер во прозорецот за сопствени својства. Ви благодарам од сите режими и честитки

 40.   КАРЛОС ИЛИ dijo

  ЗДРАВО ВО МОЈОТ СЛУЧАЈ КОГА ПОДАРУВАМ НАПРЕДЕЛНИ ОПЦИИ, НЕ ГИ ОБЈАВУВАМ ОПЦИЈАТА ДА МИ ОБИДАМ ДА ГИ ПОКААМ СОВЕЕНИ ДОКУМЕНТИ

 41.   Афинка Мелано dijo

  Фала многу пријателе, требаше да го знам ова за да го активирам на корисник што ме праша.

  со loveубов Афинка Мелано

 42.   МОНИКА dijo

  ЗДРАВО ВО МОЈОТ СЛУЧАЈ КОГА ПОДАРУВАМ НАПРЕДЕЛНИ ОПЦИИ, НЕ ГИ ОБЈАВУВАМ ОПЦИЈАТА ДА МИ ОБИДАМ ДА ГИ ПОКААМ СОВЕЕНИ ДОКУМЕНТИ

 43.   ЕЛИАНА dijo

  УБИСТВО ЛОРД ОТСЕР
  ПОМОГНИ МИ ТЕ МОЛАМ!
  Имам печатач epson lq 1070+ esc / p2 и не печати со ниту еден оперативен систем. Кога правите рачен тест, правилно се печати.
  Ја ценам вашата соработка

 44.   лејди паола dijo

  благодарам за одличното ѓуџиџииџи trukitoo

 45.   Hубран dijo

  Што да направите во случај да не се појави „Покажи неодамна отворени документи“ што ги рефлектирате во чекор # 3? Се обидов да го сторам тоа користејќи го gpedit.msc, но не можам да видам ниту една од датотеките што се користеа ...

 46.   мидомингез dijo

  Ви благодариме за внесувањето. Ги барав овие информации долго време.

 47.   РОБЕРТО КАСТИЛО dijo

  Од овој напис, ќе биде потребно да се забележи каде можеме да ја најдеме точната локација на папката што содржи, бидејќи не е секогаш лоцирана онаму каде што ќе ни кажете, или некако ја немам. Отсекогаш ми беше лесно да ја најдам оваа папка, но сега кога ја форматирав машината, повеќе не ја наоѓам. Се надевам дека можете да ми кажете што би можел да направам за да се појави во мојот root директориум, бидејќи не е ниту корисничката папка.

  Поздрав и благодарност однапред.

 48.   Виктор dijo

  Здраво, се случува да имам ЦД со фотографии од одморите, и сакав да имам среќа што исчезна, но фотографиите беа во регистарот, што е да се каже во ДОМ -> ДОКУМЕНТИ, ги има сите фотографии или повеќето од нив, и мислам дека можам да ги вратам, кога ќе кликнам на една од тие фотографии ме прашува да ставам диск во уредот Е (т.е. да го вметнам изгубеното ЦД), но моето прашање е дали можам да видам фотографиите што се во СТАРТ -> ДОКУМЕНТИ без да го ставам ЦД што очигледно ми недостигаше ??, благодарам

 49.   Дејвид Најдобар dijo

  Ваоооооооооооооооооооооооооооооооогу !! Не знам зошто се чувствувам фрустриран бидејќи Давиид не е тука! Работите се сменија ..

  Толку добро. Ваше ексклузивно оцетче. Но, мислам дека е малку срања што објаснувате нешто толку елементарно што 5-годишно дете може да го стори тоа само со читање и малку пребарување.

  Некои тогаш се прашуваат што правите тука "gilipoyas" ако е толку основно хахаха пс да е основно и одам на Интернет барајќи Форуми или мрежи за да го оставам мојот коментар за тоа што мислам.
  Кој не сака да го заебава ^, ^

  роса.

 50.   Дејвид Најдобар dijo

  Виктор Јас не сум експерт за оваа тема. но мислам дека во твојот случај да, си го изгубил цд-то и твојот компјутер не чува копија од датотеките, нема да можеш да ги гледаш фотографиите = '(..

 51.   Каролина dijo

  еј ти благодарам многу за овој трик што беше најдобар, затоа што брат ми ќе ме убиеше ...

 52.   Панчо dijo

  Здраво оцет, денес ја видов вашата страница и сакав да ве прашам и во основа да ви кажам дека таа опција не ми се појавува, тоа е повеќе по првите опции се појавува само сива лента бидејќи мојата верзија на XP нема документ. неодамнешен
  Windows XP Colossus. (SP3)

 53.   Рубен dijo

  Треба да го уредите регистарот на прозорци, за ова го отвораме regedit (од почетното мени, стартувај, реагирај)

  Ајде да одиме на следниот клуч во регистарот на Windows:
  МОДИРАЈТЕ ВО РЕГИСТРАЦИЈА ЗА XP КОЛОСУС

  HKEY_CURRENT_USER Софтвер на Microsoft Windows CurrentVersion Policy Explorer

  Таму ќе ги измениме параметрите на копчињата на овој начин:
  'NoRecentDocsHistory' --–> ова во «1» го менуваме во «0»
  'NoRecentDocsMenu' ——-> е во «1» го менуваме во «0»

  Го рестартираме компјутерот и папката со неодамнешните документи повторно се појавува во почетното мени

 54.   Раул dijo

  Одлично, вашето упатство многу ми помогна, благодарам

 55.   Хозе dijo

  благодарам за помошта за предметот на неодамнешните документи во почетното мени.

  Ми беше многу корисно.

 56.   DJ dijo

  Извинете, мојата iosубопитност е дека ако има каков било начин да ги конфигурирате неодамнешните документи така што тие зачувуваат само „docs.de word“, а не други како музика и видео клипови ... итн. Благодарам однапред.

 57.   вртложни dijo

  Ви благодарам многу за објаснувањето оцет со графика и индикации е полесно ок

 58.   Франциско dijo

  Добро благодарам многу за информациите, но се обидувам да ги направам тие чекори и не се појавува опцијата за овозможување на неодамнешните документи. Кога го правам горенаведеното, доаѓам до табулаторот Напредни опции и ја добивам само опцијата или полето „Неодамнешни ставки за стартување“, а не долниот дел. Фала .. !!!

 59.   хакер! dijo

  Што има, овој трик е добар, но ем, не ја гледам таа опција да ги ставам неодамнешните документи, како можам да го направам тоа?

 60.   OОСЛИН dijo

  ЗДРАВО ОВОЈГРЕС ГО ИМАМ ИСТИОТ ПРОБЛЕМ, НО РАЗЛИКАТА Е КОЈА НЕ ДОБИВАМ ОПЦИЈА ЗА ПОКАУВАЕ НОВОЛНО ОТВОРЕНИ ДОКУМЕНТИ… ГИ НАПРАВИВ СИТЕ ЧЕКОРИ ШТО ГИ КААШ, АМА КОГА ДА СЕ ОБЈАВАМ ПРЕТСТАВНИ ОПЦИИ НЕ ЗНАЕ. ПОМОГНЕТЕ ЗА ПОРФИСС

 61.   Sandra dijo

  здраво го имам истиот проблем како јоеслин, таа опција не се појавува. ако можеш да ми дадеш друга опција многу ти благодарам

 62.   Една dijo

  Оние кои не ја гледаат опцијата за „неодамнешни документи“
  најверојатно тие ја избрале втората опција од Менито за старт, односно „Класично мени за старт“. Ако ја променат во првата опција како што е прикажано на вториот прозорец од мини-упатството, таму мора да ги следат упатствата.
  После тоа, тие можат да се вратат на менито на кое беа навикнати.

 63.   Марија Елена Зидар dijo

  Одлично објаснување !!! Јас успеав ... благодарам

 64.   Јајаира dijo

  Здраво; Навистина благодарам !! Денес ми помогна, не знаев како да ги најдам моите неодамнешни документи.

 65.   Паола Муноз dijo

  Hi
  Друг начин да ги видите неодамнешните документи е да го следите следниот пат
  C: Документи и поставки и вашето неодамнешно корисничко име, ако оваа папка не е видлива, одете на табулаторот за потврда на панелот за контрола на папки, можете да ги прикажете сите скриени датотеки и папки - >>> прифаќате и тоа е тоа