Како да вратите додатоци за работна површина во Виндоус 10

графичките контроли

Една од најдобрите работи што може да се случи со Виндоус Виста беше додавање додатоци за работна површина. Инаку, можеме да кажеме малку добро за тој оперативен систем што успеа да направи многу корисници да го запомнат Мајкрософт со не многу добри намери.

Во Windows 8 тие неодамна беа отстранети, а во новиот Windows 10 сè уште ги немаме. Значи, се чини дека нема да ги имаме во иднина, иако е така можно преку апликација што можеме да го инсталираме на нашиот компјутер.

Значи, тие додатоци ќе ги имаме повторно во Виндоус 10, иако кога инсталирате некои додатоци треба да бидете малку претпазливи со она што е преземено.

Како да ги вратите графичките контроли во Виндоус 10

 • Првото нешто е да го инсталирате Инсталаторот за десктоп гаџети
 • Ние ја извлекуваме zip-датотеката и ги следиме упатствата на екранот за да ја инсталираме оваа програма
 • Кога ја инсталиравме апликацијата, кликнуваме со десното копче на глувчето врз работната површина
 • Сега Опција „Гаџети“ во контекстното мени. Ние го избираме

Gadgets

 • На екранот што ќе се појави, одиме во опцијата «Преземи повеќе гаџети на Интернет». Ова го правиме затоа што Мајкрософт ги затвори серверите од кои главните додатоци ги земаат тие информации
 • Можете исто така да пристапите На оваа страница за пристап до повеќе додатоци

Друга опција: 8GadgetPack

8 Гаџет првично беше дизајниран за Windows 8, но е исто така компатибилен со Windows 10. По инсталацијата, тој ќе биде додаден во контекстното мени исто како и во претходната апликација. Ако го имате инсталирано, тој ќе го замени со 8Gadget.

8 гаџети

8Gadget има 45 различни додатоци така, ќе имате добра листа за да ги задоволите вашите потреби на графички контроли во Windows 10. Меѓу некои од функциите, можете да ја зголемите големината на графичките контроли.

Две опции за враќање на тие додатоци на Виндоус 10 и така натаму време на пристап од работната површина иако веќе го имаме од почетното мени. И, ако од која било причина ви треба вирус за овој оперативен систем дојди тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->