Како да ги вратите избришаните фотографии од мобилниот

Вратете ги избришаните фотографии

Една ситуација што веројатно им се случила на повеќето од нас е таа избришавме една или повеќе фотографии од нашиот мобилен по грешка. И не знаеме како можеме да ја вратиме оваа слика. За среќа, со текот на времето, се појавија различни методи за да може да се повратат овие фотографии што ги избришавме од телефонот. Следно, ќе ви кажеме повеќе за овие методи.

Така, Ако во кое било време избришете фотографии од вашиот мобилен по грешка, Beе ви биде многу полесно да ги вратите. Имаме различни начини на располагање за да го направите ова, што ќе ви помогне во зависност од вашата ситуација. Што треба да сториме?

Пред да започнете со овие методи, Важно е да проверите дали имате копија од наведената слика. Можеби сте ги поставиле на облакот или сте ги преземале на вашиот компјутер или сте ги поставиле на социјалните мрежи. Ако е така, ќе се спасите да мора да најдете начин да го вратите.

Вратете ги фотографиите со Android

Вратете ги избришаните фотографии на мобилен телефон

Еден аспект што е важно да се знае, иако веројатно веќе го знаете, е тоа колку подолго е откако ја избришавте фотографијата, шансите да се опорави се помали. Ако тоа е нешто што се случи неодамна, скоро сигурно ќе можете да ја вратите оваа фотографија од мобилниот. Но, кога веќе поминаа месеци, многу е веројатно дека немате толку среќа.

Во овој случај, За да ги вратиме избришаните фотографии од мобилниот, ќе користиме апликации. Во Play Store имаме достапен голем избор на апликации што ќе ни помогнат во овој процес. Андроид нема природен систем за обновување. Затоа, ние сме принудени да користиме апликации од трети страни за да можеме да ги вратиме овие фотографии. Како и обично, постојат некои опции кои се издвојуваат над останатите. Themе зборуваме за нив подолу.

Диск

Диск

Тоа е можеби апликацијата што најмногу звучи за вас. Тој е еден од најпопуларните на Андроид, покрај тоа што има многу добри оценки од самите корисници. Што прави оваа апликација е да се анализира внатрешното складирање на нашиот телефон барајќи такви слики. Прави многу исцрпни пребарувања за да можете да ги добиете овие фотографии во секое време.

Имаме бесплатна верзија, што е корисно, но обично не ни дозволува да ја вратиме целата фотографија, но мора да се задоволиме со сликичка. Можеме да ја користиме платената верзија, која гарантира дека ќе можеме да ја вратиме целата фотографија.

Сите фотографии што се обновени на мобилен со помош на оваа апликација, тие ќе бидат копирани веднаш во Dropbox или Google Drive. Значи, имаме копија од тоа. Можете да преземете DiskDigger од тука.

Дигалка

Друго име кое сигурно звучи како многумина од вас и друга од најпознатите апликации од овој тип на Андроид. Тоа е апликација која работи слично на претходната, иако работи на некој начин како еден вид корпа за отпадоци. Така што секоја датотека, вклучувајќи фотографии, кои неодамна ги избришавме од мобилниот, може лесно да се обноват.

Се издвојува по тоа што има многу лесен дизајн, со чист и модерен интерфејс. Значи, нема да имате проблеми при користење на оваа апликација. Како што рековме, работи како корпа за отпадоци. Затоа, кога ќе ја отвориме апликацијата, во неа ќе ги најдеме оние датотеки (фотографии, документи, аудио, видео или аудио белешки на WhatsApp) кои неодамна ги избришавме. Едноставно, мора да го лоцираме оној што сакаме да го вратиме и да го сториме тоа, мора да го притиснеме и задржиме.

Во оваа смисла тој е еден од најудобните, благодарение на неговиот добар дизајн. Иако, работи со прилично скорешни датотеки, како и останатите. Оние фотографии што се избришани пред неколку месеци, најверојатно нема да се појават во пребарувањата што ги правите. Можете да преземете Дампстер на овој линк. Тоа е тотално бесплатна апликација, без плаќања од каков било вид.

Длабоко

Длабоко

Третата опција е друга мобилна апликација која работи многу добро и е доста популарна кај корисниците на Андроид. Се издвојува по тоа што има наједноставен интерфејс што можеме да го најдеме меѓу овие типови на апликации, што ја прави неговата употреба навистина удобна. Иако, треба да се напомене дека е полн со реклами, што може да биде многу досадно.

По влегувањето во него, ќе потрае некое време да се вчита иYouе ви ги покаже фотографиите што ги избришавме од телефонот. Така, можеме да прелистуваме додека не ја најдеме фотографијата што сакаме да ја вратиме. Во оваа смисла, тоа не е многу комплицирана апликација. Иако може да има корисници кои сметаат дека тоа обезбедува малку информации во врска со ова.

За да вратите фотографија, само кликнете на неа и потоа ќе нè праша што сакаме да направиме со неа. Затоа, едноставно мора да избереме дека сакаме да го вратиме. Оваа апликација нема многу повеќе Многу едноставно, но работи добро и ја завршува работата. Значи, добра опција е ако сакате нешто без премногу компликации. Тоа е потполно бесплатна апликација, која можете да ја преземете на овој линк.

Вратете ги избришаните фотографии на iPhone

iPhone X

Ако наместо мобилен со Android имате iPhone, начинот на враќање на вашите фотографии може да биде различен. Бидејќи во телефоните на Apple имаме функција што ја немаме во Android (за жал). Како што многумина од вас веќе знаат, Кога бришете фотографии на вашиот iPhone, тие се испраќаат во избришана папка (неодамна избришано на англиски).

Тоа е папка каде што се зачувани тие датотеки што неодамна ги избришавме од телефонот. Тие ќе се чуваат таму вкупно 40 дена. Затоа, од моментот кога ќе ја избришеме фотографијата, имаме 40 дена да ја вратиме лесно, едноставно со одење во наведената папка. Оваа папка се наоѓа заедно со останатите албуми на телефонот.

Значи, во случај да избришеме фотографија случајно, секогаш е добра идеја прво да ја проверите оваа папка. Веројатноста дека е таму е голема и ни заштедува многу проблеми или мора да преземеме програма од трети лица на телефон.

Ако не можеме да ги најдеме во таа папка, добро е да се провери во iCloud. Бидејќи фотографиите што ги правиме или ги имаме на iPhone редовно се синхронизираат со услугите во облак. Значи, многу е веројатно дека имаме зачувано копија од тоа таму.

Во случај и ова да не работи, секогаш можеме да се свртиме кон апликациите. Во App Store имаме достапни апликации што ни овозможуваат да ги повратиме фотографиите што сме ги избришале од мобилниот. Постојат доста опции, така што нема да имате проблеми во овој поглед. Иако, како и во Андроид, со фотографии што се избришани подолго време, тие нема да работат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.