Како да ги вратите стандардните правила на Firewall во Windows

ресетирајте ги правилата за заштитен ид во Windows

Што може да се случи ако во Windows немаме Firewall како систем за контрола? Па, едноставно дека нашиот компјутер со наведениот оперативен систем ќе биде незаштитен во секое време. Дури и кога немаме професионален или комплетен антивирусен систем, „Мајкрософт“ постави природна функција за да можат корисниците на неговите оперативни системи да бидат малку заштитени.

Се разбира, најидеално е да се обиде да има антивирусен систем инсталиран на компјутерот, кој мора да биде „комплетен“ за да може да понуди голем број безбедносни карактеристики. Во оваа статија ќе споменеме неколку трикови што може да ги прифатите за да можете да ги конфигурирате или вратите правилата на Firewall доколку во одреден момент мислите дека некоја апликација ги изменила за ваша корист.

Windows Firewall или апликации од трети лица

Како што предложивме погоре, подобро е да се обидете да користите Firewall систем што е вклучен во пакетот антивирусен систем, бидејќи со ова, тој ќе биде оној што ќе достигне управувајте со секое од правилата во оперативниот систем. Ако во одреден момент антивирусот открил некаков вид аномалија од дел од апликацијата што ја инсталираме (или што веќе сме ја инсталирале претходно), тој веднаш ќе создаде правило за да спречи споменатата алатка да комуницира со серверите на својот развивач. Овој тип на случаи обично се појавува во малициозен софтвер, тројанци, црви, шпионски софтвер и многу други закани.

ESET управува со заштитен allид

На врвот поставивме мало зафаќање, што укажува на тоа антивирусниот систем управува со соодветните правила и затоа, корисникот нема да има пристап до нив. Eset е еден од најрестриктивните антивируси што може да постои денес, нешто што може да звучи досадно за неговите корисници затоа што тие нема да имаат можност да модифицираат некои од неговите функции. Сега, ако немате инсталирано антивирус на Виндоус и мислите дека некој (апликација или алатка) ги измени правилата за комуникација на вашиот компјутер, тогаш ќе споменеме што мора да направите за да ги вратите.

 • Прво, мора да отидете во контролниот панел за Windows.
 • Од прозорецот што се појавува, ќе мора да го изберете оној поврзан со «безбедност".
 • Потоа изберете ја опцијата «Firewall".
 • На левата страна (на страничната лента) изберете ја опцијата што вели «Вратете ги стандардните вредности".

Заштитен ид на Виндоус

Теоретски, тоа е единственото нешто што треба да го направиме, во тој момент Системот за заштитен ид на Windows ќе се врати автоматски до стандардните правила за оперативниот систем. Сепак, постојат одредени случаи во кои овие правила не се обновуваат поради фактот што некоја алатка веќе влијаела врз нив, затоа мора да се донесе друга мерка малку поспецијализирана (но драстична) што ќе понуди подобри резултати.

прозорец заштитен windowsид 01

 • Кликнете на копчето Start на Windows.
 • Во типот на пребарување «cmd»И од резултатите, изберете го со десното копче на глувчето за да го извршите со администраторски дозволи.
 • Откако ќе се отвори прозорецот за командниот терминал, напишете го следново и потоа притиснете го копчето «внесете»:

netsh advfirewall reset

прозорец заштитен windowsид 02

Со оваа алтернатива што ја споменавме и потпирајќи се на командниот терминал Виндоус, се вратени стандардните правила за заштитен ид на Windows веднаш. Сакаме во овој момент да споменеме мал трик што вреди да се земе во предвид од сега па натаму, бидејќи ќе ни помогне да извршиме CMD со административни дозволи, нешто што обично се користи при следење на одредени трикови, совети и упатства за употреба во Windows:

 • Кликнете на "Мени за стартување на Windows".
 • Во полето за пребарување напишете «cmd«
 • Веднаш ја користите кратенката за тастатура: CTRL + Shift + Enter

Користејќи ја оваа кратенка за тастатура, "cmd" ќе работи автоматски со административни дозволи, не мора да го користите десното копче на глувчето како што предложивме погоре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.