Како да немите специфични зборови и хаштагови од Твитер

Twitter

Можно е да сте активен корисник на добро познатата социјална мрежа Твитер и во многу прилики директно да ве нервираат некои ставови што се „живеат“ на вашата временска линија. На Твитер, понекогаш сè вреди и ова може на некој начин да ве изнервира, па денес ќе видиме нешто со кое ќе можете да избегнете да го читате она што не сакате да го прочитате, затоа ќе видиме како да исклучите звук на специфични зборови и хаштагови на Твитер на едноставен начин и од кој било уред.

Првото нешто што треба да бидеме јасни е твитовите, зборовите или корисниците што ги замолчуваме секогаш може да се уредуваат во иднина за да можеме повторно да ги примиме или читаме, иако е точно дека кога го ограничуваме овој вид на содржина или луѓе, тоа е засекогаш, затоа е вообичаено овој вид на содржина да не се отклучува повторно што навистина сакаме да ја избегнеме. Опцијата за исклучување на звукот ќе предизвика овие твитови да бидат отстранети од вашето јазиче Известувања, известувања за push, SMS, известувања за е-пошта, Времеплов за почеток и одговори на твитови.

Како да исклучите зборови и хаштагови на iOS

Да ги замолчиме зборовите што не сакаме да ги читаме и хаштазите iOS уред мора да ги следиме следниве чекори. Првото нешто е да пристапите до јазичето на известувања и кликнете на икона за опрема (опрема) прикажана на екранот. Потоа ги следиме следниве чекори:

 • Допрете Пригушени, па допрете Исклучени зборови
 • Кликнете на опцијата Додади и напишете го зборот или хаштагот што сакате да го замолчите
 • Изберете дали сакате да ја овозможите опцијата во Времепловот за стартување, во Известувањата или во обете
 • Изберете ја опцијата Од кој било корисник или Само од луѓе што не ги следам (само за овозможени известувања)
 • Потоа треба да додадеме време. Ја притискаме опцијата Колку долго? и избираме помеѓу Forever, 24 часа, 7 дена или 30 дена
 • Потоа кликнуваме на Зачувај. Eachе го видите временскиот период за неми дополнет на секој внесен збор или хаштаг

Откако ќе го извршиме овој процес, треба да кликнеме на опцијата Подготвен за излез и веќе ги замолчивме хаштаговите и клучните зборови за времето што го избравме.

Твитер

Како да немите зборови и хаштагови на уредите со Android

Процесот е сличен и во апликацијата Android, но очигледно некои чекори се менуваат во однос на верзијата iOS. Затоа, ќе го видиме процесот чекор по чекор, исто така, за да избегнеме проблеми и ова исто така започнува во јазиче за известувања а потоа во манжетник.

 • Одиме и до опцијата замолчени зборови и кликнете на иконата плус
 • Го пишуваме зборот или хаштагот што сакаме да го замолчиме дозволувајќи ни да додадеме сè одеднаш или едно по едно
 • Избираме дали сакате да ја овозможите опцијата во Времепловот за почеток, во Известувањата или во обете
 • Потоа кликнете на Никој или Од луѓе што не ги следите (ако ја овозможите само опцијата во известувањата, кликнете Известувања за да направите промени)
 • Сега треба да го избереме времето и исто така можеме да избереме помеѓу: Засекогаш, 24 часа од сега, 7 дена од сега или 30 дена од сега.
 • Кликнете на Зачувај и ќе ја видите пригушената икона заедно со временскиот период на тишината покрај секој збор или хаштаг

Твитер АГ

Како да немите зборови и хаштагови на компјутер

Ако користите компјутерска апликација, исто така можете да ги замолчите известувањата за овој вид твитови или хаштагови што толку многу ве мачат и процесот е многу сличен на оној што го правиме на уредите со iOS и Android, но со некои мали измени во извршувањето. Она што главно се менува е тоа што треба да пристапиме до поставките на Поставки и приватност во паѓачкото мени од нашата профилна слика. Оттаму чекорите се слични кога ќе кликнеме на нив Замолчени зборови и потоа Додај.

Можеме да ја избереме опцијата Start Timeline ако сакаме да ги замолчиме зборот или фразата во вашиот Start Timeline или внатре Известувања ако она што го сакаме е да ги замолчиме зборот или фразата во вашите Известувања. Тука можеме да ја избереме опцијата Од кој било корисник o Само од луѓе што не ги следам и тогаш, како и во претходните прилики, можеме да избереме време кога сакаме да трае оваа тишина.

Твитер компјутер

Го додаваме зборот во десниот дел и подготвени веднаш во полето за тоа и ги избираме достапните опции:

Твитер на Интернет

Нечујно од mobile.twitter.com

Друга опција што можеме да ја искористиме за навигација во оваа социјална мрежа е mobile.twitter.com, поради оваа причина, исто така, ќе ги видиме чекорите што треба да се преземат за да се замолчи она што не сакаме да го прочитаме. Започнуваме како и со останатите опции со табулаторот за известувања и потоа ги следиме претходните чекори како да е компјутер, тој е едноставен и не ни покажува никакви компликации. Кликнуваме на опрема, а потоа на Silenced Words, таму треба да го следиме процесот како и во останатите системи, додавајќи го зборот, хаштагот или фразата што сакаме да ги замолчиме.

некои Појаснување на точките во овој процес на замолчување зборови и хаштагови. Функцијата Mute не е чувствителна на големи букви. Од друга страна, тие можат да се додадат од која било интерпункција, но знаците што ги додаваме на крајот од зборот или фразата не се потребни.

 • Кога ќе исклучите звук на збор, самиот збор и неговиот хаштаг ќе бидат исклучени. На пример: Ако го исклучите зборот „еднорог“, и зборот „еднорог“ и хаштагот „# еднорог“ ќе бидат исклучени во вашите известувања.
 • За да ги исклучите звуците на известувањата за Твитови, Започнете Твитови со времеплов или одговори на Твитови што споменуваат одредена сметка, мора да го вклучите знакот „@“ пред името. Ова ќе ги замолкне известувањата за Твитови што ја споменуваат таа сметка, но нема да ја исклучи звукот на самата сметка.
 • Зборовите, фразите, корисничките имиња, емотиконите и хаштаговите што не го надминуваат максималното ограничување на карактерот, може да се исклучат.
 • Опцијата за исклучување на звукот е достапна на сите јазици поддржани на Твитер.
 • Опцијата за исклучување на звукот се поставува со предодреден временски период, што е Засекогаш. Следното е упатство за тоа како да го поставите временскиот период за опцијата за исклучување на звукот на поддржаните уреди.
 • За да го видите списокот со вашите пригушени зборови (и исклучете ги), одете во поставките.
 • Препораките што ви ги испраќаме преку е-пошта или преку Твитер не сугерираат содржина што ги вклучува вашите замолчени зборови и хаштагови.

Предупредување на Твитер

Како да уредувате или исклучувате зборови или хаштагови

Кога сакаме да престанеме да замолчуваме некој збор или да уредиме хаштаг за тој повторно да се појави во нашата временска линија, едноставно треба да го вратиме процесот со пристап до табулаторот Известувања, внатре во менувачот и пристап до списокот на замолчени зборови. Во тој момент кликнуваме на зборот или хаштагот што сакаме да го уредиме или да престанеме да замолчуваме и да ги измениме опциите што се појавуваат.

Ако конечно одлучите да престанете да го замолчувате зборот или хаштаг, треба да кликнеме само на него Избриши збор и потоа потврдете го со опцијата Да, сигурен сум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.