Како да ги зачуваме нашите најважни пребарувања во Windows 8

зачувајте ги нашите пребарувања во Виндоус

Кога ќе ја искористиме функцијата за пребарување во рамките на нашиот оперативен систем Виндоус, резултатите може да бидат непосредни благодарение на индексирање извршено од овој оперативен систем на Microsoft. И покрај фактот дека оваа ситуација може да биде вознемирувачка за многу луѓе (поради доцнењето што го претставува ова), постојат неколку други предности што би можеле да ги користиме од Виндоус 8 и други алтернативни оперативни системи во однос на пребарувањата.

На примарен начин, сега ќе се посветиме на обидот да објасниме како треба да се постапи «Зачувајте ги нашите најважни пребарувања». Можеби се прашувате кои важни пребарувања можеби би сакале да ги зачуваме во Windows 8? Па, ако секој ден се обидеме да лоцираме одредени слики, фотографии, видеа или аудио датотеки на компјутерот, ќе има одредено време кога треба повторно да знаеме каде беа овие датотеки. За да избегнеме да извршиме уште едно пребарување (што го направивме претходно), ќе се потпреме на многу важна функција што ќе ја искористиме во Виндоус 8, што се однесува на можноста „да ги зачуваме на нашиот хард диск“.

Започнување на нашите пребарувања во Windows 8

Сакавме да работиме со Виндоус 8 бидејќи во Виндоус 7 (и претходните верзии) со истата функција се работеше поинаку, и затоа мораше да се обидеме да се прилагодиме на новиот интерфејс со кој доаѓа File Explorer на овој најнов оперативен систем од Microsoft. Препорачуваме да ги следите следните последователни чекори, за да можете да ги зачувате само оние пребарувања што ги сметате за важни, сè додека работите на компјутер со Windows 8 наваму:

 • Прво на сите, ние мора да одиме во папката или директориумот каде што сакаме да го извршиме нашето прво пребарување.
 • За ова, ние исто така може да го користиме нашиот Windows 8 File Explorer.
 • Во просторот за пребарување што обично се наоѓа кон горната десна страна, го пишуваме зборот што го идентификува нашето пребарување.
 • Ако е потребно да мора да се користат екстензии на датотеки, ние мора да го сториме тоа на истото место (на пример, * .exe, * .png).
 • Подоцна мора да го притиснеме копчето Внесете.

зачувајте ги нашите пребарувања во Windows 01

Stopе застанеме за момент да објасниме што сторивме и, исто така, што мора да правиме од сега па натаму. Неколку резултати ќе бидат прикажани тука, што може да бидат специфични датотеки или папки. Ако го пронајдовме она што навистина нè интересираше, тогаш Можеме да го зачуваме ова пребарување за да го вратиме во различно време.

Ако го извршивме ова пребарување со Windows 8 File Explorer, ќе треба да ја избереме само малата превртена стрелка што се наоѓа кон горната десна страна на прозорецот, што ќе ја прикаже „Лентата“.

зачувајте ги нашите пребарувања во Windows 02

Во него, исто така, ќе биде присутна лента со мени, треба да изберете «барај»(Што ќе се прикаже само кога сме извршиле пребарување датотека). На дното на истата лента веќе можете да најдете мала опција што вели „Зачувај пребарување“ и има икона за флопи диск.

Со избирање на оваа опција ќе се отвори прозорец за дијалог каде што ќе треба да го поставиме името на датотеката што ќе одговара на пребарувањето што ќе го зачуваме во овој момент; Може да дефинирате каде сакате да се зачува оваа датотека, иако по дифолт, таа ќе биде хостирана во директориумот за пребарување на вашиот кориснички профил во Windows 8.

зачувајте ги нашите пребарувања во Windows 03

Сега можете да го затворите овој прозорец и да се посветите на што било друго ако сакате, заборавајќи на пребарувањето што сте го извршиле затоа што тоа е веќе зачувано на нашиот компјутер Виндоус 8. Кога ќе треба да го истражите пребарувањето, повторно го направивте ќе биде моментот кога ќе треба да ја користите датотеката што ја зачувавте според овој метод.

Едноставно, треба да се движите во Explorer File 8 на вашиот кориснички профил, а подоцна и во папката «пребарување» каде што ќе ја најдете датотеката што ја зачувавте порано. Ако оваа патека ви се чини малку комплицирана, тогаш можевте да ја зачувате датотеката во папката за документи или во која било друга што ви е полесно да ја запомните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.